Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Вродени аномалии на гръбначния стълб и костите на гръдния кош Синдром на Klippel-Feil

Синдром на Klippel-Feil МКБ Q76.1

от 30 окт 2018г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида Цинцовска
Синдром на Klippel-Feil МКБ Q76.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари
Свързаност

Синдром на Клипел-ФайлРядко вродено заболяване, характеризиращо се със сливане на няколко от шийните прешлени, изграждащи гръбначния стълб е синдромът на Клипел-Файл. През 1912 г. Морис Клипел и Андре Файл самостоятелно предоставят първите описания на синдрома при пациенти със следните прояви:

  • Къс и изпъкнал врат
  • Намалена подвижност в областта на шията
  • Ниска линия на косата на задната част от главата

Повечето засегнати хора имат една или две от тези характерни особености. По-малко от половината от всички пациенти със синдром на Клипел-Файл имат всичките три класически признака на това състояние.

Според Файл синдромът може да се класифицира в следните три типа:

  • Тип I - Масивно срастване на шийни прешлени
  • Тип II - Сливане на един или два прешлена
  • Тип III - Наличие на аномалии на гръбначния стълб във връзка с тип I или тип II на синдрома

Пациентите със синдром на Клипел-Файл обикновено манифестират болестта в ранно детство, но понякога тези признаци се появяват по-късно в живота. Предизвикателството пред лекаря е да разпознае свързаните със синдрома аномалии и да предприеме най-правилните действия.

Този синдром може да причини хронично главоболие, както и болка в областта на шията и гърба. Понякога синдромът на Клипел-Файл се среща като признак на друго разстройство или аномалия. Пример за това са синдромът на Вилдерванк (Wildervanck syndrome, характеризиращ се с парализа на шести черепно-мозъчен нерв (n. abducens), увреждане на слуха, къса шия, сраствания на прешлени и др.) или хемифациална микрозомия (асиметрична лицево-челюстна малформация).Синдром на Клипел-Файл

В тези случаи пациентите имат характеристиките както на синдрома на Клипел-Файл, така и на допълнителното разстройство.

Клипел-Фейл се среща много рядко, едва при 1 на 40000 деца в световен мащаб. Предполага се, че синдромът се причинява от мутации в гени GDF6, GDF3 или MEOX1, като те са отговорни за произвеждането на белтъци в тялото, подпомагащи развитието на костите и правилното им сформиране. Белтъкът, произведен от гена GDF6, е необходим за правилното образуване на гръбначния стълб, както и на други кости и стави. Протеинът, произведен от гена GDF3 също участва в развитието на костите, но неговата точна роля е неуточнена.

Генът MEOX1 е отговорен за производството на т.нар. homeobox МОХ-1 протеин, който регулира процеса на отделяне и диференциране на прешлените един от друг, по време на ембрионалното развитие. Това се налага, тъй като преди това те са слети заедно, формирайки гръбначния стълб.

Мутациите в гените GDF6 и GDF3, вероятно водят до намалена функция и производство на съответните протеини, което води до появата на синдрома на Клипел-Файл. МЕОХ1 генните мутации също водят до пълна липса на homeobox МОХ-1 протеин. Въпреки че GDF6, GDF3 и homeobox MOX-1 протеините участват в развитието на костите, не е ясно как недостига на някой от тях води до непълно разделяне на шийните прешлени при хора със синдром на Клипел-Файл.

Синдром на Клипел-ФайлВ някои случаи синдромът на Клипел-Файл изглежда се поражда случайно или по неизвестни причини (идиопатично). В други случаи аномалията се унаследява по автозомно-доминантен или автозомно-рецесивен модел и е възможно да се наблюдава в повече от един член на семейството.

Автозомно-доминираща е аномалията, когато се наблюдава мутация в гените GDF6 и GDF3. Това означава, че едно копие на мутиралия ген във всяка клетка е достатъчно, за да предизвика аномалията.
Когато човек с автозомно-доминантно състояние има деца, всяко дете има 50% шанс да наследи мутиралото копие на гена.

Ако синдромът се причинява от мутации в гена MEOX1, той се унаследява по автозомно-рецесивен модел. Това означава, че индивидът трябва да унаследи две променени копия на мутиралия ген във всяка клетка, за да бъде засегнат. Родителите на индивид с автозомно-рецесивно заболяване носят по едно копие на мутиралия ген, но те не са засегнати.

Когато двама здрави носители на синдрома на Клипел-Файл с автозомно-рецесивно предаване имат деца, всяко дете има 25% риск да бъде засегнато, 50% шанс да бъде незасегнат преносител (като всеки от родителите си) и 25% шанс да бъде незасегнато и да не бъде преносител.

Синдромът на Клипел-Файл обикновено се диагностицира след извършването на рентгенологично изследване или друг образно-диагностичен метод. След като се открие сливането на шийните прешлени, се прави рентгенологично изследване на целия гръбначен стълб, за да се открият други гръбначни аномалии. Възможно е да са необходими допълнителни изследвания като компютър-томографски или ядрено-магнитни, за да се оцени степента на аномалията и евентуално засягане на меките тъкани.Синдром на Клипел-Файл

Този синдром може да се свърже с широк спектър от аномалии, включващи много и различни части на тялото. Поради това са необходими и други изследвания, за да се открият допълнителни физически или функционални аномалии или заболявания.

Изследванията включват:

  • преглед на гръдния кош, за да се изключат увреждания на сърцето и белите дробове
  • изследване на гръдната стена за откриване на възможни аномалии на ребрата
  • ЯМР за стесняване на гръбначно-мозъчния канал или неврологични дефицити
  • ехографско изследване на бъбреците за бъбречни аномалии
  • оценка на слуха поради високата честота на загуба на слух
  • различни лабораторни тестове за оценка на функциите на органите

Синдром на Клипел-ФайлЗа съжаление няма лечение за синдрома. Терапията обикновено е насочена срещу симптомите и поддържа благосъстоянието на засегнатия пациент. Терапията е индивидуална и зависи от характеристиките и тежестта на аномалията при всеки човек, като е възможно то да продължи през целия живот.

Необходими са внимателна оценка, диагностика, правилна терапия и координация с различни специалисти, за да се подобри състоянието и да се гарантира, че няма да се пропусне увреждане.

Съществуват различни консервативни терапии, включително използването на шийни яки, физиотерапия, нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и различни лекарства за облекчаване на болката. Въпреки това, при много хора със синдром на Клипел-Файл, симптомите прогресират поради дегенеративни промени, които се появяват в областта на гръбначния стълб.

Хирургическите интервенции могат да бъдат наложителни при:

  • постоянна болка в областта на гръбначния стълб
  • нарушение в неврологичната дейност
  • гръбначна нестабилност
  • свиване на гръбначно-мозъчния канал
  • коригиране на тежка сколиоза

Някои хора с Клипел-Файл може да се нуждаят от операция за лечение на други скелетни аномалии или такива, свързани със:Клипел-Фейл

  • сърцето
  • бъбреците
  • ушите
  • очите
  • други части на тялото

Тези с повишен риск от неврологични усложнения или заболявания трябва редовно да се наблюдават от лекар и близките си, като е препоръчително да избягват дейности, които могат да доведат до травми или нараняване на шийните прешлени.

Дългосрочната прогноза за хората със синдром на Клипел-Файл варира в зависимост от специфичните характеристики и степента на засягане на всеки човек. Докато всички пациенти имат сливане на поне два шийни прешлена, евентуалните допълнителни признаци и симптоми могат да се различават значително.
По принцип хората с минимални или слабо изявени аномалии могат да водят нормален, активен живот и да нямат значителни ограничения или затруднения. Хората с допълнителни аномалии и/или тежки форми на заболяването може да изискват внимателно проследяване и лечение, но да имат добра прогноза при правилно лечение.

3.5/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Синдром на Klippel-Feil МКБ Q76.1

  • Цепка на небцето
  • Симптоми на ухото
  • Бъбречни симптоми
  • Раздалечени очи
  • Глухота
  • Сколиоза
Всички

Лечение на Синдром на Klippel-Feil МКБ Q76.1

  • Хирургично лечение

Библиография

https://ghr.nlm.nih.gov/condition/klippel-feil-syndrome
https://emedicine.medscape.com/article/1264848-overview
https://www.chop.edu/conditions-diseases/klippel-feil-syndrome
https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/10280/klippel-feil-syndrome
https://radiopaedia.org/articles/klippel-feil-syndrome-3

Коментари към Синдром на Klippel-Feil МКБ Q76.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на Klippel-Feil МКБ Q76.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:17
    Коментирайте "Синдром на Klippel-Feil МКБ Q76.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 12 часа и 33 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1786 дни, 18 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival