Гестационна (предизвикана от бременността) хипертония с масивна протеинурия МКБ O14
Гестационна (предизвикана от бременността) хипертония с масивна протеинурия представлява едно от най-тежките усложнения, които могат да се проявят по време на бременността.
Гестационната хипертония е повишаване на стойностите на кръвното налягане при бременни жени, като преди забременяване те са имали стойности на кръвното налягане в нормални граници.
За нормални граници се приемат стойности на систолното налягане до 140 mmHg, а за диастолното налягане-90mmHg.
При гестационна (предизвикана от бременността) хипертония с масивна протеинурия е налице при повишаване на систолното налягане над 140 mmHg и диастолно-над 90mmHg или когато систолното налягане е увеличено с 30mmHg и повече, а диастолното е увеличено с 15mmHg и повече в сравнение с първата половина на бременността в комбинация с абнормена загуба на белтък с урината над 0,3 г за 24 часа.
За установяване на патологични стойности е необходимо да се измери кръвното налягане два последователни пътя през 6 часа в легнало положение.
Като предполагаема причина за гестационна (предизвикана от бременността) хипертония с масивна протеинурия се смятат:
- Ендокринни разтройства.
- Абнормална трофобластна инвазия.
- Увреждане на съдовия ендотел.
- Имунологични реакции.
- Генетина обусловеност.
Хипертонията е много характерен симптом от триадата хипертония, отоци, протеинурия при прееклампсията (късни токсикози на брeменността), който се появява най-рано.
Протеинурията е състояние, при което се отделя абнормално (ненормално) количество белтък в урината.
Нормалното количество белтък в урината при бременни е до 300mg за денонощие, за разлика от небременни, при които е до 150mg за денонощие.
Протеинурията може да бъде без видими симптоми. Единственият начин да се установи дали има белтък в урината на дадено лице е чрез лабораторно изследване.
Протеинурията се доказва чрез:
- Качествени (скринингови) методи-проба със сулфосалицилова киселина, тест-лентички.
- Количествени методи–биуретова проба.
За протеинурия се приема стойности на белтъка над 0,3g за 24 часа или 0,1 g /l при двукратно изследване през 6 часа.
Високорискови са пациентки с органни заболявания, захарен диабет, промени в ЕКГ, обременяване на сърцето (обременяване на ляка камера) и други.
Нискорискови са пациентки със стойности на кръвното налягане 140-160 /90-100mm Hg (есенциална хипетония), нормална ЕКГ, ехокардиографски образ без лявокамерна хипертрофия.
Диагнозата на гестационна (предизвикана от бременността) хипертония с масивна протеинурия се прави чрез измерване на кръвното налягане на бременната жена два последователни пъти през 6 часа.
Назначават се следните изследвания: определяне на хемоглобин, хематокрит, тромбоцити, аспартат аминотрансфераза, аланин аминотрансфераза, лактат дехидрогеназа, серумен креатинин, урея и пикочна киселина, наличието и степента на протеинурия в 24-часова урина.
Диференциална диагноза се прави с:
- Хронична хипертония
- Нефротичен синдром
- Гломерулонефрит
- Други гестационни хипертонии
Лечението на гестационна (предизвикана от бременността) хипертония с масивна протеинурия включва хипотензивна терапия, с която се цели премахване на вазоконстрикцията на периферните кръвоностни съдове, подобряване на притока на кръв към жизненоважните органи-мозък, сърце, бъбреци, матка.
Основно средство на избор е и метилдопа, бета блокери, калциеви антагонисти. АСЕ-инхибитори и диуретици не се прилагат при бременни.
Прилагането на хипотензивни препарати трябва да бъде внимателно поради риск от влошено кръвооросяване на тъкани и органи и е опасно както за майката така и за плода.
Коментари към Гестационна (предизвикана от бременността) хипертония с масивна протеинурия МКБ O14