Друга уточнена хронична обструктивна белодробна болест МКБ J44.8
Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) е често срещано и лечимо заболяване, характеризиращо се с прогресивно ограничаване на въздушния поток и разрушаване на белодробната тъкан. ХОББ се свързва със структурни промени в белите дробове поради индуцираното хронично възпаление от различни фактори.
Като основни фактори, водещи до друга уточнена хронична обструктивна белодробна болест се посочват излагане на вредни частици или газове, особено цигарен дим. Хроничното възпаление причинява стесняване на дихателните пътища и намален въздушен поток към белите дробове. Заболяването често се проявява със симптоми като кашлица, диспнея и отделяне на храчки.
Симптомите и тежестта на заболяването могат да варират при различните пациенти, като при някои от тях дори може да се стигне до дихателна недостатъчност.
В зависимост от патофизиологичните промени, както и от самата етиология на ХОББ, се различават следните форми на хроничен бронхит:
- астматичен (обструктивен) БДУ
- емфизематозен БДУ
- обструктивен БДУ
Освен бронхитната форма, ХОББ се среща също и като емфизематозен или смесен.
Честота
ХОББ е едно от най-широко разпространените хронични респираторни заболявания в световен мащаб. То е заболяване, засягащо предимно застаряващото население и по-конкретно хора над 40-годишна възраст. Повече от 90% от пациентите с ХОББ съобщават за дългогодишно тютюнопушене, което също има голямо значение за разпространението на заболяването.
Честотата се увеличава с възрастта и в момента ХОББ е третата най-честа причина за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. Заболяването е сравнително по-често срещано сред мъже, отколкото при жени. Това вероятно се свързва с факта, че при мъжете е много по-масово разпространено тютюнопушенето.
Причини
ХОББ се причинява основно от продължителното излагане на вредни частици или газове. Сами по себе си различни етиологични фактори не са толкова опасни, но дългогодишната експозиция на тях при хората може да доведе до необратими патологични промени в белодробния паренхим. Сред най-честите причини за ХОББ се посочват:
- Тютюнопушене
- Излагане на вредни частици и химични вещества
- Професионални вредности (работа в индустрията на парфюми, различни препарати, ТЕЦ-ове и др.)
- Замърсен въздух
- Дефицит на алфа-1 антитрипсин (рядко генетично заболяване, при което ХОББ може да се прояви още преди 30-годишна възраст)
Патофизиология
Друга уточнена хронична обструктивна белодробна болест е възпалително заболяване, включващо дихателните пътища и белодробния паренхим. Смята се, вредното въздействие на изброените по-горе фактори води до локален оксидативен стрес и дисбаланс между различните ензими на клетките. Емфиземът описва една от структурните промени, наблюдавани при ХОББ, където има разрушаване на междуалвеоларните прегради. Това води до намалени газообменни способности на белите дробове, което се изразява клинично с различна симптоматика.
Симптоми
ХОББ е заболяване с бавна еволюция и като такова в ранен етап може да протича безсимптомно. Тежестта на заболяването може да варира от лека респираторна инфекция до тежка диспнея и респираторна инсуфициенция.
Ранни симптоми
В началото симптомите при ХОББ са леки и голяма част от пациентите не им обръщат внимание. Това съответно води до по-бързо напредване на заболяването. Сред ранните симптоми са:
- Лека, непродуктивна кашлица
- Задух, единствено след физическо усилие
Късни симптоми
В по-късните етапи на ХОББ симптомите са по-сериозни и често водят до влошаване качеството на живот на пациентите. Сред тях са:
- Умора
- Отслабване
- Отоци по крайниците
- Задух при покой
- Шумно дишане
- Стягане и болка в гърдите
- Хронична кашлица
- Отделяне на храчки
- Цианоза (посиняване на кожата около носа и устните)
Диагноза
ХОББ обикновено трябва да се подозира при всички хора в напреднала възраст с проявени симптоми като задух и хронична кашлица. Почти при всички пациенти има анамнестични данни за дългогодишно тютюнопушене или други вредности, свързани с работа или ежедневието. Диагностицирането на ХОББ започва с физикалните находки, които са доста характерни за заболяването. Сред най-честите физикални находки при ХОББ са:
- Използване на допълнителна мускулатура в акта на дишане (тираж)
- Аускултация на бял дроб
- Удължен експириум
- Дифузно разпръснати в белодробния паренхим сухи свиркащи и влажни хрипове
- Стридор (шумно дишане)
- Увеличен предно-заден диаметър на гръдния кош (бъчвовиден гръден кош)
- Цианотична кожа (намалена оксигенация на артериалната кръв)
Диагностични методи за потвърждение и доказване на ХОББ са:
- Спирометрия (функционален тест на белите дробове)
- Кръвни изследвания (кръвни газове)
- Образно изследване (рентгенография на бял дроб, КТ на бял дроб)
Лечение
Основната цял при лечението на друга уточнена хронична обструктивна белодробна болест е симптоматично облекчение, предотвратяване на усложненията и забавяне прогресирането на заболяването. Това се постига с различни мероприятия и лечебни методи, като изборът е строго индивидуален за всеки пациент и хода на заболяването.
- Кислородотерапия - препоръчва се при всички пациенти с отклонения в стойностите на кръвните газове. Кислородът се доставя чрез маска или назална канюла и има много благоприятен ефект при пациенти с изразена диспнея.
- Хирургия - препоръчва се основно при пациенти с емфизематозна форма на ХОББ. При тях може да се приложи специфична оперативна интервенция, наречена булектомия. При пациенти с много напреднал стадии на ХОББ и дихателна недостатъчност също може да се обмисли вариант за белодробна трансплантация.
- Промяна в начина на живот - при всички пациенти с ХОББ се препоръчва прекратяване на тютюнопуешенето, макар за някои това да изисква големи усилия. Освен това, за подобрение на състоянието на пациентите се препоръчва прием на много течности и храна, богата на витамини.
- Медикаменти при ХОББ - за симптоматично облекчение се прилагат различни лекарствени средства. Сред най-често използваните са:
- Бронходилататори
- Инхалаторни кортикостероиди
- Фосфодиестеразни инхибитори
- Теофилин
- Антибиотици и антивирусни средства
Усложнения
Усложненията при ХОББ могат допълнително да влошат състоянието на пациентите, затова от самото лечение до голяма степен се определя рискът от тяхното развитие. Сред някои от усложненията са:
- Остро обостряне на ХОББ
- Дихателна недостатъчност
- Белодробна хипертония
- Cor pulmonale
Прогноза
За прогнозиране на ХОББ се използва специален индекс BODE, който включва:
- индекс на телесна маса (BMI)
- обструкция на въздушния поток
- диспнея
- физически капацитет на пациентите
Този индекс се оценява по бална скала от 1 до 10, въз основа на посочените критерии. Колкото по-висок е BODE индексът, толкова по-лоша е прогнозата на заболяването. Въпреки това, самата прогноза е много променлива и също така до голяма степен зависи и от придържането към лечението, спиране на тютюнопушенето, избягване на вредните фактори и др. Пациентите с други придружаващи заболявания (сърдечно-съдови заболявания, рак на белия дроб) обикновено имат по-лоша прогноза.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВЕНТОЛИН спрей 200 дози
АЦЕЦИС саше 200 мг * 20 ХИМАКС ФАРМА
ЕРДОМЕД капсули 300 мг * 20
АЦЕЦИС АКУТ прах за перорален разтвор 600 мг * 10 ХИМАКС ФАРМА
ВЕНТОЛИН разтвор за небулизатор 0.5 % 20 мл
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559281/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24507832/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106574/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/copd/symptoms-causes/syc-20353679
https://www.healthline.com/health/copd
Коментари към Друга уточнена хронична обструктивна белодробна болест МКБ J44.8
Пенка Илиева
Имам диагноза МКБ J44.8 ХОББ , а от 01.09.09г. с Екс.реш.N2301 за диагноза I25 , ( ХИБС) инвалид 46 процента. Моля уточнете ми мога ли да ползвам безплатно санаториум за Белодробни болести ? Пенсионерка съм на 70 години.bLX99
Здравейте! За да бъдете хоспитализирана по клинична пътека за физикална терапия и рехабилитация, трябва да бъдат спазени индикациите за хоспитализация. НЗОК заплаща за лечение по клинични пътеки, напр. за астма и за др., но само при тежки състояния. Касата не заплаща по клинични пътеки за рехабилитация на белодробни заболявания.
Бихте могли да отнесете запитването си към Националния осигурителен институт или към институции, които могат да заплатят рехабилитацията в санаториум. За условията и реда за включване в програмите на Националния осигурителен институт (НОИ) за ползване на балнеолечебните процедури в балнеолечебните центрове в страната ни, информация може да получите от интернет страницата на НОИ - www.noi.bg - меню “Профилактика и рехабилитация”, или на място - в териториалните подразделения на НОИ, но разбира се - най-добре е да се обърнете към Вашия личен (към лекуващия Ви лекар).
Имам диагноза МКБ J44.8 ХОББ , а от 01.09.09г. с Екс.реш.N2301 за диагноза I25 , ( ХИБС) инвалид 46 процента. Моля уточнете ми мога ли да ползвам безплатно санаториум за Белодробни болести ? Пенсионерка съм на 70 години.bLX99