Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Гломерулни болести Гломерулни увреждания при болести, класифицирани другаде Гломерулни увреждания при захарен диабет

Гломерулни увреждания при захарен диабет МКБ N08.3

от 24 март 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Карамитева
Гломерулни увреждания при захарен диабет  МКБ N08.3 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

Гломерулни увреждания при захарен диабет се наблюдават предимно при пациенти, при които диабетът е с давност от много години (поне десет).

Гломерулните увреждания при захарен диабет се наричат още интеркапилярен гломерулонефрит, нодуларна диабетна гломерулосклероза или диабетна нефропатия.

Това е прогресивно увреждане на бъбречните гломерули, в резултат на засягане на гломерулните капиляри от захарния диабет тип I или II.

Гломерулните увреждания при захарен диабет се характеризират с патологично увеличена екскреция на уринния албумин, лезии на гломерулите и намалена скорост на гломерулната филтрация (GFR) при хора, страдащи от захарен диабет.

Гломерул

Снимка: Henry Vandyke Carter, Public domain, via Wikimedia Commons

Честота

Диабетът в световен  мащаб засяга 8-10% от населението, като се наблюдава тенденция за увеличаване на заболелите, както от тип 1, така и от тип 2 захарен диабет. Широкото му разпространение прави диабетната нефропатия най-честата причина за терминална бъбречна недостатъчност.

Диабет

Снимка: freepik.com

Рискови фактори, влошаващи протичането на заболяването

Рискове, които могат да бъдат повлияни чрез промяна в начина на живот са: хипертония, гликемичен контрол, дислипидемия, тютюнопушене. Немодифицируеми рискови фактори са възраст, пол, раса и генетичен профил. Генетичната чувствителност допринася за развитието на диабетна нефропатия при пациенти с диабет тип 1 и тип 2.

Клиника

Нарушена концентрация

Снимка: freepik.com

В ранните етапи на диабетната нефропатия може да не се забележат никакви признаци или симптоми. При прогресия на заболяването се наблюдават:

  • Влошаване на контрола на кръвното налягане
  • Протеин в урината
  • Отоци по краката, глезените, ръцете или очите
  • Полиурия
  • Промяна в дозовия режим на лечение (намаляват инсулиновите/медикаментозните нужди)
  • Объркване или затруднена концентрация
  • Задух
  • Загуба на апетит
  • Гадене и повръщане
  • Постоянен сърбеж
  • Умора

Микроалбуминурия

Започващата нефропатия се изявява с наличие на ниски, но необичайни количества албумин в урината, микроалбуминурия (персистираща албуминурия на ниво 30–299 mg / 24 часа).

Макроалбуминурия

С влошаване на заболяването се наблюдава увеличение на екскретирания албумин с урината - (албуминурия ≥300 mg / 24 часа), т.нар макроалбуминурия.

Прогресията от микро към макроалбуминурия е по-честа при пациенти с диабет тип 2. С развитието на явна нефропатия, GFR намалява със скорост 2–20 ml / минута / на година. Структурните промени могат да предшестват албуминурията и намалената GFR. Удебеляването на гломерулната базална мембрана и мезангиално разширение могат да бъдат открити още 2–8 години след началото на диабета.

При диабет тип 2 голяма част от пациентите имат гломерулно увреждане още по време на диагностициране на диабета, тъй като диабет тип 2 може да остане неразпознат с години.

Скрининг

Скринингът започва още по време на поставяне на диагноза диабет тип 2, тъй като около 7% от тях имат микроалбуминурия още с поставянето на диагнозата. При захарен диабет тип 1 микроалбуминурията се появавя обикновено 5 години след първата проява на заболяването.

При диабет тип 1 може да се извърши скрининг за микроалбуминурия 1 година след диагностициране на диабета. Ако липсва микроалбуминурия, скринингът трябва да се повтаря ежегодно както за пациенти с диабет тип 1, така и за 2.

Скринингът за гломерулни увреждания при захарен диабет не трябва да се извършва при наличие на състояния като инфекция на пикочните пътища, хематурия, остри фебрилни състояния, енергични упражнения, неконтролирана хипертония и сърдечна недостатъчност. Тези състояния могат да опорочат правилния резултат.

Диагноза

Уринен тест

Снимка: freepik.com

Диагностиката на диабетната нефропатия се осъщестята чрез измерването на албумин или съотношението на албумин към креатинин в урината (mg/g или mg/mmol).

Към биопсия на бъбреци се прибягва рядко, тъй като съчетанието на диабет и албуминурия често само по себе си поставя диагнозата диабетна нефропатия.

Патология 

Гломерулни увреждания при захарен диабет се характеризират със структурни и функционални промени. В гломерулите има мезангиално разширение, удебеляване на базалната мембрана и характерно  нодуларна  гломерулосклероза (възли на Kimmelstiel-Wilson). В началото на DN е налице тубулна хипертрофия, но в крайна сметка се развива интерстициална фиброза с тубулна атрофия, заедно с артериоларна хиалиноза. В напреднали случаи има инфилтрат от макрофаги и Т-лимфоцити. Ултраструктурно има загуба на подоцити и намалена фенестрация на ендотелните клетки. Функционално има ранна гломерулна хиперфилтрация и повишена екскреция на албумин и с прогресираща нефропатия, увеличаване на протеинурията и намаляване на GFR.

Патофизиолигия

Налице е дисбаланс в аферентната и еферентната артериоларна резистентност, което води до повишено гломерулно хидростатично налягане и хиперфилтрация. Активирането на ренин-ангиотензиновата система (RAS) повишава нивата на ангиотензин II, което води до еферентна артериоларна вазоконстрикция и производство на провъзпалителни и профибротични молекули чрез множество механизми. Високите нива на ангиотензин конвертиращ ензим (АСЕ) са свързани с по-голяма албуминурия и нефропатия при хора с диабет. Повишените нива на ендотелин-1 и уротензин II също допринасят за вазоконстрикция.

Лечение

Лечението за забавяне на прогресията на гломерулни увреждания при захарен диабет включва адекватен контрол на метаболитните и хемодинамичните аномалии. На практика това означава адекватно понижаване на кръвната захар и контрол на хипертонията.

Хигиенно-диетичен режим

Пилешко месо

Снимка: freepik.com

Заместването на червеното месо с бяло в обичайната диета намалява общия холестерол и LDL холестерол. Това се дължи на по-ниското количество наситени мазнини и по-високия дял на полиненаситени мастни киселини в пилешкото месо. Благоприятният ефект на полиненаситените мастни киселини върху ендотелната функция също може да намали прогресията на гломерулното увреждане. Нормалната протеинова диета с пилешко като единствен източник на месо може да представлява адитивна стратегия за лечение на микроалбуминурични пациенти с диабет тип 2. Препоръчва се умерена двигателна активност на пациентите.

Гликемичен контрол

Глюкозно мониториране

Снимка: freepik.com

Добрият гликемичен контрол е ефективен за намаляване на диабетните микроваскуларни усложнения. Препоръчва се ежедневен самостоятелен контрол на кръвната захар чрез нейното проследяване и измерване с глюкомер. Така пациента сам може да наблюдава състоянието си и при чести хипергликемии (повишена кръвна захар) да посети лекар за преоценяване на терапията. Гликираният хемоглобин (HbA1c) дава информация за гликемичния статус на пациента ретроспективно (между 8-12 седмици назад). За добър гликемичен контрол може да се говори когато стойностите му се поддържат под 7%.

Антихипертензивни средства

Лечението на хипертония драстично намалява риска от сърдечносъдови и микроваскуларни събития при пациенти с диабет. Хипертонията е често срещана при пациенти с диабет, дори когато липсва бъбречно засягане.
Употребата на периндоприл (ACE-инхибитор) в продължение на 3 години при нормотензивни нормоалбуминурични пациенти с диабет тип 1 забавя увеличаването на албуминурията .При пациенти с диабет тип 2 ACE инхибиторите и ARB намаляват риска от диабетна нефропатия и намаляват появата на сърдечносъдови инциденти.

Доказано е, че АСЕ инхибиторите са полезни за рено- и кардиопротекция при пациенти с диабет тип 2.

Прогноза

При пациентите с лош гликемичен контрол и генетична предразположеност се стига до терминална бъбречна недостатъчност. Хигиенно-диетичният режим, заедно със стриктното изпълнение на лечебния план намалява скоростта на прогресия на заболяването.

4.0/5 17 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

КАПТОПРИЛ таблетки 25 мг * 40 СОФАРМА
3.32лв.

КАПТОПРИЛ таблетки 25 мг * 40 СОФАРМА

ВИВЕЙС таблетки 10 мг * 30 ТЕВА
8.94лв.

ВИВЕЙС таблетки 10 мг * 30 ТЕВА

АМПРИЛ таблетки 5 мг * 30 KRKA
2.77лв.

АМПРИЛ таблетки 5 мг * 30 KRKA

РАМИПРИЛ ТЕВА таблетки 5 мг * 30 ТЕВА
8.94лв.

РАМИПРИЛ ТЕВА таблетки 5 мг * 30 ТЕВА

РАМИМЕД таблетки 5 мг * 14
5.06лв.

РАМИМЕД таблетки 5 мг * 14

ВИВЕЙС таблетки 5 мг * 30 ТЕВА
4.98лв.

ВИВЕЙС таблетки 5 мг * 30 ТЕВА

КАРДИФРЕНД таблетки 5 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
6.65лв.

КАРДИФРЕНД таблетки 5 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА

ИРБЕСАН таблетки 150 мг * 28 НОБЕЛ
10.44лв.

ИРБЕСАН таблетки 150 мг * 28 НОБЕЛ

ТРИТЕЙС таблетки 10 мг * 30 САНОФИ
10.42лв.

ТРИТЕЙС таблетки 10 мг * 30 САНОФИ

РАМИМЕД таблетки 10 мг * 14
8.86лв.

РАМИМЕД таблетки 10 мг * 14

РАМИХЕКСАЛ таблетки 5 мг * 30
4.27лв.

РАМИХЕКСАЛ таблетки 5 мг * 30

КАРДИФРЕНД таблетки 10 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
10.42лв.

КАРДИФРЕНД таблетки 10 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206379/?fbclid=IwAR3jK9Y4wH-i1u1qYn6y9Sq2vNrO26o5U_98yQvwnTin5ceEEiug477QLes

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-nephropathy/symptoms-causes/syc-20354556?fbclid=IwAR0zlfRvkr8bh2qu3DZAjjPCPeGcggLMPGfZS9l2YlfFvpIOzqviZq7d3uk

https://www.diabetes.org/diabetes/complications/kidney-disease-nephropathy?fbclid=IwAR0KHgZ-vJ1qdn9ABwmzlMYU3NxLYZ_kJoSN0UWhip4qvmZ1um3tUtxdzx0

https://care.diabetesjournals.org/content/28/1/164?fbclid=IwAR2xEnMI7LE8QAustpHBN996I5jMcxn_c9huzIGyMv1LgAuTDfsN9H9m1nk

Коментари към Гломерулни увреждания при захарен диабет МКБ N08.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Гломерулни увреждания при захарен диабет  МКБ N08.3
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 07:29
    Коментирайте "Гломерулни увреждания при захарен диабет МКБ N08.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 15 часа и 26 мин.

оземпик писалка - търся мнение от пациенти с диабет

преди 1767 дни, 11 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 19 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 10 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 10 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 10 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival