Лечение при блефарит
Възпалителните заболявания, засягащи клепачите, не показват висока честота, но могат да причинят силен дискомфорт и крият риск от редица усложнения.
Блефарит е възпалително заболяване, ангажиращо клепачите (клепачните ръбове), което показва характерно протичане и крие опасност от развитие на различни по тежест усложнения.
Причините за поява на болестта са многобройни, като сред най-често спряганите се включват инфекциозни причинители (например стафилококи, паразити), лоша лична хигиена, нарушения във функцията на мастните жлези на космените фоликули (задръжка на секретите, хиперсекреция), себорея (себореен дерматит), различни дерматози, обменни нарушения, недостиг на някои витамини и минерали, алергия към използвани козметични продукти и много други.
Проявите на болестта обикновено са характерни и включват парене, зачервяване, подуване на клепачните ръбове, сърбеж с различна интензивност, наличие на мазни люспи и корички с жълтеникаво кафяв цвят. Възможно е окапване на миглите в резултат от липса на лечение при блефарит или неправилна терапия, развитие на остър и впоследствие хроничен конюнктивит, инфектиране на слъзните канали и други.
Полезна информация за болестта, причинители, характерните прояви, усложнения и методи за поставяне на диагнозата може да намерите в раздел Заболявания:
Своевременното лечение е насочено към отстраняване и неутрализиране въздействието на причините, довели до развитието на болестта в комбинация с висока лична хигиена.
При първи прояви на болестта задължително посетете вашия лекуващ лекар за назначаване на най-подходящата и ефективна за вашия конкретен случай терапевтична схема. Самолечението крие сериозни рискове от влошаване на състоянието и развитие на различни по тежест усложнения.
Лекарства за лечение при блефарит
За лечение при блефарит се използват различни медикаменти, в масовия случай за локална употреба (в окото под формата на капки, гел или маз или по повърхността на засегнатите клепачи под формата на гел или унгвент).
За постигане на оптимални резултати се препоръчва комбиниране на лекарствената терапия с подходяща грижа за отстраняване на крустите и люспите от клепачите и поддържане на очите чисти.
При развитие на блефарит в резултат от алергия се препоръчва установяване на алергена, причинил възпалението и своевременното му отстраняване.
При съмнения за инфекциозен блефарит се изследва секрет от засегнатите места за изолиране на конкретния причинител, а при необходимост се извършва и антибиограма за определяне на чувствителността към стандартно използваните антибиотици.
Към едни от най-често използваните медикаментозни средства за лечение на блефарит се включват:
- антибиотици: при блефарит, причинен от бактерии, се назначават подходящи антибиотични мазила за ликвидиране на инфекциозните агенти. Често се използват антибиотици с широк антибактериален спектър на действие и добра поносимост при локално приложение, като такива например са някои аминогликозиди (тобрамицин, гентамицин) и квинолони (например ципрофлоксацин). В някои случаи се прилагат и химиотерапевтици като хлорамфеникол. Обикновено е достатъчно локално приложение под формата на унгвент (маз) или гел, като се нанасят върху засегнатите зони, а в случай на упорита инфекция може да се наложи и перорален прием на антибиотици (много рядко, предимно при лица с отслабен имунитет и подлежащи заболявания)
- противогъбични средства: в някои случаи причините за развитието на блефарит са различни по вид гъбични инфекции, за които е необходимо приложение на подходящи противогъбични лекарства. Прилагат се локално като стриктно се спазват инструкциите на лекаря и съветите за правилна употреба, указани в листовката, предоставена от производителя
- противовъзпалителни средства: за ограничаване на възпалителния процес, независимо от причините, довели до развитието на блефарит, често се налага използването на препарати, съдържащи противовъзпалителни средства, които ускоряват възстановителните процеси, ограничават възпалението и подпомагат за намаляване симптомите на болестта
- кортикостероиди: в някои случаи, при тежки форми на блефарит, се назначават локални кортикостероиди във връзка с техните добре изразени противовъзпалителни, имуносупресивни и противоалергични свойства, което ги прави подходящи при повечето форми на блефарит. Използват се само по лекарско предписание и често се прилагат по схема, самостоятелно или в комбинация с други лекарства (например антибиотици)
- лекарства, повлияващи имунната система: в някои случаи се прилагат имуносупресивни локални средства, като например циклоспорин, за овладяване на състоянието
- изкуствени сълзи: приложението на изкуствени сълзи (обикновено под формата на очни капки) оказва хидратиращ ефект и подпомага овладяване на симптомите на синдрома на сухо око, който често съпътства блефарита
- препарати за лечение на подлежащите заболявания (обикновено засягащи скалпа), довели до развитието на блефарит (себорея, дерматози): в случай, че състоянието се дължи на обостряне на подлежащо кожно заболяване, то своевременното лечение на дерматологичния проблем ще доведе и до подобрение симптомите на блефарит. Използването на специални шампоани, лосиони и мазила за туширане на проявите при себорея и различните дерматози, оказва благоприятен ефект и върху възпалителния процес, ангажиращ клепачите
- прием на хранителни добавки: има данни, че употребата на добавки с омега-3 мастни киселини или повишената консумация на храни, богати на омега-3 мастни киселини (риба, орехи, маслини, ленено масло), може да подпомогне терапията при блефарит, тъй като оказва благоприятен ефект върху функцията и дейността на мастните жлези
В някои случаи (при по-леките форми на болестта) състоянието може да премине и без назначаването на специфично лечение, а само с помощта на подходяща хигиена.
В много случаи се налага освен подходящ хигиенен режим и локална употреба на препарати за справяне с етиологичния причинител на болестта, за ускоряване на възстановителните процеси, за подобряване комфорта на пациента и облекчаване на симптомите, както и за намаляване на рисковете от развитие на различни по тежест усложнения.
По тази причина се препоръчва консултация със специалист в областта и внимателно спазване на неговите наставления.
Полезни съвети при лечение на блефарит
За намаляване на рисковете от развитие на усложнения в резултат от блефарит, протрахиране на протичането, заразяване на останалите членове от семейството (при инфекциозна етиология) и за оптимизиране на лекарствената терапия се препоръчва поддържането на висока лична хигиена.
Препоръчва се:
- редовно измиване на ръцете
- докосване на очите само при почистване на клепачите от крустите
- внимателно почистване на крустите с тампон, напоен в топла вода
- ежедневна смяна на използваните хавлии за лице и калъфките на възглавниците за сън
- въздържане от поставяне на грим при наличие на блефарит
- използване на специално изработени за целта еднократни кърпички или тампони за почистване на очите
- подмяна на гримовете след успешно лечение за намаляване на риска от повторно заразяване
- използване на очила вместо контактни лещи до отминаване на болестта
- използване само на собствените лични принадлежности (при използване на чужди или заемане на своите рискувате допълнителна вторична инфекция)
- избягване на дразнители (тютюнев дим, запрашена среда, ветровито време и други)
- употреба само на предписаните от лекуващия лекар средства за лечение на блефарит (самоволните експерименти крият риск от влошаване на болестта)
- избягване употребата на непроверени природни илачи без знанието на лекуващия лекар
Алтернативната медицина, билколечението и природотерапията, приложени самостоятелно рядко са ефективни за лечението на блефарит, но при използване на подходящи средства в разумни граници и след консултация с лекуващия лекар природните средства могат да се включат като допълнителна терапия към основното лечение при блефарит.
Полезна информация за някои от техниките и методите от природната медицина за лечение на болестта може да намерите в раздел Алтернативна медицина:
Прогнозата при блефарит като цяло е относително добра, макар и високия риск от рецидив на болестта.
Своевременното лечение при блефарит и установяване на причините, довели до развитието на състоянието, подпомагат последващата превенция и профилактика.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЛЕФАДЕМОДЕКС СТЕРИЛНИ КЪРПИЧКИ ЗА ОЧИ * 30
ОПТОФРЕШ ПЯНА ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛЕПАЧИ 50 мл
ОЗОЛИД очни марли * 20
БЛЕФАКЛИЙН ТАМПОНИ С ЛОСИОН ЗА ОЧИ * 20
ЗАТОПЛЯЩА МАСКА ЗА ОЧИ BLEPHA EYEBAG
НовБЛЕФАГЕЛ гел 30 г
Библиография
https://www.allaboutvision.com/conditions/blepharitis.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/185155.php
https://www.aao.org/eye-health/diseases/blepharitis-treatment
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/blepharitis/diagnosis-treatment/drc-20370148
https://www.verywellhealth.com/blepharitis-drug-treatments-3421864
https://emedicine.medscape.com/article/1211763-treatment
https://en.wikipedia.org/wiki/Blepharitis
https://www.webmd.com/eye-health/blepharitis
https://www.healthline.com/health/blepharitis
Коментари към Лечение при блефарит