Болест, предизвикана от HIV, с прояви на (персистираща) генерализирана лимфаденопатия МКБ B23.1
HIV инфекцията се причинява от човешките имунодефицитни вируси и освен с всички останали синдроми, се проявява със засягане на лимфните възли във връзка с високия афинитет на етиологичните агенти към тях.
Източник на инфекцията е заразеният с HIV човек, като механизмите за предаване са:
- полов: рискови групи са лицата с много полови партньори, които не използват предпазни средства
- кръвен: рискови групи са медицинските лица, работещи с кръв и кръвни продукти, венозните наркомани, пациентите, претърпели голяма хирургична интервенция или трансплантация на тъкани, както и при стоматологични и медицински интервенции и използването на контаминирани инструменти
- трансплацентарен: от заразената майка на плода вътреутробно
Въпреки, че вирусът се открива в слюнката, сълзите, урината и бронхиалните секрети, предаване на инфекцията при контакт с тези секрети не се наблюдава. Не е възможно заразяване по контактен, стомашно-чревен или въздушно-капков път, като нормалният ежедневен контакт не крие рискове от инфектиране.
Възприемчивостта към HIV е всеобща и не съществуват расови или полови различия при инфектиране или развитието на СПИН.
Заболяването протича с изразен клиничен полиморфизъм и често с полиорганни увреждания, развитие на опортюнистични инфекции, злокачествени тумори и други уточнени състояния.
Подробна информация може да намерите на:
Болест, предизвикана от HIV, с прояви на (персистираща) генерализирана лимфаденопатия обхваща слезката, лимфните възли и лимфоидната тъкан, свързана с червата, както и лимфните структури като цяло.
Заболяването се развива различно дълго време след заразяването, като инкубационният период трудно може да бъде определен.
Най-чести симптоми при тази форма на заболяването включват нехарактерни признаци, като например:
- фебрилитет
- гърлобол
- миалгии, артралгии
- лесна уморяемост, общо неразположение
- редукция на телесното тегло
- стомашно-чревни увреждания, като диария, гадене, повръщане, промяна в апетита
- неспецифични кожни промени
Налице е генерализирана лимфаденопатия, която според някои класификации е отделна фаза на инфекцията.
При много пациенти е една от първите обективни, клинично забележими изяви на HIV инфекцията и се характеризира с увеличени лимфни възли, повече от един сантиметър в диаметър, в две или повече области, за повече от 3 месеца при липса на друга причина за това.
Лимфните възли обикновено са с мека и еластична консистенция, като не са сраснали към околните тъкани и много рядко са болезнени. При повечето пациенти увеличените лимфни възли не са свързани с други локални прояви, като например зачервяване, болка, сърбеж, парене, инфектиране.
Хистологично се установява фоликуларна хиперплазия с нарушена нормална структура. Репликацията на вируса нараства, а броят на CD4+ Т-клетките намалява под нормалните стойности.
В края на тази фаза могат да се появяват първите белези на имунния дефицит, като отделни опортюнистични инфекции (вирози, микози, вторични бактериални инфекции, протозойни инфекции), различни по локализация и тежест злокачествени новообразувания (сарком на Kaposi, тумор на Burkitt и други).
Подробна информация може да намерите на:
- Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV], проявяваща се като инфекциозни и паразитни болести
- Болести, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV], проявяваща се като злокачествени новоборазувания
Диагнозата на болест, предизвикана от HIV, с прояви на (персистираща) генерализирана лимфаденопатия, се поставя на основата на клиничните и епидемиологични данни.
Етиологичната диагноза цели доказване на вирусния причинител с помощта на вирусологични, серологични и молекулярно-биологични тестове.
Промените в кръвната картина показват различни отклонения в белия и червения кръвен ред, които варират от леки форми на анемия до тежка неутропения.
Подробна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания:
Лечението се провежда с противовирусна терапия (антивирусни лекарства от различни фармакологични групи).
Препаратите се прилагат по схема в определени комбинации за намаляване на рисковете, свързани с развитие на лекарствена резистентност. Дозата и продължителността на терапията се определят индивидуално в зависимост от общото състояние на болния, наличието на подлежащи усложнения и други заболявания, както и терапевтичния отговор спрямо приложените средства.
Допълнително се прилагат различни симптоматични средства (препарати за лечение при висока температура, витаминни добавки, аналгетици), а при необходимост се включват противогъбични средства, антибиотици, кортикостероиди.
Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на (персистираща) генерализирана лимфаденопатия МКБ B23.1