Полидактилия МКБ Q69
Полидактилията е вродена аномалия на крайниците, при която има по-голям брой на пръстите на ръцете или краката. Полидактилията е честа аномалия (3-8 на 10 000 раждания в Европа и достига до 4 на 1000 раждания в Африка). Двата пола се засягат еднакво често.
Аномалията полидактилия представлява аномалия в развитието, състояща се в надлъжна свръхсегментация на първичната плочка на ръката.
Наблюдава се автозомно-доминантно предаване по наследство. В литературата се съобщават фамилии, при които шестпръстието е постоянен белег и децата, родени с пет пръста се считат за „ненормални”.
Обикновено се установява един допълнителен пръст, а по-рядко и повече.
Допълнителният пръст може да бъде развит в различна степен - от малка пъпка до напълно оформен пръст с костен скелет. По-често този пръст е откъм страната на палеца - тогава говорим за лъчева полидактилия. По-рядко е откъм страната на петия пръст - улнарна полидактилия.
Понякога допълнителните пръсти могат да бъдат двa или повече. В част от случаите допълнителният пръст е напълно развит. При определяне на функционалната значимост се взема предвид тяхното положение спрямо нормалната ос на пръста и степента на участието им в захващането.
Лечението на полидактилията е винаги оперативно. При рудиментирани допълнителни израстъци - несвързани със скелета се налага ампутация още в ранна кърмаческа възраст.
При напълно развити пръсти не е желателно да се оперира преди 4-5 годишна възраст.
Операцията трябва да се предшества много внимателно клинично, функционално и рентгеново изследване и преценка. Показано е запазване на тази част, която е по-добре развита и е по-близо до нормалната ос.
Видове Полидактилия МКБ Q69
Симптоми и признаци при Полидактилия МКБ Q69
- Ципи между пръстите на краката
- Диференциална диагноза
- Деформация на палеца
- Широки палци на ръцете
- Повече пръсти на ръцете и краката
- Допълнителен палец
Коментари към Полидактилия МКБ Q69