Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Стоматит и сродни увреждания Рецидивиращи афти в устната кухина

Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0

от 27 май 2014г., обновено на 09 март 2023г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: Теодора Славова
Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Библиография
Коментари

› Въведение

› Видове рецидивиращи афти

› Епидемиология

› Етиология

› Клинична картина и диагноза

› Лечение

Въведение

Рецидивиращи афти в устната кухина са симетрични ексфолиации на твърдото небце често в процеса на сучене при кърмачета. Под това понятие се обединяват различни по тежест състояния, чиито общ признак са лигавичните лезии - афти.

Към рубриката „Рецидивиращи афти в устната кухина“ спадат:

  • Афтозен стоматит (голям и малък)
  • Афти на Bednar
  • Рецидивиращ мукозен некротичен периаденит
  • Рецидивираща афтозна язва
  • Херпетиформен стоматит

Видове рецидивиращи афти

Афтозен стоматит, наричан също рецидивираща афта в устата, гангренозна язва, рецидивиращ афтозен стоматит, рецидивираща афтозна язва, е често срещана причина за язви в устата. Афтозния стоматит се характеризира с повтарящо се образуване на язви в устата у здрави индивиди. Афтозният стоматит представлява възпаление на устата, класифициращо се като неинфекциозен стоматит. Афтозния стоматит най-общо може да се разглежда в три форми в зависимост от размера, броя, местоположение на лезиите и времето за лечение им:

  • Малък афтозен стоматит(малка афтозна язва) – среща се в 80% от случаите, по-малки от 10 мм в диаметър, и засягат лабиалната и устната лигавица, страничните граници на езика и пода на устната кухина. Единичните язви са по-чести, но е възможно по също време да се появят и няколко язви. Малките язви обикновено отминават за седем до десет дни и не оставят белег. Между епизодите на улцерации обикновено има язва, която не се променя.
  • Голям афтозен стоматит(голяма афтозна язва) – съставлява до 10% от случаите. Те са подобни на малките, но са с диаметър по-голям от 10 мм и по-дълбоки. Тъй като лезиите са по-големи излекуването им отнема повече време (двадесет - тридесет дни) и може да остават белези. Всеки епизод на улцерации протича с по-голям брой язви и времето между епизодите е по-кратък от наблюдавания при малките афтозни язви. Големите афтозни язви също засягат лабиалната и устната лигавица, страничните граници на езика и пода на устната кухина, но макар и по-рядко могат да засегнат и гърба на езика, венците, мекото небце и задната част на гърлото.
  • Херпетиформен стоматит - подтип на афтозен стоматит, наричан така поради факта, че лезиите приличат на първична инфекция с херпес симплекс вирус. Въпреки това тя не е причинена от HSV, не се предхожда от везикули и както и другите видове тя не е заразна. Херпетиформените язви са по-малки от 1 мм в диаметър и се появяват в различни размери във времето. Съседни язви могат да се сливат и да образуват по-големи разязвени участъци. Лечението е в рамките на петнадесет дни и може да засегни всички области на устната лигавица. Тези язви са изключително болезнени и лезиите са по-често повтарящи се от малките и големите афти. Обикновено се появяват в по-напреднала възраст.
Рецидивиращи афти в устната кухина

Афти на Бернард са тип язви на устната кухина, които се появяват при кърмачета. Лезиите са разположени на небцето и са причинени от травма. Не се налага лечение, тъй като лезиите претърпяват обратно развитие в рамките на няколко дни. Носят името на своя откривател – австрийския лекар Алоис Бернар.

Рецидивиращ мукозен некротичен периаденит е по-тежка форма на афтозен стоматит, белязано от повтарящите се пристъпи на афта подобни лезии , които започват като малки твърди възелчета и увеличаващи се язви и заздравяват като образуват многобройни, атрофирали белези по устната лигавица.

Епидемиология

Рецидивиращи афти са болестно състояние протичащо сравнително безобидно в продължение на много години, донякъде с характер на фамилна проява, по-изразено в млада възраст и с известно предпочитание към женския пол. Конкретните причини за всяко повторение са неточно определени. Значение имат психическото състояние на пациента, остри инфекции, хронични стомашно-чревни заболявания(гастрит, язва, колит), хормонални влияния(особено е характерната им поява предменструално), имунни нарушения. Обективно се установяват от 1-4 афти рядко повече. Те се развиват през неравномерни интервали от време от седмици или месеци, но понякога пристъпите са по-чести и смущаващи.

Етиология

Причините за рецидивиращи афти в устната кухина са неуточнени. Счита се, че за появата им ключова роля играят променена реактивност на организма спрямо появата на някои микроорганизми, важна роля имат и някои психосоматични, вътреорганни и имунологични фактори.

При леките случаи причинните въздействия не успяват да превъзмогнат добре координираните защитни механизми на човешкия организъм и възникналите промени са малобройни. При тежките случаи възникват сложни взаимодействия между първичните фактори и между видоизменените тъканни, клетъчни и имунни продукти, получени в различни звена от патологичната верига, чийто ход е трудно или невъзможно да бъде спрян и в резултат на това се развиват неконтролирани и извън нормата реакции - локализирани или разпространени. Установена е връзка с генетични фактори.

Клинична картина и диагноза

Рецидивиращи афти в устната кухина представляват добре ограничени, кръгли или овални, 2-5 мм в диаметър, плитки язви или ерозии, покрити от жълтеникаво бял псевдомембранозен фибринов налеп и заобиколен с яркочервена периферна лигавица. Те са отделно стоящи, единични или групирани и силно болезнени. Предхождащите зачервени петънца и мехурчета са толкова бързопреходни, че почти никога не се откриват при оглед.

Афтите могат да се появят навсякъде в устната лигавица, но са най-обичайни за подкожната лигавица по уснтите, букалната лигавица, езика, особено муко-букалната гънка. Развитието на отделните афти до заздравяването им трае от 1-2 седмици, рядко по-дълго.

Рецидивираща афта

Диагнозата се поставя лесно чрез оглед. При него не се откриват системни симптоми и признаци извън устната кухина. Обикновено клинично могат да се включат продормални субективни симптоми като изгаряне, сърбеж, парене, които могат да предхождат появата на лезията. Болката обикновено е пропорционална на степента на изява на язвата и се влошава при физически контакт особено с някои храни и напитки(напр. кисело).

Болката е най-силна в дните непосредствено след образуване на афтата, след което може да намали по интензитет. Ако от афтите засегнат и езика може да се затрудни говоренето и дъвченето на храната, язвите на мекото небце, орофаринкса или хранопровода може да предизвикат одинофагия(затруднено преглъщане). При тези случаи характеризиращи се с постоянни язви, може да доведе до инвалидизираща хронична болка, която затруднява храненето, неадекватен прием на храна и води до недохранване и загуба на тегло.

Лечение

Общото лечение включва витамини от групата В, в комбинация с фолиева киселина и витамин РР. При упорити състояния може да се обсъди приложението на кортикостероиди, цитостатици, както и имуностимулатори.
Локално лигавичните изменения се обработват с антисептици(багрилни водни разтвори, антибиотични течни форми), аналгетични, анестезиращи и съдосвиващи средства, понякога по лекарско предписание могат да се приложат кортикостероиди под формата на таблети за смучене или други лекарствени форми.

 

Изображения: freepik.com; RaydenAG, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

4.3/5 11 оценки

Симптоми и признаци при Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0

  • Трудност при преглъщане
  • Ранички в устата
  • Трудно говорене
  • Усещане за парене в устата
  • Болка в устата
  • Затруднено дъвчене
Всички

Лечение на Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0

  • Аналгетици
  • Антисептици
  • Витамини от група В (В-комплекс)
  • Кортикостероиди
  • Локални средства
  • Противовъзпалителни средства

Изследвания и тестове при Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0

  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • Физикално изследване

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

НБФ ГИНГИВАЛ ГЕЛ 30 г
19.30лв.

НБФ ГИНГИВАЛ ГЕЛ 30 г

НЕО - АНГИН таблетки за смучене * 24
12.43лв.

НЕО - АНГИН таблетки за смучене * 24

ОРОФАР спрей 30 мл
21.06лв.

ОРОФАР спрей 30 мл

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 10 мл
8.10лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 10 мл

КАЛИУМ БИХРОМИКУМ 15 СН
5.39лв.

КАЛИУМ БИХРОМИКУМ 15 СН

АРКОЛ СРЕБЪРНА ВОДА солуцио 10 мг/л 100 мл ГАЛ - 1 ЕООД
5.20лв.

АРКОЛ СРЕБЪРНА ВОДА солуцио 10 мг/л 100 мл ГАЛ - 1 ЕООД

ЙОДУМ 30 CH
5.39лв.

ЙОДУМ 30 CH

АКВИР ФОРТЕ сироп с вкус на ягода 500 мг / 5 мл 100 мл
25.03лв.

АКВИР ФОРТЕ сироп с вкус на ягода 500 мг / 5 мл 100 мл

АНГАЛ МЕД таблетки за смучене * 24
15.74лв.

АНГАЛ МЕД таблетки за смучене * 24

СУЛФУРИКУМ АЦИДУМ 5 СН
5.39лв.

СУЛФУРИКУМ АЦИДУМ 5 СН

ИНО-ПРОТЕКТ таблетки 500 мг * 30
19.77лв.

ИНО-ПРОТЕКТ таблетки 500 мг * 30

ФОРСИВИТ ЗА ДЕЦА дъвчащи таблетки с вкус на ягода 30 мг * 32
6.60лв.

ФОРСИВИТ ЗА ДЕЦА дъвчащи таблетки с вкус на ягода 30 мг * 32

Библиография

emedicine.medscape.com/article/867080-overview

www.msdmanuals.com/professional/dental-disorders/symptoms-of-dental-and-oral-disorders/recurrent-aphthous-stomatitis

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4215084/ 

Коментари към Рецидивиращи афти в устната кухина МКБ K12.0

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Martin 
    на 24 April 2013 в 16:52
    Афти се лукуват със Аспирин. Стрийте един аспирин на прах и сложете на афтата. Един два пъти е достатъчно и то ще прилепне или докато усетите, че болката там спре. Оставете после да си заздравява без да слагате повече аспирин щото той все пак е киселина и яде. Аспирина е тайната за лечение на потящи се крака и ръде натрийте с него след къпане. Аспирина или по точно ацетизаловата киселина от която е съставен притежава антимикробно, антибактериално и противогъбично действие. Содата за хляб става но е 10 пъти по слаба от Аспирина. Пастата за зъби също е добра за третиране на афтите.
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Афти и гъбички в устата - мнения и въпроси

преди 2330 дни, 21 часа и 3 мин.

Какви домашни рецепти мога да използвам за лечение на афти и херпеси?

преди 2949 дни, 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 20 часа и 29 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 12 часа и 42 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 29 дни, 23 часа и 15 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 19 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НИМФИЯ УРЕД ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА КЪРЛЕЖИ

ПИНТУС спрей за гърло 30 мл

МАГНАЛАБС ПРОСТАМИН капсули * 30

МЕМБРАНЕН ИНХАЛАТОР ДЕСПИК YS-30

ВИТАМИН D3 течен 1000 IU 15 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 16:35:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: Анонимен от 08 май 2025г. в 16:21:24

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:31:02

ТРИПТОЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:30:21

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: Нина Колева от 08 май 2025г. в 14:51:32
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival