Събуждане от пристъп на страх
Събуждането от пристъп на страх представлява разстройство в съня, при което се наблюдава рязко събуждане от пристъп на паника и страх през нощта.
Събуждане от пристъп на страх може да се наблюдава при: психози, пристъпи на тревожност, депресия, халюцинации, други неврози, силен стрес, инсомния, парасомнии, нощен страх и други.
Нощният страх представлява вид парасомния (разстройство в съня), за която са характерни много силен страх и временна невъзможност за пълно възвръщане на съзнанието. Нощният страх е по-често срещано състояние при децата и в 96% от случаите се предава по наследство. За страдащия от нощен страх са характерни: събуждане от пристъп на страх, рязко изправяне в леглото с широко отворени очи изразяващи силен страх и паника, изпотяване, учестено дишане и пулс. Пациентите, страдащи от нощен страх, изглеждат в съзнание по време на пристъпите, но всъщност са в преходно състояние, объркани са, не разпознават околните и не могат да бъдат успокоени. Пристъпите на страх продължават от 5 до 30 минути, след което пациентът се възвръща към спокоен сън и е възможно на сутринта да не помни тези среднощни събуждания.
Коментари към Събуждане от пристъп на страх