Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Поведенчески синдроми, свързани с физиологични разстройства и соматични фактори Сексуална дисфункция, непредизвикана от органично разстройство или заболяване Прекомерно силно полово влечение

Прекомерно силно полово влечение МКБ F52.7

от 28 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Прекомерно силно полово влечение МКБ F52.7 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

За прекомерно силно полово влечение (хиперсексуалност) се приема изключително често или внезапно повишено либидо. Понастоящем е спорно дали трябва да бъде включено като клинична диагноза, използвана от специалистите в областта на психичното здраве.

Хиперсексуалността може да бъде основно състояние или симптом на друго заболяване, например, синдром на Klüver-Bucy или биполярно разстройство. Хиперсексуалността може да се прояви и като страничен ефект от лекарства (използвани за лечение на болестта на Parkinson).

Клиничните специалисти все още не са постигнали консенсус относно това как най-добре да опишат прекомерно силно полово влечение като отделна патология.

Хиперсексуалното поведение се разглежда по различен начин от клиницистите и терапевтите. Някои от тях смятат, че е вид обсесивно-компулсивно разстройство, пристрастяване или нарушение на импулсивността. Други не признават такава патология и вместо това твърдят, че състоянието само отразява изключително сексуално поведение.

хиперсексуалностПочти не се достига консенсус сред експертите относно причините за хиперсексуалността. Някои изследвания предполагат, че случаите могат да бъдат свързани с биохимични или физиологични промени, съпътстващи деменция. Челният дял на мозъка е зоната, която регулира на либидото. Хората, страдащи от наранявания на тази част, са изложени на повишен риск от агресивно поведение и други поведенчески проблеми, включително промени в личността и социално неподходящо сексуално поведение, изявено с хиперсексуалност. Същият симптом може да се появи след едностранна темпорална лоботомия.

Повече за анатомия на мозъка може да се прочете в статията:

  • главен мозък (encephalus)

Съществуват и други биологични фактори, които са свързани с хиперсексуалността, като например предменструални промени и прилагане на хормонално лечение в детска възраст.

Други свързани фактори включват:

  • психологически компоненти (които влияят на настроението и мотивацията, както и на психомоторните и когнитивните функции)
  • духовен контрол
  • нарушения в настроението
  • сексуална травма

Известно е, че хиперсексуалността се представя като симптом във връзка с редица психични и неврологични разстройства. Някои хора с гранично разстройство на личността могат да бъдат подчертано импулсивни, съблазнителни и изключително сексуално настроени.

Хората с биполярно разстройство често могат да проявят огромни промени в сексуалния нагон в зависимост от настроението си. Хиперсексуалността може да бъде симптом на хипомания или мания, както и на шизоафективно разстройство.

Прекомерно силно полово влечение включва нимфомания (при жени) и сатириазис (при мъже).

Нимфомания

Терминът нимфомания резонира с усещането за ненаситна сексуалност при жените. Тя предизвиква агресивно сексуално поведение, което едновременно ужасява мъжкия пол. Подкрепено от хипербола и фантазия, понятието за нимфоманка от XX век е вградено в популярната култура – споменава се във филми, романи и музикални видеоклипове. През XIX век обаче се смята, че нимфоманията е специфично заболяване, класифицирано с предполагаем набор от симптоми, причини и лечение.

Преди 18 век нимфоманията е почти неизвестно разстройство. По времето на Charles Darwin през 1871 г. нещата се променят драстично. Той смята, че естественият подбор е причина за това състояние.

нимфоманияВъз основа на убеждението си, че жените са по-сексуално настроени от мъжете, древните гърци описват подобно състояние. Според тях, то се случва сред младите вдовици, страдащи от липса на сексуална удовлетвореност. Въпреки това, промените в схващането за женската сексуалност датират от 17-18 век. Те поставят основата на по-широко разпространена употреба на диагнозата нимфомания.

Към 19 век похотливият характер на жените е бил пресъздаден като скромен и покорен. Според тази нова конструкция се е смятало, че жените са по-слабо заинтересувани към секса, отколкото мъжете. Тя се свързва с раждането и отглеждане на деца, създаване на уют в семейството. По този начин жени, които излизат извън строгите обществени норми, могат да бъдат диагностицирани и третирани като нимфоманки.

Съвременните учени смятат нимфоманията за метафора на сексуалните страхове и фантазии на онова време. Недобре дефинираните симптоми отразяват променящите се обществени норми. Това, което беше диагностицирано като нимфомания през 1900 г., не е извън обичайното сексуално поведение през 2000 г. Нимфоманията дава ясни доказателства, че сексуалността не е универсална, вродена и биологично обусловена, а оформена от много фактори — включително това, което се е смятало за ''естествено'' или "нормално" по това време.

Реалността е много по-сложна както от викторианските диагнози, така и от всеобщото схващане. Дори днес има аргументи за това какво представлява патологичното сексуално поведение, а именно къде да се очертае границата между личните предпочитания, навици и болестното състояние, което наистина влияе върху благосъстоянието на индивида.

За да се постави тази диагноза е необходимо симптомите да се наблюдават последователно в продължение на поне 6 месеца. Тези симптоми включват:

  1. Повтарящи се и интензивни сексуални фантазии.
  2. Сексуално и поведение, при което се изразходва прекомерно време както за фантазии, така и за сексуална активност, понякога в отговор на стресови житейски ситуации.
  3. Установено е също, че тези сексуални поведения не трябва да са причинени от злоупотреба с наркотици или маниакален епизод.

Сатириаза

Терминът се отнася до заболяване, описано в древни времена и признато от съвременната психиатрия. Става дума за натрапчива сексуална активност при мъжете. В древността, заболяването е подтиквало страдащия да отбягва облеклото и да бъде непрекъснато сексуален обект без ограничения.

Сатирите са последователи на Dionisos, гръцки бог на виното, свързан с това, което днес се приема за разврат. Сатирите са известни с похотта си към вино и сексуално удовлетворение.

Сатириазата се счита за мъжка форма на нимфомания, състояние, при което жените изпитват прекомерно сексуално желание. Нито сатириазата, нито нимфоманията са отделени като специфично нарушение в класификацията на психични разстройства. Вместо това, се използва по-общият и полово неутрален термин хиперсексуалност.

прекомерно силно полово влечениеПрекомерно силно полово влечение може да бъде инвалидизиращо състояние, особено когато е свързана с друго сериозно разстройство. Няма категоричен тест за поставяне на диагноза. Съществува известен дебат относно способността да се определи разликата между висока степен на либидо и хиперсексуалност. Рядко самата сексуална активност се счита за вредна, но може да доведе до сериозни смущения в живота на хиперсексуалния.

Най-често основното състояние се лекува чрез психотерапия, въпреки че психофармакологията може да се използва за контрол на симптомите. Освен това има няколко програми, които претендират за успех в лечението на сексуалната зависимост, но клиничните доказателства в подкрепа на тези твърдения са малко.

3.3/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Прекомерно силно полово влечение МКБ F52.7

  • Тревожност
  • Симптоми на депресия
  • Личностна промяна
  • Злоупотреба с алкохол
  • Симптоми, свързани със самочувствието
  • Злоупотреба с наркотични вещества
Всички

Лечение на Прекомерно силно полово влечение МКБ F52.7

  • Антидепресанти

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypersexuality
http://theconversation.com/what-makes-a-woman-a-nymphomaniac-20306
http://www.brown.uk.com/brownlibrary/GRONE.htm
https://wellcomecollection.org/articles/W_v8XxQAACgA_WKS
https://www.encyclopedia.com/social-sciences/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/satyriasis
https://www.encyclopedia.com/medicine/psychology/psychology-and-psychiatry/nymphomania#2896200455

Коментари към Прекомерно силно полово влечение МКБ F52.7

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Прекомерно силно полово влечение МКБ F52.7
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:18
    Коментирайте "Прекомерно силно полово влечение МКБ F52.7"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Полово възпитание при малките деца - от кога?

преди 2196 дни, 8 часа и 19 мин.

Силно червени длани - признак на нещо ли е?

преди 3030 дни, 2 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival