Артрит при други вирусни болести, класифицирани другаде МКБ M01.5
Вирусна инфекция представлява проникване на вируси в организма с последващо възникване на имунен отговор. Вирусите са патогени, които са активни единствено когато проникнат в живите клетки на организма. Вирусите се нуждаят от живи клетки, тъй като те нямат клетъчен апарат за самопроизвеждане. Попаднал във възприемчиви клетки, вирусът смущава нормалния клетъчен синтез и използвайки функционалните възможностти на клетъчния апарат възпроизвежда своята генетична информация. При вирусите, генетичният материал се съхранява в само в един тип нуклеинова киселина — ДНК или РНК. Вирусната репродукция преминава през три основни периода:
1. Начален период — начало на вирусната инвазия са моментите на адсорбция и пенетрация на вириона (извънклетъчна форма на вируса). След проникването на вирусния предшественик във възприемчивата клетка настъпва процес на депротеинизация — разпадане на протеиновите обвивки и освобождаване генетична информация.
2. Период на реорганизиране на клетъчната функция и преминаване през фазите на репликация.
3. Финален период — този етап се характеризира със сформиране на вириони в клетката гостоприемник. Вирионите са неактивна форма, която бързо разрушават клетката гостоприемник и инвазират съседните клетки. Вирусите предизвикват биологични промени в нормалния организъм, като една от тези прояви е възпаление на ставния апарат — артрит. Артрит при други вирусни болести, класифицирани другаде разглежда артрит при:
- Треска на O'nyong-nyong
- Епидемичен паротит
O'nyong-nyong (ONNV) е вирус е род Alphavirus, семейство Togaviridae. Вирусът се определя като (+) ssRNA вирус. Историческа справка разкрива, че вирусът O'nyong-nyong е изолиран от вирусолози в изследователски институт за вируси в Ентебе, Уганга. През същата 1959 година в страната имало огнищен епидемиологичен взрив от неизвестна болест. В последствие е установен нов вирус, наречен O'nyong-nyong от племето Acoli. O'nyong-nyong от нилотичен език (разговорен език в широк район, разпростиращ се между Южен Судан и Танзания) означава "отслабване на ставите". Болестта, която предизвиква O'nyong-nyong е наречена треска O'nyong-nyong с клинична манифестация на артрит.
Затова треска на O'nyong-nyong се разглежда в рубриката "артрит при други вирусни болести, класифицирани другаде".
ONNV се предава чрез ухапване от комарите Anopheles funestus и Anopheles gambiae.
Спрямо епидемиологичните данни се установяват няколко огнищни епидемии от ONNV. Предполага се, че първата епидемия на болестта е през 1904–1906 г. През този период има неустановена болест с изява на полиартрит, обрив и треска.
Втората описана епидемия е в периода 1959 до 1962 година, която е разпространена в Уганга, Кения, Танзания и Заир (наименованието Демократична република Конго през периода 1971—1997 г.). Следващата епидемия е през 1996–1997 г.
Последната описана епидемия е от преди няколко години (2013 г.), при която има 51 заболели с треска O'nyong-nyong с полиартритна симптоматика, която разгледана в рубриката "артрит, при други вирусни болести, класифицирани другаде".
Вирусите от рода на Alphavirus причиняват зоонозни инфекции и се предават от антропоидни вектори. Инкубационният период е в рамките на 1–12 дни.
Патогенезата на артрита предизвикан от тази група вируси не е напълно разкрита. Според едната теория вирусът се адхезира към клетките на синовията и посредством рецепторно-медиирана ендоцитоза. След това настъпва клетъчно преустройство. Спрямо другата теория ONNV директно инфектира клетките на синовията и предизвиква възпалителен ефект.
Треска на O'nyong-nyong клинично се презентира с триадата от артрит, обрив и треска.
Треската и обривът се появяват по едно и също време. Други симптоми на болестта са:
- Болка в очите
- Болка в гръдната област
- Лимфаденит
- Умора, загуба на енергия и летаргия
Болестта се определя като самоограничаваща се, а продължителността на симптомите е различна от няколко седмици до няколко месеца.
Артритът обикновено е симетричен, ангажира ставите на горните и долните крайници. Характерен е възпалителен процес в метакарпофалангеалните стави.
Епидемичен паротит също се разглежда като артрит при други вирусни болести, класифицирани другаде.
Болестта, позната още като заушка, представлява остро вирусна инфекция, причиняваща се от Rubulavirus. Rubulavirus е от род Paramyxovirus, семейството на Paramyxoviridae.
Епидемиологична характеристика на паротид:
- Заболяването има зимно-пролетна сезонност.
- Болестта се среща по-често при деца, предимно от мъжки пол.
- Инфекцията се определя като антропоноза, тоест болестта се наблюдава единствено при хората.
- Основен механизмът на заразяване на по въздушно-капков път.
- Инкубационен период 12-25 дни.
- Заболелият е най-заразен в периода на активиране на паротида.
- Вирусът прониква по въздушно-капков път и има афинитет към жлезистия епител.
Вирусът достига до слюнчените жлези, там се размножава и посредством кръвоносната система дисеминира в различни органи. В някои случаи достига до ставния апарат, а ставното възпаление е определено като артрит при други вирусни болести, класифицирани другаде.
Класическата симптоматична картина при паротит има следната характеристика.
- Продромален период
Този период продължава средно около 48 часа. Характеризира се с неспецифична симптоматика като умора, разсеяност, сънливост, субфебрилитет. Продромалният период не е задължителен. Ако има такъв често симптомите се пренебрегват, тъй като се свързват с преумора от ежедневието.
През този период вирусът навлиза в кръвообращението и достига до различни органи. Спрямо тази органна манифестация се определят няколко форми на ендемичен паротид:
- Паротитен орхит
- Паротитен менингит
- Паротитен енцефалит
- Паротитен панкреатит
- Епидемичен паротит с други усложнения
Към последната форма на ендемичен паротид се включва и артрит при други вирусни болести, класифицирани другаде.Тази класификация е определена от десетата ревизия на Международна статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето.
Артритът при епидемиологичен паротит се характеризира с:
- Болка
- Ставен оток
- Ограничен подвижност
Артритът при други вирусни болести, класифицирани другаде, се диагностицира въз основа на анамнестичните данни, клиничните и параклиничните данни.
Значение имат серологичните изследвания като ЕЛАЙЗА, полимеразна верижна реакция, които служат за верифициране на причинителя на артрита.
Лечението е предимно консервативно. Нефармакологичната част от терапията на артрит при други вирусни болести, класифицирани другаде, се базира на коректно спазван хигиенно-диетичен режим. Фармакологичната терапия е етиологично насочена към отстраняване на вирусния причинител. Прилагат се противовирусни лекарства, както и овладяване на симптомите. Артритът при други вирусни болести, класифицирани другаде е с благоприятна прогноза.
Библиография
Viral Arthritides Alexander C Outhred; Jen Kok; Dominic E Dwyer
Uganda Virus Research Institute
https://reference.medscape.com/article/966678-overview
Коментари към Артрит при други вирусни болести, класифицирани другаде МКБ M01.5