Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Вродени аномалии на костно-мускулната система, некласифицирани другаде Други вродени аномалии на диафрагмата

Други вродени аномалии на диафрагмата МКБ Q79.1

от 05 фев 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Други вродени аномалии на диафрагмата МКБ Q79.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Диафрагмата представлява мускулест орган, разположен в основата на гръдния кош, който разделя гръдната от коремната кухина. Участва в процеса на дишане. Диафрагмата започва своето развитие в краниалния отдел на ембриона на ниво трети-пети шиен сегмент. През четвърта гестационна седмица се развива вентралния отдел във вид на "гънка“, която само частично отделя перикардната кухина от плевралната и перитонеалните кухини. Тази "гънка" се нарича septum transversum или примитивна диафрагма.

В края на 6 седмица от страничните и задните стени на торса на плода излизат гънки, които започват да нарастват към septum transversum, срастват се с него и образуват диафрагма. Образувалата се по този начин диафрагма отначало представлява съединителнотъканна пластина, в която на по-късен етап врастват мускулни влакна. Към края на третия месец диафрагмата постепенно се спуска надолу и заема своето постоянно място.

Причина за появяването на различните малформации в развитието на диафрагмата се дължат на различни хромозомни аномалии - до 16% от случаите най-често се съчетават и с други наследствени синдроми като пенталогия на Кантрел, вродени пороци на сърцето, нарушения в развитието на централна нервна система и пикочо-половата система. Може да се дължи и на различни тератогенни фактори (употребата на алкохол, наркотици, недостиг на витамини) или вътреутробни фактори (вътрематочна компресия или вътреутробна инфекция).

диафрагмаВ диагностиката на вътреутробните малформации на развитието на диафрагмата, важно място заема пренаталната ехография между 12-та и 16-та седмица от бременността. С нейна помощ се откриват от 82 до 95% от увредите. Един от основните признаци са изместване на сърцето в ляво или дясно. Възможно е откриване на патологични за гръдната клетка ехогенни образования като коремни органи. При поне 20% от малформациите на диафрагмата се наблюдават и вродени пороци на сърцето, поради което е важно и извършване на ехокардиография. Важно е да се прецени още на този етап и развитието на белия дроб и да се изчисли неговия обем.

При диференциална диагноза за уточняване на увредата на диафрагмата и степента освен ехография може да се ползва и компютърна томография.

За оценка на постнаталната прогноза се използва индекс, отразяващ степента на хипоплазия (недоразвитие) на белия дроб или белодробно-главично отношение - LHR плод с LHR над 1,4 имат благоприятна прогноза. При значение на индекса под 0,6% в 100% има летален изход.

Към вродени аномалии на диафрагмата се включват:

  • Пълна липса на диафрагма
  • Прорезен заден дефект
  • Отсъствие на купол на диафрагмата
  • Евентрация
  • Парализа на диафрагмата

Пълна липса на диафрагма се среща крайно рядко и децата с този тежък порок се раждат мъртви или преживяват минути до 1 час. Клиничната картина е драматична с бързо и мълниеносно развитие на недостатъчност в дишането и кръвообращението. Тук трябва да се направи и диагностично уточняване дали не се касае за новородено с вроден порок на сърцето, протичащ с тежка цианоза и дали не е настъпила родова травма на главния мозък. Пристъпна цианоза се наблюдава и при лобарна емфизема и киста на белия дроб. Обзорната рентгенография и допълнително извършеното контрастно изследване, обикновено са достатъчни за поставяне на диагнозата. Което дава също така индикация за хирургичното лечение, вида на оперативния достъп и оперативната тактика.

Към други вродени аномалии на диафрагмата спадат прорезен заден дефект, отсъствие на купол на диафрагмата.

евентрацияДруга малформация на развитието на диафрагмата е евентрацията. Евентрацията на диафрагмата се дефинира като анормално повдигане на цялата или на част от диафрагмата в резултат на атрофия, агенезия (недоразвитие) или парализа на същата. Тя е вродено състояние, при което диафрагмата губи мускули и се превръща в тънък диафрагмален лист. В повечето случаи е случайна находка без симптоми. Когато е обхваната почти цялата диафрагма (лявата по-често), тя е подчертано издигната. Евентрацията може да обхване само част от едната диафрагма - вижда се плавно леко изпъкване, без клинично значение. Често може да се наблюдава при възрастни лица (дължи се на дегенериране на мускулатурата).

При диагностициране с обзорна рентгенограма могат да се появят съмнения за евентрация на диафрагмата, когато десният купол е по-висок поне с две интеркостални пространства в сравнение с левия, а в ляво, когато левият купол е по-висок с поне едно интеркостално пространство спрямо десния.

Парализа на диафрагмата е вродено или придобито състояние. Придобитата се дължи на увреждане на нервус Френикус при трудно раждане (седалищно предлежание). Повечето от тези деца имат парализа на плексус брахиалис тип Ерб. Най-често парализата е в дясно (75%), а при тип Ерб от същата страна.

Клинично е налице широко разнообразие от симптоми: леки или тежки дихателни нарушения - цианоза, диспнея (задух), асфиктични пристъпи, съчетани с липса на апетит, повръщане, хипотрофия (забавен вътреутробен растеж), деформиран гръден кош. Голяма част от новородените развиват ателектаза. Някои кърмачета поне в началото остават асимптоматични по отношение на състоянието. При придобитата форма е налице парализа на плексус брахиалис тип Ерб. Тази аномалия трябва да се отдиференцира от вродените сърдечно-съдови малформации, диафрагмалната херния, хиалиномембраната болест и други.

Лечението е консервативно. При неуспех се прибягва до фиксация на диафрагмата по оперативен път. Прогнозата е много сериозна при настъпила парализа на диафрагмата.

4.0/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Други вродени аномалии на диафрагмата МКБ Q79.1

  • Коремни симптоми
  • Липсваща радиална кост
  • Липсваща част от диафрагмата
  • Двустранна липса на диафрагма
  • Изместване на коремното съдържание в гръдния кош
  • Агенезия на диафрагмата

Библиография

Клинична педиатрия том 1 под редакцията на професор Братан Братанов
Неонатальная хирургия. Под редакцией Ю.Ф. Исакова и др.- Москва 2011г.
Баиров Г.А., Срочная хирургия детей. Руководство для врачей. - Ст Петербург: Питер, 1997.- 462 с.
Standardized Postnatal Management of Infants with Congenital Diaphragmatic Hernia in Europe: The CDH EURO Consortium Consensus. /Reiss a T. Schaible b L. van den Houta I. Capolupo c K. AllegaertdA. van Heijst e M. Gorett Silva f A. Greenough g D. Tibboel a for the CDH EURO consortium.2010
Интенсивная терапия при врожденной диафрагмальной грыже. /Пособие для практикующих врачей. Москва. 2011. Стр 51
Степанов Э.А., Кучеров Ю.И., Пороки развития диафрагмы. Руководство по педиатрии. Т.2: «Хирургические болезни детского возраста». М.: «Династия», 2006, 128-34.
MetkusA.,FillyR., StringerM. etal. Sonographic predictor of survivalin fetal diaphragmatic hernia // J.Pediatr.Surg. 1996. V. 31. P. 148-151.)
A. Numanoglu, C. Morrison, and H. Rode. Prediction of outcome in congenital diaphragmatic hernia //PediatrSurgInt 13:564–568, (October)

Коментари към Други вродени аномалии на диафрагмата МКБ Q79.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други вродени аномалии на диафрагмата МКБ Q79.1
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:00
    Коментирайте "Други вродени аномалии на диафрагмата МКБ Q79.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Мускули
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 12 часа и 39 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 13 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival