Треска O'nyong-nyong МКБ A92.1
Треска O'nyong-nyong е вирусна трансмисивна инфекция, която се пренася от комари и е разпространена в Централна Африка.
Причинител на заболяването е алфа-вирус, сем. Togaviridae, който е тясно свързан с Чикунгуня и Ора-вирусите. Хората се заразяват посредством ухапване от комар-преносител на инфекцията.
Вирусът причинява остро протичаща инфекция, която има благоприятна прогноза. Заболяването поразява в най-тежка степен ставите.
Регистрирани са две епидемии от треска O'nyong-nyong. Първата е през 1959-1962 година и се разпространява от Уганда до Кения, Танзания, Заир, Малави, Мозамбик, засегнати са над два милиона души. Втората пандемия е избухнала през 1996-1997 година и се ограничава до Уганда, засягайки 400 души.
На местен език "o'nyongnyong" означава много болезнено отслабване на ставите.
Треската O'nyong-nyong е рядко и спорадично заболяване и не са докладвани смъртни случаи в резултат на заразяване с нея. Заболяването е самоограничаващо се. Всички възрастови групи и двата пола са еднакво засегнати.
Симптомите се появяват до два дни след ухапване от комар. Клиничната картина протича със субфебрилна температура, симетрична полиартралгия, която обхваща по-често големите стави - коленни, глезенни, главоболие, лимфаденопатия, засягаща задния шиен регион, папулозен и макуло-папулозен екзантем, който започва от лицето и се разпространява до торса и крайниците. Обривът избледнява за няколко дни без десквамация и остатъчна пигментация. Не се установява излив в засегнатите стави. Други симптоми на треска O'nyong-nyong са болки в очите, болки в гърдите, летаргия.
Диагноза се поставя на базата на епидемиологични и клинични данни, както и на вирусологични и серологични изследвания.
Няма разработена ваксина срещу треска O'nyong-nyong и лечението е симптоматично.
Коментари към Треска O'nyong-nyong МКБ A92.1