Вирусни трески, предавани от членестоноги и вирусни хеморагични трески МКБ A90-A99
Вирусните хеморагични трески са група от различни по географско разпространение заболявания, които имат общи клинични, патогенетични и епидемиологични характеристики.
Причинителите на вирусни трески, предавани от членестоноги и вирусни хеморагични трески принадлежат към различни семейства и родове.
Природно-огнищният характер на епидемичния процес е свързан с екологията и активността на резервоарите и причинителите им - диви и домашни животни, кърлежи, комари или гризачи.
Механизмът на заразяването на човека е комплексен - най-често трансмисивен.
Заболяванията имат предимно професионален характер в селското стопанство и медицината. Разпространението им е повсеместно, но преобладават в тропиците и субтропичните райони.
Увреждането на микроциркулацията и хомеостазата са в основата на хеморагичния синдром.
Обща характеристика на вирусните хеморагични трески, предавани от членестоноги и вирусни хеморагични трески при човека:
1. Сем. Arenaviridae - причиняват Южноамерикански хеморагични трески и Хеморагична треска Lassa.
- Южноамериканска хеморагична треска е разпространена в селскостопанските райони на Аржентина, Боливия, Венецуела, Бразилия. Човек се заразява посредством гризачите - чрез инхалиране или контакт с контаминирани секрети или екскрети. Предаването от човек на човек също е възможно. Леталитетът се движи между 10 и 30% при нелекуване.
- Хеморагична треска Lassa - среща се в селскостопанските райони на западна Африка и заразяването се осъществява посредством гризачи като Южноамериканската хеморагична треска.
Повече информация за вирусните хеморагични трески, причинявани от аренавируси може да намерите в:
2. Сем. Bunyaviridae - причинява Хеморагична треска с бъбречен синдром, Ханта-белодробен синдром, Кримска Конго Хеморагична треска.
- Хеморагична треска с бъбречен синдром (Sin Nombre virus) - Среща се в селскостопанските райони на Азия, Далечни Изток, Балканите, Скандинавия, Западна Европа, урбанизирани центрове в целия свят. У нас заболяването се среща в планинско-горските части на югозападна и централна България. Основните преносители на инфекцията са кафява горска полевка и обикновена горска мишка. Хеморагичната треска с бъбречен синдром не може да се предава от болен на здрав човек.
- Ханта белодробен синдром - Заболяването се среща в селскостопанските райони на Америка. Преносители на вируса са различни гризачи, леатилетът при нелекуваните е 50%. Заболяването не се предава от човек на човек.
- Кримска Конго Хеморагична Треска (Naivovirus) - среща се в селскостопанските райони на Африка, Западна Индия, Централна и Източна Европа. Заболяването се предава от кърлеж, инхалация или контакт с кръв на заразени бозайници. Леталитетът е изключително променлив, 15-40% при диагностицирани случаи. Заболяването може да се предава от човек на човек.
Повече информация за други трески, предизвикани от комари и членестоноги може да намерите в:
3. Сем. Filoviridae - Причинява хеморагична треска Ебола и хеморагична треска Денга. Заболяванията срещат в селскостопанските райони на Субсахарска Африка и Филипините. Все още не е известен пътят на естественото заразяване, леталитетът е висок - достига до 90%. Възможно е предаването на инфекциите от човек на човек.
Повече информация за хеморагияна треска Денга и хеморагична треска Ебола, Жълта треска може да намерите в:
Коментари към Вирусни трески, предавани от членестоноги и вирусни хеморагични трески МКБ A90-A99