Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Редукционни дефекти на долен крайник Дефект с намаляване на дължината на тибията

Дефект с намаляване на дължината на тибията МКБ Q72.5

от 19 ное 2018г., обновено на 08 дек 2022г.
Дефект с намаляване на дължината на тибията МКБ Q72.5 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

ТибияГолемият пищял – tibia (лат. tibia – флейта, свирка) е дълга кост, изградена от тяло и два заоблени края. На горния (проксимален) край на костта се различават два кондила: външен (латерален) - condylus lateralis, и вътрешен (медиален) - condylus medialis. На горната повърхност на кондилите има ставни повърхности, към които залягат кондилите на бедрената кост. По страничната повърхност на латералния кондил се намира ставна повърхност, служеща за свързване с главата на малкия пищял – fibula. Дисталният (долен) край на големия пищял е с четириъгълна форма. От медиалната (вътрешна) страна се намира вътрешният глезен, а от латералната (външна) страна се намира изрезка, в която заляга долният край на фибулата.
Големият пищял е част от костите на свободния долен крайник.

Повече информация прочетете на:

  • Кости на долния крайник

Вродените аномалии, протичащи със скъсяване на дължината на крайника са с общо разпространение 7,9:10 000 живородени. Горните крайници са по-често засегнати. Вродените дефекти на крайниците имат много етиологични фактори и често се проявяват не самостоятелно, а като част от вроден синдром. Тератогенни медикаменти като талидомид и витамин А са известни причинители за недоразвитие или отсъствие на крайници.

Вродените редукционни дефекти включват специфични малформации – пълна или частична липса на радиус, фибула, тибия и други. Дефицитът на лъчевата кост (radius) е най-честото заболяване, протичащо със скъсяване на дължината на горния крайник, а липсата на малък пищял (fibula) е с най-голяма честота за долния крайник.

Тибиална хемимелияТибиалната хемимелия се споменава в литературата с много имена: вроден дефицит или липса на големия пищял, дисплазия на големия пищял, деформация на тибията, дефект с намаляване дължината на тибията. Тези имена се използват, за да опишат не едно нарушение, а спектър от деформации, засягащи дължината на големия пищял. Терминът обхваща заболяването от най-леката му форма, при която се наблюдава само лека хипоплазия или незначително съкращаване на тибията, до най-тежката, където големия пищял липсва изцяло.

Честотата на тибиалната хемимелия е 1 на 1 милион живородени деца, което я прави една от най-редките вродени малформации на долните крайници. Състоянието може да се прояви едностранно (в 70% от случаите), както и да бъде двустранно - в 30% от тях. По неизвестна причина тибиалната хемимелия е десностранна в 72 % от едностранните случаи. Често дефектът с намаляване дължината на тибията е асоциирано с други вродени аномалии - дисплазия на тазобедрена става, вродени аномалии на гръбначния стълб и костите на гръдния кош и други.

Етиологията на тибиалната хемимелия е неизяснена. В много от случаите се среща спорадично, но се смята, че има и генетична предиспозиция, тъй като в някои семейства се среща при повече от един човек. В литературата се споменава за автозомно-доминантно и автозомно-рецесивно унаследяване на заболяването, но все още точен ген не се асоциира с него.

През 1978 г. Jones класифицира тибиалната хемимелия на 4 типа, базирани на рентгеновия образ на 29 пациенти в различна възраст. Класификацията остава най-често използваната за дефект с намаляване дължината на тибията и до днес.

Класификация

  • тип I: Тибията напълно липсва

           - тип Ia: липсваща тибия, а бедрената кост (femur) е хипопластична
           - тип Ib: липсваща тибия, но структурата и дължината на бедрената кост са запазени

  • тип II: Наличие на проксимална тибия при раждането, но е с намалена дължина
  • тип III: Липвса на проксималната част на тибията
  • тип IV: Нормално развита проксимална тибия, съкращаване на дисталната тибия и диастази (раздалечавания) на тибио-фибуларните връзки.

Клиничната изява на дете с изолиран дефект с намаляване на дължината на тибията е скъсен долен крайник, привеждане на тялото в различна степен, наличие на кожни гънки в проксималната медиална част на подбедрицата. Ако тибията е налице, може да се палпира (опипа) непосредствено под бедрената кост, но е възможно и да липсва напълно. Кракът на детето е в еквиноварус, много често единствения клиничен признак на тибиална хемимелия може да бъде полидактилия на засегнатия крак, като най-често се наблюдава двоен палец. Наблюдават се още нарушения във функцията на четириглавия бедрен мускул (m. quadriceps femoris), както и флексионна контрактура на коляното (постоянно свиване).

Тибиалната хемимелия е често част от синдроми. Някои от тях са:
- Синдром на Werner - синдром, включващ тибиална хемимелия, полисиндактилия и трифалангеален палец (палец с 3 костици, вместо 2). Заболяването е с автозомно-доминантно унаследяване.
- Синдром на Lager Giedion - много рядко автозомно-домимантно заболяване. Дефектът се намира в 8-ма хромозома. Синдромът включва нарушения в нервно-психическото развитие, нисък ръст, деформации на опорно-двигателния апарат, характерни черти на лицето - широки вежди, дълга и тясна горна устна, дълбоки очи. Често окосмяването на главата е оскъдно, а ушите са големи и изпъкнали.
- Синдром, протичащ с тибиална хемимелия и разцепване на ръката и ходилото - среща се изключително рядко.

ЕхографияДиагнозата дефект с намаляване дължината на тибията е възможно да се постави още по време на бременността при по-тежките случаи чрез ултразвуково изследване. При по-леко протичане на заболяването, диагнозата се поставя в хода на растежа на детето, като се забелязва скъсяване на дължината на крака. Чрез рентгенография се визуализират характерните промени.

Диференциалната диагноза на заболяването включва:

  1. фибуларна хемимелия - при нея ходилото и глезена са във валгусна позиция - насочени навън, а при тибиалната хемимелия са във варусна - насочени навътре.
  2. вроден дефицит на коляното - и двете състояния се демонстрират с тибиален дефицит и наличието на релативно по-голяма фибула.
  3. дефект с намаляване на дължината на проксималната част на бедрената кост. Подробна информация за заболяването може да откриете на:
  • Дефект с намаляване дължината на бедрената кост

Най-точно заболяванията се диференцират чрез образни изследвания.

Лечението на дефект с намаляване на дължината на тибията трябва да бъде индивидуализирано за всеки пациент и да бъде проведено в специализирани центрове с мултидисциплинарни екипи. То има за цел да постигне функционален крайник, равен на дължината на нормалния.
Лечението бива консервативно и оперативно. Хирургичните интервенции включват дезартикулация на коляното с последващо протезиране (използва се при пълна липса на големия пищял), процедура на Brown (централизиране на фибулата под бедрената кост) и други.

Неоперативното лечение се изявява в използване на различни ортези и протези, в зависимост от случая и провеждане на физиотерапия и рехабилитация.

3.6/5 7 оценки

Библиография

https://posna.org/Physician-Education/Study-Guide/Tibial-Hemimelia
https://www.orthobullets.com/pediatrics/4058/tibial-deficiency
https://radiopaedia.org/articles/proximal-focal-femoral-deficiency
Анатомия на човека, Вл. Овчаров, В. Ванков, АРСО София 2012
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8705415

Коментари към Дефект с намаляване на дължината на тибията МКБ Q72.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дефект с намаляване на дължината на тибията МКБ Q72.5
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 14:59
    Коментирайте "Дефект с намаляване на дължината на тибията МКБ Q72.5"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Междупредсърден септален дефект - търся хора с такъв проблем

преди 2700 дни, 4 часа и 56 мин.

Дефект или характерно за породата виме

преди 3595 дни, 17 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 3 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 18 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 18 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 18 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ ПЪМП ПРЕ - УЪРКАУТ ФОРМУЛА 300 г

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС таблетки за дъвчене с вкус на ЛИМОН * 10

ОСТРОВИТ КАЛИЕВ ЦИТРАТ таблетки 350 мг * 90

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС МАСКА ЗА КОСА УЛТРА 250 мл

ОСТРОВИТ ОМЕГА 3 - 6 - 9 капсули * 180

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФЛУАНКСОЛ таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:05:27

ЛОТОСОНИК таблетки * 20 ДАНСОН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:30

РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:16

СЕРЕНАМЕНТЕ капки 40 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:00:41

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:59:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival