Ранилист, Лечебен ранилист, Хайдушка билка, Рошовина, Червен вятър, Бетоника
Ранилист, Лечебен ранилист, Хайдушка билка, Рошовина, Червен вятър, Бетоника (Betonica оfficinalis, Stachys officialis) представлява многогодишно, цъфтящо, тревисто растение. Принадлежи към семейство Устноцветни (Lamiaceae). Имена на билката на латиница са още: Betony, Rote Betonie, Gemeiner Ziest, Betoine, а на кирилица - Буквица лекарственная, Чистец, Ялеш.
Множество са билките от семейството на ранилиста, като още в миналото са били широко използвани с лечебна цел в Гърция, Рим, Германия, Испания, Великобритания. Дори испанците имат следната поговорка за хайдушката билка: "Продай палто и купи бетоника". А лекарят на римския император Август, твърдял, че тя лекува 47 заболявания.
Устройство на ранилист
Изображение: Dr. Killer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Червеният вятър достига на височина от 30 до 100 см. Стъблото му е право, четириръбесто, неразклонено. Коренът на билката е вретеновиден. Листата на ранилиста са с продълговато-яйцевидна форма и тъпо назъбени листни ръбове, голи или покрити с власинки. Приосновната листна маса е с дълги дръжки, събрани в приземна розетка. Стъблените такива са разположени срещуположно и притежават къси дръжки.
Цветовете на лечебния ранилист са розово-червени или пурпурни, събрани в класовидни съцветия, които са разположени по върховете на стъблата или в пазвите на листата. Чашката е петделна. Венчето е двуустно с цяла горна устна. Има 4 тичинки. Цъфти през месеците юни-август. Плодът на бетониката е сух. При узряване се разпада на 4 продълговати, тристенни орехчета.
Разпространение на ранилист
Лечебният ранилист вирее по сенчести, тревисти места и из храсталаци в цялата ни страна. В световен мащаб се среща в Западна Азия, Европа, Северна Африка. Развива се на надморска височина до 2000 метра.
Използваема част на ранилист
Употребяемата част на бетониката са нейните стръкове и коренище. Стръковете на ранилиста се събират по време на цъфтеж. Изсушени на сянка или в сушилня, нормалният им цвят трябва да бъде - зелено стъбло с червеникави цветове, горчиви и с неприятна миризма. Корените на растението се събират през есента. Сушат се по същия начин, както стръковете, а вече готови са горчиви на вкус и с тъмно кафяв цвят.
Химичен състав на ранилист
Вещества открити в билката са
- пиролидиновите алкалоиди бетоницин, стахидрин и турицин;
- дъбилни вещества;
- етерично масло;
- сапонини;
- смолисти вещества;
- органични киселини;
- минерални соли;
- танини;
- каротиноиди;
- флавоноиди;
- горчиви вещества;
- холин.
Изображение: David Short from Windsor, UK, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на ранилист
В народната медицина билката се използва при задух, атеросклероза, бронхит, световъртеж, възпаления на пикочо-половата система.
Свойства на рошовината
- релаксиращо;
- противоспастично;
- общо тонизиращо и укрепващо;
- противотуморно;
- стимулиращо храносмилателната система;
- поддържащо функцията на жлъчния мехур и черния дроб;
- имуностимулиращо;
- апетитовъзбуждащо;
- слабо седативно;
- адстрингентно;
- кръвоспиращо.
Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Състояния и заболявания, при които се прилага рошовина - мускулно напрежение, нервно напрежение, напрежение в кръвоносните съдове, емоционални проблеми, предменструален дискомфорт, главоболие, включително и хронично главоболие, мигрена, намален апетит, нарушена обмяна на веществата, белодробни заболявания, подагра, виене на свят, наднормено тегло, болести на жлъчката, заболявания на храносмилателната система, рани, язви, отоци, неоплазии, колики, диария, невралгия, епилепсия, страхова невроза, коклюш, бронхит, астма, жълтеница, възпаление на матката, кръвотечение от носа, чревни, паразитози, стомашни киселини, безпокойство, гастрит, херпес зостер, синузит, стрес, различни видове кашлица, възпаление на бъбреците.
Начин на употреба
- отвара - 1 супена лъжица смляна дрога се залива с 500 милилитра вряща вода и се вари 5 минути. Отварата се пие по 1 винена чаша 2-3 пъти дневно.
- запарка - 1 супена лъжица от сухата билка се добавя към 500 милилитра вряла вода. Така престоява 1 час. Получената течност се прецежда и се приема в доза по 1 винена чаша, 4 пъти на ден, преди хранене.
- външно приложение под формата на лапи от прясно счукани листа - при наранявания, ревматизъм, радикулит, ухапвания и ужилвания от насекоми.
Внимание!
Лечебният ранилист не трябва да се използва по време на кърмене и бременност, от деца и от страдащи от диабет и ниско кръвно налягане.
При предозиран прием на билката могат да настъпят признаци на отравяне.
Заглавно изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Ранилист, Лечебен ранилист, Хайдушка билка, Рошовина, Червен вятър, Бетоника
Много често срещано растение. Започва да цъфти още към 20 май и до края на юни вече е прецъфтяло. Ако ще берете, не чакайте последния момент! Моите наблюдения са, че растението е най-лечебно около първите дни на юни. Точно тогава то е в активна фаза на цъфтеж. Има спечифична хем приятна, хем неприятна миризма на листата при разтъркването им, характерна само за това растение. Най-често расте около черни пътища, около селски огради, по ливади, поляни и други открити места, като предпочита слънчевите места. Заедно с Мащерката и Белият равнец е може би най-срещаното лечебно ръстение в БГ.