Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на костите и ставните хрущяли Злокачествено новообразувание на костите и ставните хрущяли с други и неуточнени локализации Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено

Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено МКБ C41.9

от 29 авг 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено МКБ C41.9 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Коментари
Свързаност

Раковите новообразувания, произлизащи от костите и ставните хрущяли са редки (около 1 случай на 100 000 души), и се определят като първични злокачествени тумори на костна и хрущялна тъкан. Честотата на засягане на мъжкия и женския пол е сходна. За разлика от първичните костни тумори, вторичните (метастатични) костни тумори са много по-чести, като процентът им достига на 98% от всички малигнени тумори на костите. Злокачествени тумори от различни органи могат да се разпространят вторично в костите. Такива са: ракът на белите дробове, бъбреците, млечната, простатната и щитовидната жлези.

Етиологичните фактори, отговорни за възникването на злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено не са установени. Въпреки това съществуват няколко рискови фактори, при наличието, на които вероятността за развитието на костни тумори е по-голяма.

Установени са следните рискови фактори:

  • възраст - ракът на костите засяга по-често подрастващи и млади хора, както и хора над 55-годишна възраст. Костен рак, който се развива в зряла възраст, обикновено се свързва с предшестващо заболяване на костите (напр. болест на Paget);
  • лъчетерапия - рискът е по-висок за хората, които са подложени високи дози йонизиращо лъчение и то в много млада възраст;
  • патологични състояния като болест на Paget, фиброзна дисплазия или множествени енхондроми.

Първичните злокачествени тумори на костите се наричат саркоми. Остеосаркомът и саркомът на Юинг са едни от най-често срещаните саркоми на костите, които се развиват предимно при деца и млади хора.

Остеосаркомът (остеогенен сарком) е най-честата първичен рак на костите, който произлиза от костните клетки. Най-често засяга възраст между 10 и 30 години, но 10% от случаите на остеосарком се диагностицират при хората на възраст между 60 и 70 години. Този злокачествен тумор се локализира предимно в костите на горния и долния крайник или таза.

Саркомът на Юинг (Ewing) е третият най-разпростране първичен злокачествен тумор на костите и вторият най-чест при деца, юноши и млади хора. Повечето тумори се развиват в костите, но могат да възникнат от други тъкани и органи. Най-честите локализации на саркома на Юинг са: тазовите кости, костите на гръдната стена (ребра или лопатки), дългите кости на краката или ръцете.

Хондросаркомът е злокачествено новообразувание на хрущялната тъкан, което се развиват предимно при възрастни хора. Представлява вторият по честота първичен рак на костите (около 30% от злокачествените тумори на костите). Среща се рядко при хората на възраст под 20 години, като след тази възраст рискът от развитие на хондросарком постепенно нараства до около 75 годишна възраст (обикновено след 40-годишна възраст). Женският пол се засяга сравнително по-често. Хондросаркомът може да се развие от хрущялната тъкан на всяка кост. Възниква предимно в костите на таза, както и в костите на долни и горни крайници. Други локализации на хондросарком са костите на гръдния кош (ребра), лопатката (плешка), черепните кости.

Друг вид злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено представлява хордомът, който обикновено възниква в основата на черепа и костите на гръбначния стълб. Хордомите се развиват от структура наречена нотохорд, която образуваща гръбначния стълб в началните етапи от развитието на плода. Засяга индивиди на възраст над 30 години и е около два пъти по-чест при мъже, отколкото при жени. Хордомите растат бавно и в повечето случаи не се разпространяват в други части на тялото. При този вид тумори се установяват чести локални рецидиви при непълното им отстраняване.

Рядко, саркомите на меките тъкани могат да се развият в костната тъкан. Такива саркоми са злокачественият фиброзен хистиоцитом (1% от костните тумори, обикновено се среща при възрастни) и фибросаркомът.

Злокачественият фиброзен хистиоцитом възниква предимно в меките тъкани (съединителна тъкан, като например лигаменти, сухожилията, мастна тъка и мускулна тъкан) и много по-рядко в костите. Този вид рак се нарича също така и плеоморфен недиференциран сарком, особено когато се касае за тумор с мекотъканен произход. Когато се локализира в костите, обикновено се засяга на костите на долните (често около коленете) или горните крайници. Открива се предимно при по-възрастни и при хора в зряла възраст, рядко сред деца. Туморът показва тенденция към локално разпространение, но може да се метастазира в различни органи (най-често в белите дробове).

Фибросаркомите се развиват по-често в меките тъкани и значително по-рядко в костите. Тези злокачествени тумори обикновено засягат хора на средната (зряла) възраст. Локализират се предимно в костите на горни и долни крайници, както и в челюстните кости.
Гигантоклетъчният тумор на костите представляват първичен костен тумор. Съществува доброкачествена и злокачествена форма. Най-често се среща доброкачествената (неракова) форма.

Гигантоклетъчният тумор обикновено се локализира в костите на долните (в близост до коленете) или горни крайници на млади хора и такива на средна възраст. Растат предимно локално и малък процент метастазират в други органи, но често след оперативно лечение рецидивират локално. С всеки следващ рецидив вероятността за разпространение в други части на тялото се увеличава.

Най-честият, клинично значим, симптом на злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено е местната болка с различен интензитет, като в началото се усилва през нощта и при натоварване. Другите симптоми варират в зависимост от местоположението и големината на тумора. Чести симптоми са появата на подутина в областта на тумора или патологична фрактура на засегнатата кост. Когато туморът е разположен в близост до става се затрудняват движения в ставата. Характерни са симптомите, резултат от туморна компресия на съседни структури, например при притискане на нерв се установяват болка, парестезия, слабост на инервираните мускули, отпадна сетивна симптоматика в определен дерматом, хипорефлексия.

Туморите на черепните кости предизвикват главоболие, засягане на зрителния апарат (замъглено зрение, диплопия, проптоза, офталмоплегия), пареза на краниални нерви, лицева асиметрия и др.

Злокачествените новообразувания на гръбначния стълб предизвика болка в областта на тумора (в шийния отдел и по дължината на гръбначния стълб или опашната кост). Ако тумора притиска спинални нерви може да предизвика симптоми, подобни на тези при дискова херния. Симптомите включват болка в горния или долен крайник, мускулна слабост, изтръпване, сетивни нарушения.

Туморите в сакрококцигеална областта могат да причинят парестезия в областта външните полови органи, както и загуба на контрол над тазово-резервоарните органи (право черво и пикочен мехур).

Диагнозата на злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено се поставя на базата на анамнестични данни, резултати от физикалния преглед, образни диагностични методи, биопсично и хистологично изследване.

Основните образни диагностични методи включват:

  • рентгенография;
  • сцинтиграфия;
  • компютърна томография (КАТ);
  • позитронно-емисионна томография (PET);
  • ядрено-магнитен резонанс (ЯМР, MRI).

Основният метод на лечение на малигнените тумори на кости и ставни хрущяли е оперативният (резекция на тумора). Другите методи са химиотерапия и лъчетерапия. Принципно, лечението се определя от хистологичния вариант на тумора, неговата големина, стадия на развитие при поставяне на диагноза, възрастта и общото състояние на пациента.

3.3/5 4 оценки

Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено МКБ C41.9

  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Повишена телесна температура
  • Нисък ръст
  • Анемия
  • Болка
  • Болки в костите
Всички

Лечение на Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено МКБ C41.9

  • Ампутация
  • Химиотерапия
  • Хирургично лечение

Изследвания и тестове при Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено МКБ C41.9

  • Биопсия на тестисите
  • Изследване с рентгенови лъчи
  • Компютърна томография (КТ)

Коментари към Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено МКБ C41.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено МКБ C41.9
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:44
    Коментирайте "Злокачествено новообразувание на кости и ставни хрущяли, неуточнено МКБ C41.9"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
  • Стави
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Калциев левулинат чист 99 % на прах с подобрено усвояване за здрави кости и стави.

преди 1318 дни, 1 час и 12 мин.

Ставни проблеми след COVID-19

преди 1600 дни, 19 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 48 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival