Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Поведенчески синдроми, свързани с физиологични разстройства и соматични фактори Неорганични разстройства на съня Кошмари

Кошмари МКБ F51.5

от 28 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Кошмари МКБ F51.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари

Кошмарите са реалистични, смущаващи сънища, които измъчват човек по време на дълбок сън. Те се появяват най-често по време на REM-съня. Тъй като периодите му стават постепенно по-дълги с напредването на нощта, кошмари се регистрират най-често в ранните сутрешни часове.

Кошмарът, наричан още лош сън, е неприятно преживяване, което може да предизвика силен емоционален отговор от ума, обикновено страх, отчаяние, тревожност и силна тъга. Въпреки това, се прави разлика между кошмари и лоши сънища, хората продължават да спят по време на сънищата, докато кошмарите ги събуждат.

Този тип събития се случват средно веднъж месечно. Те рядко се срещат при деца под 5 години, но като цяло са характерни за малките деца (25% имат кошмар поне веднъж седмично), най-често при тийнейджъри и понякога при възрастни.

Темите варират от човек на човек. Съществуват обаче и някои общи за всички. Например, много възрастни имат кошмари за това, че не могат да бягат достатъчно бързо, за да избягат от опасност или за падане от голяма височина. Ако са преживели травматично събитие, като нападение или злополука, имат повтарящи се кошмари за относно това събитие.

кошмари при децаКошмарите могат да се породят от физически причини, като заспиване в неудобно положение, висока температура или психологически причини като стрес и безпокойство. Някои хора имат кошмари след късна вечеря, което засилва метаболизма и сигнализира на мозъка да бъде по-активен. Известно е, че редица лекарства допринасят за честотата на кошмарите. Медикаменти, които действат на химичните вещества в мозъка, като антидепресанти и наркотици, често се свързват с кошмари.

Научните изследвания показват, че появата на кошмари има много причини. В проучване, фокусирано върху децата, се доказва, че кошмарите пряко корелират със стреса в живота им. Деца, които са преживели смъртта на член от семейството, на близък приятел, или познават някой с хронично заболяване, имат по-чести кошмари от други, които са изправени само пред стрес от училище или от социалните аспекти на ежедневието. През XIX век авторите смятат, че кошмарите са причинени от липсата на достатъчно кислород, следователно се смята, че болни със сънна апнея страдат по-често.

Сблъскващите се с кошмари болни, които страдат от тревожни или депресивни разстройства, са по-склонни да изпитват силно безпокойство от преживяното. Кошмарите оказват травмиращи психологически ефекти върху психиката им. Въпреки че връзката не е ясна, те се свързват и със самоубийство. Тъй като кошмарите могат да окажат значително влияние върху качеството на живот, е важно хората да се консултират с медицински специалист, ако се сблъскват редовно с тях.

Кошмарът може да включва следните характеристики:

  • изглежда реален
  • пациентът е много разстроен, уплашен, тревожен, ядосан, тъжен или отвратен в резултат на съня си
  • обикновено е свързан със заплахи относно безопасността или оцеляването, но може да има и други смущаващи теми
  • завършва със събуждане на човека
  • изпотяване и ускорена сърдечна честота
  • човек може да разсъждава ясно след събуждането си и да си спомня подробности от кошмара
  • причинява страдание, което пречи на болния да заспи безпроблемно вечер

Кошмарите се считат за разстройство на съня само ако отговаря на следните характеристики:

  1. Случват се често.
  2. Нанасят големи страдания или увреждания през останалата част от денонощието, като тревожност или постоянен страх.
  3. Проблеми с концентрацията или паметта.
  4. Натрапливи размисли за съдържанието на всички кошмари.
  5. Дневна сънливост, умора или липса на енергия.
  6. Проблеми с функционирането на работа, училище или в социални ситуации.

събуждане с крясъциРутинно не се правят тестове, с които да се диагностицират кошмарите като разстройство на съня. Лекарят разпитва болния за симптомите и случващото се, както и обща медицинска история, плюс фамилна обремененост. Прегледът включва:

  1. Разговор с болния. Чрез него се идентифицират всички състояния, които могат да допринесат за кошмарите. Ако те сочат основно психично разстройство, лекарят може да насочи болния към специалист по психично здраве.
  2. Обсъждане на симптоми. Кошмарите обикновено се диагностицират въз основа на описаните от болния преживявания. Лекарят търси информация за семейната история, дали са доказани проблеми със съня при друг член на семейството.
  3. Нощно изследване на съня (полисомнография). Ако сънят е силно нарушен, се препоръчва изследване за сън през нощта, за да определи дали кошмарите са свързани с друго нарушение. Сензорите, поставени върху тялото, записват и регистрират мозъчните вълни, нивото на кислород в кръвта, сърдечната честота и дишането, както и движенията на очите и краката, докато човек спи.

Лечението на кошмарите обикновено не е необходимо. Въпреки това може да се наложи, ако причиняват дистрес или нарушение на съня и пречат на функционирането през деня.

Основната причина за поява на това разстройство помага да се определи лечението. Опциите стандартно включват:

  • Лечение на основното заболяване. Ако кошмарите са свързани с основното медицинско състояние, лечението е насочено към този проблем.
  • Лечение на стрес или тревожност. Ако изглежда, че състояние на психичното здраве, като стрес или тревожност, допринася за кошмарите, се предлагат техники за намаляване на стреса, консултации или терапия при специалист по психично здраве.
  • Медикаменти. Лекарствата рядко се използват за лечение на кошмари. Въпреки това, може да се препоръча лечение на тежки случаи, свързани с посттравматично стресово разстройство чрез антидепресанти.

Повечето хора, преживели кошмар, откриват, че това е изолирано събитие. Дългосрочната прогноза като цяло е добра. Ако кошмарите се появяват често в продължение на няколко месеца или са следствие на травматично събитие, болните те насочват за оценка от психолог или психотерапевт.

Към кошмарите се разглежда и тревожното разстройство на съня.

Кошмарно разстройство, известно още като тревожно разстройство на съня, се характеризира с чести кошмари. Те често изобразяват индивида в ситуация, застрашаваща живота или личната му безопасност, обикновено възникват по време на етапите на REM-съня.

коморбидност с тревожни разстройства

Проучванията съобщават, че разстройствата на съня са налице като коморбидно състояние при:

  • 50-70% от случаите на посттравматично стресово разстройство
  • 17,5% от случаите на депресия
  • 18,3% от случаите на безсъние
  • 16,7% от случаите на шизофрения
  • 49% от случаите на гранични разстройства на личността

Тревожните разстройства на съня са включени в парасомниите, които покриват всяко необичайно поведение по време на сън. Пациентът си спомня всеки детайл от съня. По време на кошмара спящият може да крещи. След събуждане той обикновено е нащрек и се ориентира в околната среда, но може да има ускорен сърдечен ритъм и симптоми на безпокойство, като изпотяване. Възможно е да страдат от проблеми със заспиването от страх, че ще преживеят друг кошмар.

Лечението се насочва към основното заболяване. Използва се когнитивно-поведенческа терапия с добри резултати. При тежки случаи се прибягва до медикаментозно лечение спрямо конкретния случай.

3.6/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Кошмари МКБ F51.5

  • Кошмари
  • Събуждане от пристъп на страх

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЛАХЕСИС МУТУС 9 СН
5.39лв.

ЛАХЕСИС МУТУС 9 СН

ДИАЗЕПАМ таблетки 10 мг * 20 АКТАВИС
7.44лв.

ДИАЗЕПАМ таблетки 10 мг * 20 АКТАВИС

Зелена рецепта
ДИАЗЕПАМ таблетки 5 мг * 20 АКТАВИС
6.48лв.

ДИАЗЕПАМ таблетки 5 мг * 20 АКТАВИС

Зелена рецепта
ЛАК КАНИНУМ 9 СН
5.39лв.

ЛАК КАНИНУМ 9 СН

ЛАХЕСИС МУТУС 15 СН
5.39лв.

ЛАХЕСИС МУТУС 15 СН

ЛАК КАНИНУМ 30 СН
5.39лв.

ЛАК КАНИНУМ 30 СН

РЕЛАКСАНАЛ разтвор 100 мл ПАШКУЛЕВ
8.20лв.

РЕЛАКСАНАЛ разтвор 100 мл ПАШКУЛЕВ

ТАРЕНТУЛА ХИСПАНА 30 СН
5.39лв.

ТАРЕНТУЛА ХИСПАНА 30 СН

ЛАХЕСИС МУТУС 30 СН
5.39лв.

ЛАХЕСИС МУТУС 30 СН

ПЕОНИЯ ОФИЦИНАЛИС 5 СН
5.39лв.

ПЕОНИЯ ОФИЦИНАЛИС 5 СН

ЛАК КАНИНУМ 15 СН
5.39лв.

ЛАК КАНИНУМ 15 СН

Библиография

https://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/nightmares-in-adults#1
https://en.wikipedia.org/wiki/Nightmare
https://www.emedicinehealth.com/nightmares/article_em.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nightmare-disorder/symptoms-causes/syc-20353515
https://en.wikipedia.org/wiki/Nightmare_disorder

Коментари към Кошмари МКБ F51.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кошмари МКБ F51.5
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 05:29
    Коментирайте "Кошмари МКБ F51.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Пикантните храни отключват кошмари

преди 4474 дни, 13 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 17 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 8 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 8 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 8 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЯВОЛСКИ НОКЪТ КОРЕН капсули 480 мг * 100 NATURE'S WAY

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С 15% ВИТАМИН C 30 мл

ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г

БИОХЕРБА АМИНО КОМПЛЕКС+ХРОМ капс. * 100

КАТЕТЪР ПРЕЗЕРВАТИВ 20 мм. УРО

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНДОТЕЛОН таблетки 150 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:58:08

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:54:33

ЛАКТОФЛОР СЕВИДА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:40:02

ОРТОМОЛ ФЕМИН 30 дневни дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:36:30

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival