Нарушения на съня МКБ G47
Сънят е основна физиологична необходимост за поддържане на човешкия живот. Той представлява регулярно и възвратимо състояние на организма, което се характеризира с относителен покой и силно снижен праг на отговор на външни стимули.
Нормалният сън, без нарушения, е:
- спокоен
- дълбок
- синхронизиран (ортодоксален)
- периодично настъпващ
REM-сънят (rapid eye movement - бързо движение на очните ябълки) протича с висока мозъчна активност и физиологически е по-близък до бодърстването. Сънят е абстрактен и нереалистичен.
NREM (nonrapid eye movement) e със силно снижени физиологични параметри. Той протича със забавен пулс и дишане, ниско кръвно налягане и понижен мускулен тонус. Сънищата са ясни, съдържателни и логични.
От колко сън се нуждаем?
Количеството сън, от което се нуждае човек, зависи от много фактори, включително възрастта:
- Бебета - изискват 14-15 часа на ден.
- Тийнейджъри - нуждаят се около 8,5-9,5 часа средно.
- Възрастни - обикновено се нуждаят от 7-9 часа на нощ, въпреки че някои хора могат да се нуждаят както от 6 часа, така и от 10 часа сън.
- Жени в първите 3 месеца от бременността - често се нуждаят от още няколко часа сън от обикновено.
Въпреки това, според експертите, ако човек е сънлив през деня, не е имал достатъчно сън. Необходимото количество сън се увеличава, ако индивидът е бил лишен от сън предишните дни.
Повече информация може да прочетете:
Проблемите със съня, включително хъркане, сънна апнея, безсъние, лишаване от сън и синдром на неспокойните крака, са често срещани. Здравият сън е необходим за оптималното здравословно състояние и може да повлияе на хормоналните нива, настроението и теглото.
Някои нарушения на съня, наричани още сомнипатии, са достатъчно сериозни, за да нарушат нормалното физическо, психическо, социално и емоционално функциониране. Причините варират от лоши навици до медицински състояния, които нарушават цикъла на съня.
Причини
Нарушенията в съня могат да се дължат на стрес, напрежение, психически проблеми (депресия, гняв, тревожност), хронични болки, въздействия на заобикалящата среда, дискомфорт, липса на физическа активност, смущения в храносмилането, системно преяждане, употреба на стимуланти (кафе, цигари, енергийни напитки, наркотици - амфетамини), злоупотреба с алкохол, някои заболявания. Най-често причините за проблемите със съня се крият в нарушения на режима на сън и бодърстване (което много често е свързано с нощен труд). Повече от 50% от хората с нарушения на съня са с невродегенеративни заболявания в рамките на 12 години след първоначалното им диагностициране.
Най-честите нарушения на съня
Най-често срещаните нарушения на съня включват:
- Бруксизъм - неволево скърцане или стискане на зъбите по време на сън.
- Хипопнея - анормално плитко дишане или забавена честота на дишане по време на сън.
- Идиопатична хиперсомния - неврологична причина за продължително време, прекарано в сън.
- Безсъние (първично безсъние) - хроничен проблем в заспиването или поддържането на съня, когато няма друга причина за тези симптоми. Безсънието може да бъде съпътстващо или вторично състояние на други разстройства.
- Синдром на Kleine-Levin - рядко заболяване, характеризиращо се с персистираща епизодична хиперсомния и промени в настроението или когнитивните способности.
- Нарколепсия (включително прекомерна дневна сънливост) - хронично неврологично заболяване, което е причинено от неспособността на мозъка да контролира сън и будност. Често завършва със спонтанно, но неволево заспиване в неподходящо време. Също така често се свързва с катаплексия, внезапна слабост в моторните мускули, което може да доведе до падане на земята.
- Ноктурия - често ставане от сън поради необходимост от уриниране. Тя се различава от нощното напикаване, при което лицето не се събужда от сън, но въпреки това пикочният мехур се изпразва.
- Парасомнии - включващи например ходене на сън.
- Синдром на неспокойните крака - непреодолимо желание да се движат краката.
- Сънна апнея - обструктивната сънна апнея е блокиране на дихателните пътища по време на сън, което води до липса на достатъчно дълбок сън, често придружена от хъркане. Други форми на сънна апнея са по-малко срещани. Спиране на дишането за най-малко 10 секунди, 30 пъти в рамките на седем часа сън се класифицира като апнея.
- Сънна парализа - характеризира се с временна парализа на тялото малко преди или след съня. Сънната парализа може да бъде придружена от визуални, слухови или тактилни халюцинации. Често се разглежда като част от нарколепсията.
- Сомнифобия - една от причините за лишаване от сън поради ирационален страх от заспиване. Признаците на болестта включват тревожност и пристъпи на паника, преди и по време на опитите за заспиване.
Какви симптоми може да причини липсата на сън?
Твърде малко сън може да доведе до:
- проблеми с паметта
- депресия
- отслабване на имунната система
- увеличение на възприятието на болка
Липсата на сън може да окаже влияние върху почти всяка част от живота. Изследователите са установили връзка между лишаването от сън и автомобилните катастрофи, проблеми в интимната връзка, лошо изпълнение на задачите на работа, злополуки, свързани с работата, проблеми с паметта и разстройства на настроението. Последните изследвания показват, че нарушенията на съня могат да допринесат за сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и диабет.
Много проучвания са установили, че лишаването от сън е опасно. Индивиди, лишени от сън, които са тествани с помощта на симулатор за шофиране или чрез извършване на координационни задачи, ги извършват толкова зле или по-лошо, в сравнение с индивиди с нетрезво състояние. Липсата на сън също увеличава ефектите на алкохола върху тялото.
Причините за безсъние могат да включват психични проблеми (като депресия, тревожност и посттравматичен стрес), някои лекарства, артрит, киселини, хронична болка, астма, ХОББ, сърдечна недостатъчност, проблеми с щитовидната жлеза, неврологични заболявания (като инсулт, болест на Алцхаймер или болест на Паркинсон), бременност (особено в първия и третия триместър), менопауза.
Симптомите на разстройства на съня могат да включват:
- усещане за сънливост през деня
- проблеми със заспиването или кратка продължителност на съня
- хъркане
- спиране на дишането за кратко и често по време на сън (апнея)
- дискомфортно усещане в краката и желание за движението им (синдром на неспокойните крака)
Лечение
Лечението на нарушения на съня обикновено може да бъде групирано в четири категории:
- Поведенческа и психотерапевтична терапия
- Рехабилитация
- Медикаменти
- Други соматични терапии
Изборът на конкретно лечение зависи от диагнозата на пациента, медицинската и психиатрична анамнеза, както и от опита на лекуващия клиницист. Често, поведенческите / психотерапевтични и фармакологични подходи се комбинират ефективно, за да максимизират терапевтичните ползи
Изображения: freepik.com
Коментари към Нарушения на съня МКБ G47