Ревматична хорея МКБ I02
Проява на ревматизма, характерна за детската възраст, се нарича ревматична хорея. Ревматизмът е заболяване, което се характеризира със системно засягане на съединителната тъкан. Заболяването се нарича системно, защото патологичните процеси обхващат различни органи и тъкани, но най-често сърцето, ставите, главния мозък, кожата и подкожната тъкан. Заболяването стартира при деца от 5-15 годишна възраст.
Причина за развитие на ревматична хорея е бета - хемолитичният стрептокок от група А. Ревматичната болест се появява обикновено две до три седмици след прекарана стрептококова инфекция. Най-често инфекциозният стрептококов процес може да бъде - фарингит (възпаление на гълтача) или тонзилит (възпаление на небцовите сливици). Общият възпалителен процес, обхващащ и двте анатомични структури, се нарича тонзилофарингит.
Клиничната картина при заболяването ревматична хорея представлява част от клиничната изява на ревматичната болест и е резултат от засягане на централната нервна система от възпалителния процес.
Ревматичната хорея по-често засяга момичета и най-често се изявява около 8 годишна възраст. Най-характерната проява на заболяването е нарушението на двигателната координация. Децата започват да извършават неволеви, некоординирани, хаотични (разхвърлени из пространството) движения на мускулите - най-често на крайниците. По-рядко може да се наблюдават и такива на мускулите на лицето и езика. Болните неволево гримасничат. Тези движения се засилват по време на емоционален стрес и изчезват по време на сън.
Обикновено са разсеяни, плачливи и раздразнителни. Те са емоционално лабилни, затворени, себични. Някои от тях имат намалена памет и халюцинации. Наблюдават се и поведенчески нарушения. Обикновено тези промени продължават около 3 месеца и преминават спонтанно, като след това заболяването протича с периоди на рецидиви.
Диагноза на заболяването ревматична хорея се предполага след предварително поставяне на диагнозата ревматична болест. Диагностицирането на заболяването се основава на следните критерии, обединени в две главни групи:
- големи (главни) критерии - полиартрит, кардит, хорея минор, кожни промени, подкожни възли;
- малки критерии - фебрилитет, артралгия, ускорено СУЕ, предшестваща стрептококова инфекция, прекарани в миналото ревматични пристъпи или наличие на оформен ревматичен клапен порок.
Диагнозата активен ревматизъм е много вероятна при изпълнени два големи или един голям и два малки критерия от посочените.
Лечението на ревматичната хорея трябва да започне веднага след като се постави диагнозата ревматична болест. Децата с ревматична болест трябва да бъдат хоспитализирани и лекувани в болнични условия. На болното дете се предписват режим и медикаментозно лечение. Целта на лечението е да се ликвидира стрептококовата инфекция. Това се постига с прилагане на антибиотици от групата на пеницилините.
Видове Ревматична хорея МКБ I02
Симптоми и признаци при Ревматична хорея МКБ I02
- Усещане за отпадналост
- Мускулна слабост
- Тревожност
- Раздразнителност
- Проблеми, свързани с координацията
- Чувство за безпокойство
Коментари към Ревматична хорея МКБ I02