Разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните МКБ E76
Разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните представлява нарушение, което се характеризира с група заболявания, които се проявяват непосредствено след раждането или годините след това.
Към разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните принадлежат заболявания като мукополизахаридиза. Съществува различни типове мукополизахаридоза.
Мукополизахаридоза тип 1 включва синдромите Hurler, Hurler-Scheie и Scheie.
Мукополизахаридоза тип 2 включва синдромите Hunter.
Разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните включва и други мукополизахаридози като мукополизахаридоза (тип 3,4,6,7), синдром на Maroteaux-Lamy, Marquio, Sanfilipo.
Хиалуроновата киселина е член на семейството молекули, известни като гликозаминогликани. Това семейство също включва хондроитин сулфата и още няколко големи молекули, съдържащи въглехидрати.
Хиалуроновата киселина има важни функции. Хиалуроновата киселина е важен компонент на съединителната тъкан, която изпълва пространството между клетките на кожата и други тъкани. Тя е главна съставка на стъкловидното тяло на окото и на синовиалната течност, която смазва и поддържа доброто състояние на ставите.
Хиалуроновата киселина се произвежда естествено в човешкото тяло и не се счита за есенциална съставка на храната.
Хиалуроновата киселина се произвежда в човешкия организъм и присъства в състава на животинските тъкани. Източник на хиалуронова киселина от неживотински произход може да бъде синтезиран чрез метода на бактериална ферментация.
Проучвания в областта показват, че мъже, които приемат 600 мг хиалуронова киселина на ден за период от четири седмици, имат по-високи кръвни нива на ензима алкалин фосфатаза. Значението на това откритие остава неясно.
Актуалните продукти на пазара се прилагат орално два или повече пъти дневно, в носа – три до четири пъти дневно или се нанасят върху превръзката на раната. Капките за очи, които съдържат 0,1 до 0,4% содиев хиалуронат се използват 3 или повече пъти дневно, капките за нос с концентрация 1% натриев хиалуронат се прилагат веднъж дневно.
За диагнозата разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните основно значение имат клиничната картина, анамнезата, специализираните специфични изследвания и лабораторните изследвания.
Диференциална диагноза се прави с всички заболявания, които имат подобна клинична симптоматика.
Лечението при разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните е специфично и се осъществява от лекар специалист.
Видове Разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните МКБ E76
Симптоми и признаци при Разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните МКБ E76
- Ментална ретардация
- Нисък ръст
- Увеличен черен дроб
- Симптоми на сърцето
- Увеличен далак
- Проблеми в развитието
Коментари към Разстройства на обмяната на глюкозаминогликаните МКБ E76