Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на настроението [афективни разстройства] Рецидивиращо депресивно разстройство Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - тежък с психотични симптоми

Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - тежък с психотични симптоми МКБ F33.3

от 02 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - тежък с психотични симптоми МКБ F33.3 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

Депресивните разстройства се характеризират с тъжно настроение, достатъчно тежко и постоянно, за да попречи на ежедневната функция. Често се съпътства от намален интерес или удоволствие от любими до този момент дейности.

Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — тежък с психотични симптоми се характеризира с повтарящи се депресивни епизоди, като сегашният епизод е тежък, с психотични симптоми, и няма анамнеза за предишни манийни епизоди.

Към рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — тежък с психотични симптоми, се включват още:

  • ендогенна депресия, с психотични симптоми
  • маниакално-депресивна психоза, депресивен тип, с психотични симптоми
  • рецидивиращи тежки епизоди на тежка депресия
  • психогенна депресивна психоза
  • психотична депресия
  • реактивна депресивна психоза

Ендогенната депресия (меланхолия) е нетипичен подклас разстройства на настроението. Тя може да бъде причинена от генетични и биологични фактори. По-специално, ендогенната депресия възниква поради наличието на вътрешен (когнитивен, биологичен) стресов фактор, а не външен (социален, екологичен).

Ендогенната депресия първоначално се считала за ценна като средство за диагностична диференциация с реактивна депресия. Докато появата на последната може да се дължи на нежелани събития от живота и да се лекува с психотерапия, то при ендогенната е посочено лечение с антидепресанти. Всъщност този възглед за депресията е в основата на популярното мнение, че разстройствата на настроението са отражение на „химичен дисбаланс“ в мозъка.

загуба на енергия и мотивация

Ендогенната депресия включва пациенти с резистентно, непсихотично, основно депресивно разстройство. Симптомите варират по тежест, тип и честота и могат да бъдат причислени към когнитивните, социалните, биологичните или екологичните фактори, които водят до трайни чувства на тъга и дистрес. Тъй като симптомите се дължат на биологично явление, честотата на разпространение е по-висока при възрастни.

Основен показател, че се проявява депресивен епизод, е внезапната загуба на енергия или мотивация в ежедневните дейности. Когато това се случи, част от хората търсят лекарска помощ с прекомерно притеснение и безпокойство, че по-тежко физиологично заболяване е основният причинител на състоянието им. Въпреки това, без действително налично заболяване, това невротично мислене често води до силна тревожност, нарушение на съня и промени в настроението, които могат да възпрепятстват социалните отношения. Ако не се лекува, симптомите могат да преминат към психотични. Те включват заблуди и халюцинации.

Лекарите като цяло предпочитат биологично лечение, като антидепресанти, лекарства, стабилизиращи настроението (литий) и електроконвулсивна терапия. Медикаментите и електроковулсивната терапия се използват в краткосрочен план за лечение на остри епизоди на ендогенна депресия, и в дългосрочен план за намаляване на риска от рецидив.

Електроковулсивната терапия представлява прикрепване на електроди към главата, които изпращат импулси до мозъка, задействайки кратък припадък. Тя се прилага, когато се проявяват психотични симптоми и не се повлияват от медикаменти.

Извършването на определени корекции в начина на живот и ежедневните дейности също могат да помогнат за подобряване на симптомите на рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — тежък с психотични симптоми. Ето някои неща, които болният трябва да опита:

  1. Редовни разходки навън, спазване на активен начин на живот — туризъм или колоездене.
  2. Участване в дейности, на които болният се е наслаждавали, преди да изпадне в депресия.
  3. Прекарване на време с други хора, включително приятели и близки.
  4. Осигуряване на поне 6 часа сън всяка вечер.
  5. Поддържане на здравословна диета, която се състои от пълнозърнести храни, протеини, плодове и зеленчуци.

При маниакално-депресивна психоза, депресивен тип, с психотични симптоми, те могат да бъдат групирани в няколко категории:

  1. Халюцинации. Те са нещо, което се чува, вижда, усеща, вкусва или ухае, изглежда истинско, но не е реално. Халюцинациите могат да включват виждане на неща, които не са там, или чуване на несъществуващи гласове.
  2. Заблуди. Заблудата е нерационално вярване, което болният продължава да поддържа, въпреки доказателствата. Заблудите могат да бъдат параноични, грандиозни, преследващи или смесица от видове.
  3. Объркано мислене. Психозата може да предизвика объркани, състезателни и ирационални мисли. Болният говори много бързо, прескача от една тема в друга, между които няма много смисъл.
  4. Объркано самосъзнание. По време на психотичен епизод човек не е наясно, че неговите вярвания или халюцинации са измамни. Това може да предизвика страх и значителни страдания.

Психозата при биполярно разстройство има тенденция да съответства на настоящото настроение на човек. Така например, по време на мания човек може да има грандиозни заблуди, вярвайки, че е по-талантлив и способен да направи нещо, някои смятат, че са известни и богати. По време на депресивно настроение тези заблуди могат да включват параноично поведение. Болните смятат, че някой ги преследва.

Психозата може да бъде много тревожно състояние, както за пациента, който го преживява, така и за хората около него. Въпреки това може се лекува успешно. В някои случаи, когато симптомите са в крайна фаза или могат да причинят вреда, се налага хоспитализация за известен период. Целта е да се стабилизира пациентът и да продължи лечението си в домашни условия.

Използват се медикаменти и психотерапия. Антипсихотичните лекарства могат да помогнат за отстраняване на симптомите, докато стабилизаторите на настроението помагат за намаляване на тежестта на промените в настроението.

Психотичните симптоми могат да бъдат леки, но също така и тежки. Последните водят до увреждане, дистрес и усложнения.

биполярно разстройство

Рецидивиращи тежки епизоди на тежка депресия засягат настроението, поведението и различни физически функции, като сън и апетит. Симптомите на голяма депресия включват:

  • постоянни чувства на крайна тъга, гняв или раздразнителност
  • чувства на безнадеждност или безпомощност
  • чувства на безполезност
  • загуба на интерес към обичайно приятни дейности
  • промени в апетита
  • промени в съня, като твърде много (хиперсомния) или твърде малко (безсъние)
  • умора или обща липса на енергия
  • затруднена концентрация, вземане на решения или запомняне на факти
  • повтарящи се мисли за смърт или самоубийствени действия

С психоза се означава, чувство на човек, което го изважда от реалността. Тя се изявява с халюцинации или заблуди. Хората трябва да помнят, че психозата е симптом на определени състояния на психичното здраве, а не разстройство само по себе си. Преживяването на психоза е плашещо и объркващо, а самата тя може да се представи по най-различни начини.

Симптомите на психозата включват:

  • заблуди, известни също като фалшиви вярвания или лъжливи възприятия
  • халюцинации с виждане или чуване на неща, които не присъстват
  • параноя

депресияГрешната диагноза често се дължи на липса на разпознаване на психотичните особености на рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — тежък с психотични симптоми. Специалист по психично здраве, който има опит с диагностицирането, ще успее да се справи. Той ще направи физически преглед и може да изиска изследвания на кръв или урина, за да бъдат изключени други възможни медицински проблеми.

Лечение от първа линия обикновено включва комбинация от антидепресанти и антипсихотични лекарства. Може да бъде и във вариант на монотерапия, която се осъществява чрез използването само на антидепресанти или антипсихотици. Психотерапията също може да помогне на хората като допълнително лечение на депресия с психоза.

3.0/5 8 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30
6.26лв.

АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30

МОДИТЕН ДЕПО ампули 25 мг / мл * 5 KRKA
29.10лв.

МОДИТЕН ДЕПО ампули 25 мг / мл * 5 KRKA

КСАНАКС таблетки 0.5  мг * 100
14.00лв.

КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100

Зелена рецепта
БИФЛОКС таблетки 20 мг * 28 ТЕВА
9.16лв.

БИФЛОКС таблетки 20 мг * 28 ТЕВА

ОРОПРАМ таблетки 20 мг * 30 ТЕВА
14.72лв.

ОРОПРАМ таблетки 20 мг * 30 ТЕВА

КСАНАКС таблетки 0.5  мг *  30
4.02лв.

КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 30

Зелена рецепта
КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30
14.60лв.

КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30

ЕДРОНАКС таблетки 4 мг * 60
45.11лв.

ЕДРОНАКС таблетки 4 мг * 60

ЛАРОКСИН SR табл. 75 мг. * 30
17.21лв.

ЛАРОКСИН SR табл. 75 мг. * 30

Библиография

https://www.merckmanuals.com/professional/psychiatric-disorders/mood-disorders/depressive-disorders
https://en.wikipedia.org/wiki/Endogenous_depression
https://www.healthline.com/health/depression/endogenous-depression#treatments
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323193.php

Коментари към Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - тежък с психотични симптоми МКБ F33.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - тежък с психотични симптоми МКБ F33.3
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 11:54
    Коментирайте "Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - тежък с психотични симптоми МКБ F33.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 196 дни, 12 часа и 11 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1435 дни, 15 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 20 часа и 5 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 12 часа и 47 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 19 часа и 38 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 21 дни, 2 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 120 г

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 360 г

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ КИДС прах 120 г

МУРАКОЛ ИМУНО КОЛАГЕН прах 200 г

МУРАКОЛ ДЖЕНТЪЛ ЪП капсули * 120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45

S92.5 Счупване на друг пръст на стъпалото

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:42:52

ХИТОЗАН СЛИМ ФАСТ саше * 30 ФОРТЕКС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:42:26
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival