Дисеминирана мукормикоза МКБ B46.4

Хематогенното разпространение на етиологичните агенти при някоя от формите на зигомикозата води до така наречената дисеминирана мукормикоза.
Най-често изолираните причинители са представители на разред Mucorales:
- род Rhizopus
- род Apophysomyces
- род Cunninghamella
- род Absidia
- род Mucor
Гъбичките са повсеместно разпространени, като се откриват обикновено в почвената повърхност, както и в разлагащи се и гниещи материи, включително хранителни продукти.
Човек се заразява по различни механизми, най-често след инхалиране на спори на гъбичките (въздушно-капков път), поглъщане на гъбичките (алиментарен път), както и след попадане на причинителите в наранена кожна повърхност (директна инокулация в кожата).
Болестта протича под различни форми, в зависимост от специфичната локализация на инфекциозния процес (белодробна, гастроинтестинална, кожна, риноцеребрална), като всяка една от тях може да доведе до генерализирана мукормикоза след попадане на причинителите в системната циркулация и разпространението им с кръвообращението.
Засягат се всички възрастови групи, не се описват особено големи разлики по отношение на честотата между различните раси и между двата пола.
Рядко микозата се развива при имунокомпетентни лица, в масовия случай се засягат пациенти с различно проявен имунен дефицит.
Голяма рискова група пациенти са лицата със захарен диабет, лошо контролиран и с кетоацидоза, тъй като гъбичките се нуждаят за развитието си от глюкоза и намират благоприятни условия в организма на диабетно болните.
Други рискови групи пациенти са следните:
- болни от СПИН
- при левкемия, Хочкинов лимфом, нехочкинови лимфоми и други неоплазми на лимфната тъкан
- тежка малнутриция
- обширни изгаряния
- опортюнистични херпесни инфекции (например с цитомегаловирус)
- пациенти след органна или тъканна трансплантация
- при продължителна имуносупресивна терапия (химиотерапия, лечение с кортикостероиди, антибиотици)
Дисеминираната форма на болестта в масовия случай се развива вторично, поради което много трудно може да се определи продължителността на инкубационния период (времето от експозицията и заразяването до първите клинични прояви).
Симптоматиката е нехарактерна, с полиморфни симптоми и полиорганни увреждания.
Налице са некротични лезии по кожата, увреждане на носната и устната кухина.
Много от болните се оплакват от болка и дискомфорт в корема, гадене и повръщане, общо неразположение.
Телесната температура е значително повишена, възможна е промяна в психичния статус и когнитивните функции.
При част от болните се наблюдават симптоми, свързани с увреждане на респираторния тракт, като например кашлица, задух, наличие на кръв в храчките.
Увреждането на централната нервна система протича с главоболие, некоординирани движения и походка, парестезии, вратна ригидност, патологични рефлекси.
При малка част от заразените лица се наблюдават признаци на некроза на отделителната система, опорно-двигателния апарат и меките тъкани.
При пациенти с изразен имунен дефицит и тежка кетоацидоза протичането е изключително агресивно с неблагоприятна прогноза.
Диференциалната диагноза включва идентично протичащи състояния с инфекциозен или неопластичен характер, като например антракс, нокардиоза, аспергилоза, сепсис, различни видове тумори.
Своевременното поставяне на диагнозата е от съществено значение за ефективността на приложеното лечение. Използват се различни методи, главно клинични, микробиологични, лабораторни и образни.
Разпитът и прегледът на болния са слабо информативни, поради общия и неспецифичен характер на клиничната симптоматика.
Параклиничните показатели показват промяна на много ензими, главно чернодробните, както и на белите и червените кръвни клетки.
С висока информативна стойност е хистологичното изследване, като се използва биопсичен материал от засегнати тъкани.
Образната диагностика е ценен метод за установяване на тежестта на инфекциозния процес. Прилагат се, в зависимост от състоянието на болния, рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението при дисеминирана мукормикоза включва високи дози антимикотични препарати, в комбинация със симптоматични и патогенетични средства.
Необходимо е овладяване на кетоацидозата с инсулин, стабилизиране на електролитния дисбаланс и корекция на неутропенията.
Прогнозата при генерализираната зигомикоза е неблагоприятна и често са налице различни по тежест усложнения и последици в дългосрочен план.
Коментари към Дисеминирана мукормикоза МКБ B46.4