Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни трески, предавани от членестоноги и вирусни хеморагични трески Хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус

Хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус МКБ A91

от 21 яну 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Хеморагична треска, предизвикана  от dengue-вирус МКБ A91 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Коментари
Свързаност

Хеморагична треска Денга (ХТД) и Денга шок синдром (ДШС) са тежки прояви на инфекцията с вирус Денга. За разлика от класическата треска Денга, хеморагичната треска Денга е животозастрашаващо заболяване и задължително изисква хоспитализация.

През последните десетилетия в страните от Югоизточна Азия тя е основен проблем на общественото здравеопазване и съществува тенденция за експанзия в нови райони на Америка, Китай, Средния Изток.

При човека хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус се характеризира с дифузно повишена капилярна пропускливост и хеморагии. Повишената капилярна пропускливост води до хемоконцентрации, намален ефективен кръвен обем, тъканна хипоксия, лактатна ацидоза и шок. Тези промени са резултат от действието на цитокините.

Патологоанатомично се откриват белези на повишена съдова пропускливост (плеврални изливи, изливи в перитонеалното пространство) и хеморагични прояви (петехии, екхимози, хеморагии от вътрешните органи).

Хистопатологичните промени се състоят в периваскуларни отоци и хеморагии, пролиферация на лимфоцитни клетки и плазмени елементи в лимфните фоликули на слезката и лимфните възли, както и некроза на Т-зависими зони в слезката. В черния дроб настъпва огнищна некроза на хепатоцитите, разположени в централната част на чернодробните делчета, хипертрофия на Купферови клетки и мононуклеарна инфилтрация в интерстициума. Вирусен антиген е демонстриран в кожата, черния дроб и мононуклеарните клетки от периферната кръв.

Хеморагичната треска Денга и Денга шок синдромът са имуномедиирани заболявания, при които хуморалният и клетъчномедиираният имунни отговори към вторични инфекции усилват репликацията на вируса и организмът отговаря с мощни имунопатологични реакции.

Повечето инфекции с хеморагична Денга треска са при хора, които предварително са били заразени с някои от хетероложните серотипове на вируса. Прекарана инфекция с някой от серотиповете на вируса индуцира неутрализиращи антитела със серотипова специфичност, които осигуряват дълготрайна защита срещу реинфекции. В резултат на първичната инфекция се образуват и други хуморални антитела, които нямат вируснеутрализиращи и протективни свойства. В случай на реинфекция новосформираните имунни комплекси между вируса и специфичните антитела навлизат в основните таргетни клетки - моноцити и Maf и се реплицират в тях. Първичната инфекция стимулира и образуване на серотипово специфични и кръстосано реагиращи CD4+ и CD8+ лимфоцити — клетки на паметта, насочени срещу вирионни протеини, експресирани върху повърхността на заразените клетки. При реинфекция активираните CD4+ и CD8+ лимфоцити освобождават IL-2, други цитокини, вазоактивни медиатори и прокоагуланти. Активираните Т-лимфоцити произвеждат INF-γ и по този начин усилват репликацията на вируса и освобождаването на прокоагуланти и цитокини.

Рискът от развитие на хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус е около 3% след вторична инфекция и по-малко от 0,2% след първична инфекция с вируса на Денга.

По време на епидемии, описани в Америка, честотата на тежките форми се увеличава с напредване на епидемията. Вирулентността на вируса на Денга се потенциира чрез бързото му преминаване през човешката популация. Човешките генетични фактори като типа на главния комплекс на тъканната съвместимост повлияват на тежестта на протичането.

Денга шок синдромът се различава от треската Денга по високата температура, изразена тромбоцитопения и висока хемоконцентрация. Това е най-тежката форма на заболяването, характеризираща се с хипотензия или тежък шок.

Началото на заболяването е неразличимо от това на класическата треска Денга.

Между втория и петия ден състоянието на болните е изключително тежко. Те са потиснати или психоемоционално възбудени, раздразнителни, покрити със студена лепкава пот, с акроцианоза, студени крайници с тахипнея, тахикардия, хипотензия. Хеморагичната диатеза се проявява с продължително кървене на местата на венепункциите, петехии, екхимози по кожата, епистаксис, кръвоизливи по вътрешните органи. В 10 до 15% хеморагиите от гастроинтестиналния тракт и в мозъка могат да завършат фатално.

При физикалното изследване се откриват обилни кръвонасядания по кожата, плеврални изливи, хипотензия, хепатомегалия, иктер. В редки случаи при болните има енцефалопатия, която се проявява с промени в съзнанието, ликворът изтича под повишено налягане без промяна в броя на клетките и белтъка.

Клинико-лабораторните показатели показват повишен хематокрит и ниски стойности на серумните албумини, поради загуба на плазма от вътресъдовото пространство. Установяват се тромбоцитопения, повишени аминотрансферази, ниски стойности на фибриногена и комплемента, наличие на фибриноген деградационни продукти в плазмата. При рентгеновото изследване се откриват плеврални изливи.

Бързо настъпва шок и без спешна интензивна терапия 25 до 50% от болните с Денга хеморагична треска и Денга шок синдром завършват летално.

Усложненията на хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус се дължат на вторични бактериални инфекции, най-често катетър асоцииран сепсис.

Диагнозата се поставя въз основа на клинични и епидемиологични данни. В някои райони разпространението на хеморагичната треска Денга съвпада с това на другите хеморагични трески. Клиничните прояви, които насочват към Денга хеморагична треска са: внезапно зачервяване на лицето и конюнктивит без респираторни симптоми, хепатоспленомегалия, положителни тестове за палипяротоксикоза, липса на левкопения. За етиологичната диагноза делта-вирусите могат да се изолират от кръв на болен, взета през първите 3-5 дни от началото на заболяването. Полезно и ефективно при серологичната диагностика е откриването на специфични антитела от клас IgM. От друга страна не са редки случаите, в които едновременно циркулират повече от един вирусен серотип, което затруднява ранното поставяне на диагнозата. В тези случаи се отчита ранно повишаване на титрите на антителата от клас IgG при липса на IgM антитела (реинфекция) или откриване на антитела от клас IgM при ниски титри на IgG (инфекция с новопоявил се вирусен серотип). Молекулярните методи за детекция и анализ на вирусите на треска Денга се използват все по-широко. Приложение има и PCR за едновременно изследване на 4-те серотипа на вируса. PCR се използва и като скринингов тест, особено при хора, завръщащи се от ендемични за Денгата райони.

Диференциалната диагноза се прави с жълта треска, лептоспироза и Венецуелска хеморагична треска. При част от случаите е трудно отдиференцирането от малария, бактериален сепсис, рикетсиози и коремен тиф.

Лечението на болните с хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус е комплексно. Според указанията на СЗО кислородотерапията започва в най-ранните етапи на заболяването. Необходимо е следене на стойностите на АКР (алкално-киселинно равновесие), хемодинамичните показатели, диурезата. Загубата на течности през капилярното русло се проследява чрез изследване на стойностите на хематокрита и серумните албумини. Болните с треска денга се рехидратират през устата, тези с шок — парентерално. Повечето пациенти отговарят на бързото въвеждане на изотонични глюкозо-солеви разтвори. При болни с шок се налага въвеждане на плазма или декстранови разтвори. Ключовият момент в лечението е правилното водене на рехидратиращата терапия с цел контролиране на шока и избягване на развитието на белодробен оток. В случаи на тежки кръвоизливи се прелива прясна пълноценна кръв, а при тежки тромбоцитопении — тромбоцитна маса. При развитие в ранните фази на дисеминирана интравазална коагулопатия (ДИК-синдром) терапията с хепарин дава добри резултати. Трябва да се избягват салицилати и средства с хепатотоксично действие. Кортикостероидите не показват добър терапевтичен ефект. Липсват достатъчно данни за ефективността на прилаганите противовирусни средства. Въпреки добрата чувствителност на причинителя in vitro към рибавирин, приложението му при болните не дава очакваните резултати. Широко прилаганият по време на епидемията в Куба човешки левкоцитарен интерферон е довел до намаляване на леталитета. Предстои разработване на нови препарати в лечението на заболяването.

Профилактиката на хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус в сегашните условия се основава на мерките на обществено здравеопазване за контрол на популацията на комарните вектори на заболяването и унищожаване на местата им за развъждане. В последно време се търсят съвсем нови и обещаващи подходи за контрол на заболяванията, причинени от Денга вирусите, а именно разработване на тетравалентни ваксини спрямо всички типове вируси.

3.5/5 4 оценки

Симптоми и признаци при Хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус МКБ A91

  • Повръщане
  • Главоболие
  • Коремна болка
  • Повишена телесна температура
  • Затруднено дишане
  • Кашлица
Всички

Лечение на Хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус МКБ A91

  • Почивка на легло
  • Симптоматично и поддържащо лечение

Коментари към Хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус МКБ A91

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хеморагична треска, предизвикана  от dengue-вирус МКБ A91
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:19
    Коментирайте "Хеморагична треска, предизвикана от dengue-вирус МКБ A91"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 105 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ВИРУСНИ ХЕМОРАГИЧНИ ТРЕСКИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 598 дни, 11 часа и 1 мин.

двустранна хеморагична пневмония - наистина ли е толкова фатална?

преди 2005 дни, 22 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 24 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 24 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival