Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Натурални продукти Здраве от природата Билки и натурални продукти срещу катаракта

Билки и натурални продукти срещу катаракта

от 02 сеп 2016г., обновено на 15 юни 2020г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Билки и натурални продукти срещу катаракта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Всеки един проблем свързан с очите, предизвиква сериозно смущение в общото състояние и ежедневието на човек. Особено, когато се касае за състояния, свързани с намаляване на зрението. Очите могат да бъдат засегнати от множество проблеми, особено с напредване на възрастта. Катаракта е едно от най-често срещаните сред тях.

Катаракта, известна още като "перде" представлява помътняване на лещата на окото – структура, намираща се зад ириса и зеницата, което предизвиква сериозно влошаване на зрението. Катарактата се развива с бавни темпове и дълго време хората не предприемат сериозни мерки, докато проблема стане изключително сериозен и процеса напредне значително.Здраво око и око с катаракта

Катарактата е една от най-честите причини за загуба на зрението при хора на възраст над 40 години и е сред основните причини за слепота в света. В действителност, случаите на катаракта в световен мащаб са повече, спрямо тези на глаукома, макулна дегенерация и диабетна ретинопатия, взети заедно (съгласно Prevent Blindness America).

В зависимост от конкретния вид, локализация, обхват и степен на зрялост, симптомите на катаракта може да варират. В началните етапи, докато обхваща малки участъци от зрителното поле, оказва съвсем слабо влияние върху зрението, но, с напредване на заболяването зрението прогресивно се влошава. Симптомите включват замъгляване на зрението, отслабване на нощното виждане, „заслепяване“ от изкуствена или слънчева светлина и в крайна сметка, слепота.

Причини за катаракта

Лещата е изградена основно от вода и протеини, като протеините са подредени по строго определен начин, който поддържа лещата прозрачна и позволява на светлината да премине през нея. Тя работи подобно на обектива на камерата, като фокусира светлината върху ретината, за да се получи ясна картина. Освен това, настройва фокуса на окото така, че човек да вижда ясно обектите разположени по-близо и по-далеч. С напредване на възрастта, някои от структурните протеини в лещата може да се слепят един към друг, при което се образуват малки „петънца“ или мътнини в нея.

Точната причина за развитието на катаракта не е изяснена, но изследователи са посочили някои фактори, които могат да имат роля в това:

  • ултравиолетова радиация от слънчева светлина и други източници;
  • диабет;
  • хипертония;
  • затлъстяване;
  • пушене;
  • продължителната употреба на кортикостероидни лекарства;
  • прием на статини за намаляване на холестерола;
  • история за нараняване на очите или възпаление;
  • предишна операция на очите;
  • хормонално заместителна терапия;
  • чест прием на алкохол;
  • тежко късогледство;
  • наследственост.

Една от популярните теории за формирането на катаракта е, че тя е свързана с окислителни промени, настъпващи в лещата. Това се подкрепя и от изследвания, според които диета с високо съдържание на антиоксиданти може да помогне за предотвратяване на някои видове катаракта.

Конвенционалната терапия на катаракта включва хирургично отстраняване на увредената леща и заместването й с изкуствена. Съществуват значителни разногласия, относно ползата и ефикасността на алтернативната медицина в лечението на катаракта. Въпреки това, редица проучвания предполагат, че определени билки, хранителни вещества и добавки могат да предотвратят или да преустановят развитието на катаракта, с цел да се избегне хирургична намеса:

Витамини и добавки при катаракта

Едно голямо, 10-годишно проучване установило, че по-високият хранителен прием на някои витамини и добавки са свързани със значително намаляване на риска от катаракта.

Витамини

Витамини Е, С, А са известни с полезните си ефекти върху състоянието на очите. Те осигуряват необходимите антиоксиданти, които имат лечебен ефект върху катаракта и други свързани с нея очни нарушения. Добри хранителни източници на витамин Е са слънчогледови семки, бадеми, спанак. Други изследвания показват, че храни богати на омега-3 мастни киселини може да намалят риска катаракта.

Лутеин и зеаксантин

Специалисти изтъкват лутеина като един от най-важните хранителни вещества свързани със здравето на очите. Това съединение е каротеноид и е основен компонент на оранжевите и жълти пигменти, намерени в различни плодове и зеленчуци. Изследване подчертава значението на лутеина в превенцията на катаракта и други дегенеративни заболявания на очите.

Лутеинът може да се открие в  състава на различни мултивитаминни и минерални добавки, но достатъчно количество може да се набави и посредством консумацията на големи количества пресни плодове и зеленчуци. Добри източници на лутеин и зеаксантин са спанак, къдраво зеле и други зелени листни зеленчуци.

Алфа липоева кисела

Алфа липоевата киселина е невероятно ефективна срещу катаракта и помага на тялото да се отърве от свободните радикали. Освен това, алфа-липоевата киселина спомага за поддържане на нивата на витамин С и витамин Е в оптимална концентрация, а това помага да се поддържа здравето на очите. Може да откриете алфа-липоева киселина под формата на хранителна добавка.

Фитонутриенти

Фитонутриентите са важни растителни химикали, които насърчават здравословния растеж и развитие на клетките. Много от тези хранителни вещества, действат и като антиоксиданти и помагат в борбата със свободните радикали и очните увреждания. Може да откриете фитонутриенти под формата на хранителна добавка или просто да увеличите приема на плодове и зеленчуци с тъмни цветове (зелено, червено, лилаво и жълто).

 Билки при катаракта

Очанка

очанка билкаТази билка е известна с магическите си ефекти върху пациенти, страдащи от катаракта и други очни заболявания.

Вземете 2 супени лъжици от билката и я залейте с 500 мл вряла вода. Оставете да престои 1 час, след което прецедете. След като изстине напълно, използвайте отварата за промивка на очите сутрин и вечер.

Може да използвате получената отвара за приготвяне на компрес, който да наложете върху окото, колкото е възможно по-дълго.

Отварата може да се приема и вътрешно по 75 мл, три пъти на ден.

Метличина

В 400 мл вряла вода поставете 1 супена лъжица цвят от метличина. Изчакайте да се накисне 2 часа, след което прецедете. Пийте по 120 мл, три пъти дневно.

Алое

Вземете 200 грама листа от алое и ги смелете в кухненски робот или пасатор. Смесете с 300 грама мед и получената смес поставете на слаб огън, на водна баня в 500 мл домашно червено вино. Оставете да ври така около 1 час. Прецедете отварата и приемайте по една супена лъжица, 20 минути преди хранене.

Розмарин

Розмаринът е богат на антиоксиданти и поради това е едно от най-добрите лечебни растения срещу признаците на стареене, включително и сенилна катаракта (старческо перде). Тази подправка може да се добавя към чай или да залее една супена лъжица розмарин с чаша вряла вода. След като се охлади, приемайте по една трета от запарката по 3 пъти на ден.

Кисел трън

Нарежете на ситно корени от кисел трън и вземете една чаена лъжичка от тях. Сварете ги в 500 мл вода на слаб огън в продължение на около 10 минути. Изчакайте да изстине, прецедете и използвайте за приготвяне на компреси на очите.

Змийско мляко

Тази билка може да се използва под формата на сок смесен с мед. Разтворът трябва да се нагрее за известно време, докато се образува пяна, която се прилага върху клепачите.

Шафран

Скорошно проучване показва пациенти с катаракта приемали шафран (подправка) са имали значително подобрение на зрението. Изследователи твърдят, че в тази ароматна билка може би се съдържа ключът към предотвратяване на загубата на зрение в напреднала възраст. Може да приемате екстракт от шафран под формата на добавка или една четвърт чаена лъжичка всеки ден.

Цинерария (Сенецио)

Цинерария маритима или сенецио е билка, за която е известно, че може да разтвори катарактата. Смята се, че тази билка може да попречи на развитието на катаракта. Пригответе отвара от билката, след което я разредете с дестилирана вода в съотношение 1:50. Правете промивка на очите с разтвора, два пъти дневно в продължение на 3 седмици.

Въпреки че няма твърди научни изследвания, анекдотични доказателства сочат забележителна ефикасност на някои природни средства за превенция и намаляване на тежестта на катарактата:

Глина бентонит

Глина бентонитГлина бнтионит е глина с кремав цвят, която се формира от характерен вулканичен прах от различни части на земното кълбо. Най-богати находища се срещат в Бентон, Уайоминг (откъдето произхожда и името „бентонит”).

Класифицира се като калциев бентонит/монтморилонит и се смята за свещен лек за индианците. Смята се, че тази глина притежава високо ниво на енергия и минерално съдържание, използвани за лечение на широк спектър от заболявания, вариращи от ухапване от паяк отшелник, кожни некрози и язви на храносмилателния тракт. Редица пациенти са съобщили, че прилагането на паста от глина върху клепача и накапване на капки за очи от водата, филтрирана през глината помага за разтваряне на мътнините на лещата.

Рициново масло

Рициновото масло дава изключителни резултати, но трябва да се уверите, че използвате органично, студено пресовано рициново масло. Всяка вечер, преди лягане, поставете във всяко око по една капка пречистено рициново масло (USP). Причината да се поставя вечер е, че предизвиква замъгляване на зрението за известно време. Не използвайте рициново масло, което е предназначено за добавяне към вана или компрес. Според редица източници, катарактата изчезва за 2 до 6 месеца, в зависимост от степента и на развитие.

Кокосова вода

Кокосова водаКокосовата вода също може да действа благоприятно за лечението на катаракта, наред с други очни заболявания свързана с възрастта като глаукома и макулна дегенерация.

Много от специалистите в областта на офталмологията приемат теорията, че натрупването на свободни радикали в окото е една от главните причини за заболявания на очите, особено глаукома и катаракта. Кокосовата вода съдържа мощни антиоксиданти, които бързо унищожават тези свободни радикали. Тя, също така, съдържа големи количества магнезий, калий и други минерали и ензими, които помагат да се отпуснат протеините в лещата, да се пренастроят отново и те да върне прозрачността си.

Прясна кокосова вода може да се използва като капки за очи. Важно при използване на кокосова вода или сок е да избирате само пресен сок от млад кокос, а не на зрял кокосов орех! С помощта на капкомер се накапват 3-4 капки от пресния кокосов сок в двете очи. След това легнете и поставете топла и влажна (не мокра) кърпа над очите си и останете така 10 минути.

Мед

Смесете мед и преварена вода в съотношение 1:3. От получената медена вода, накапвайте по 2 капки във всяко око, по 3 пъти на ден. Постепенно може да променяте съотношението вода и мед, докато достигне 1:1. Прилагайте 20 дни, след което направете 10 дни почивка. При нужда може да повторите курса отново. Приготвяйте всеки ден нова смес от мед и вода!

 Хомеопатия при катаракта

Хомеопатичният офталмолог William Boericke, M.D. обсъжда първата статия свързана с използване на хомеопатия срещу катаракта. Тя е публикувана през 1981 година от A. B. Norton. Проучването оценява 295 пациенти с катаракта, от които 100 били лекувани с хомеопатични лекарства в продължение на повече от три месеца. Подобряване е установено в 58 % от участници. Трите продукта, използвани в проучването са:

Калкареа фосфорикум. Показан е, когато се наблюдава главоболие и болки в очите, особено в и около дясното око. Пациентите могат да се оплакват от усещане за скованост около очите.

Сепиа официналис може да се използва, ако пациентът се оплаква от усещане за слабост в очите и симптомите се влошават вечер. Индикация за приложение на този препарат са още потрепване на клепачите и остри болки. Хората, които се нуждаят от сепия могат да усещат подобрение на общото състояние и облекчение на симптомите през деня и при хранене.

Каустикум. Каустикум може да бъде показан за пациенти, страдащи от усещане за пясък в очите и тежест в клепачите. Пациенти съобщават за усещане за парене в очите, сърбеж, чувствителност към светлина и виждане на проблясъци. При затваряне на очите настъпва облекчение.

 Диета и хранене при катаракта

Зеленчуците, особено в суров вид могат да направят чудеса за Вашите очи. Хранителните вещества в тях, особено витамин А, действа като еликсир за очите и подпомага зрението.

Спанак

спанакСпоред медицински списания, спанакът може да противодейства на развитието на катаракта и да подпомогне обратното й развитие, тъй като е богат на бета каротин и антиоксиданти. Консумацията на спанак всеки ден може да се окаже лесен начин за предотвратяване на катаракта по естествен път.

 

Зелен чай

Зеленият чай може да помогне за подобряване на зрението. Той е отличен за общото здраве на очите и проблеми със зрението. За да се насладите максимално на ползите от зеления чай, пийте по 3-4 чаши дневно. Антиоксидантите в него дават нов прилив на живот на очите.

Чесън

Ползите за здравето от чесъна са безброй. В лечението на катаракта може да е от полза като консумирате 2-3 скилидки всеки ден. Това ще помогне за постепенно изясняване на зрението.

Житняк

Включете житняк към ежедневното си меню и ще установите забележителни резултати още след няколко седмици.

Боровинка

боровинкаПлодовете имат силни лечебни свойства и това намира приложение в борбата с редица заболявания. Катарактата, за щастие не е животозастрашаващо състояние, но може да доведе до пълна загуба на зрението. Боровинките са богати на антоцианозиди - флавоноиди, които предпазват лещата и ретината на очите от щетите, причинени от окислението на свободните радикали.

Папая

Папаята съдържа ензим (папаин), който е известен със способността си да подпомага разграждането на протеините. Много от пациентите страдащи от катаракта има трудност или неспособност за разграждане на протеините в тялото. Тези протеини може да се отлагат в лещата и да доведат до катаракта.
Папаинът може да се приема и като добавка в хода на лечението на катаракта и да предотврати по-нататъшното й развитие.

Упражнения за очи при катаракта

Някои упражнения могат да осигурят голямо облекчение при катаракта. Упражнението се състои в извършване на кръгови движения с очните ябълки, за да се подобри кръвоснабдяването и функционирането на засегнатата област. Натоварването на тези очи мускули може да помогне за подобряване на условията, свързани с катаракта.

Важна стъпка в превенцията на катарактата е да използвате слънчеви очила, които блокират 100 % от ултравиолетовите лъчи на слънцето, когато сте навън, особено през летните месеци от годината.

Твърде напредналите етапи на катаракта трудно биха се повлияли единствено от алтернативна медицина, без хирургична намеса. Преди да предприемете каквато и да е форма на алтернативна терапия, консултирайте се с лекуващи я лекар, относно тежестта на състоянието о възможните усложнения.

5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АВИЗОР УНИКА РАЗТВОР ЗА МЕКИ КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 350 мл.
20.00лв.

АВИЗОР УНИКА РАЗТВОР ЗА МЕКИ КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 350 мл.

АВИЗОР ЛАКРИФРЕШ КЛИЙНСИНГ ОВЛАЖНЯВАЩИ капки 15 мл
11.90лв.

АВИЗОР ЛАКРИФРЕШ КЛИЙНСИНГ ОВЛАЖНЯВАЩИ капки 15 мл

АЙ СИЙ РАЗТВОР ЗА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 100 мл.
9.98лв.

АЙ СИЙ РАЗТВОР ЗА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 100 мл.

АВИЗОР АЛВЕРА РАЗТВОР ЗА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 100 мл.
12.00лв.

АВИЗОР АЛВЕРА РАЗТВОР ЗА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 100 мл.

АЙ СИЙ АКВА БАЛАНС РАЗТВОР ЗА МЕКИ ЛЕЩИ 360 мл
17.00лв.

АЙ СИЙ АКВА БАЛАНС РАЗТВОР ЗА МЕКИ ЛЕЩИ 360 мл

Нов
РЕНЮ РАЗТВОР ЗА ЛЕЩИ 120 мл.
12.00лв.

РЕНЮ РАЗТВОР ЗА ЛЕЩИ 120 мл.

Библиография

http://www.naturalnews.com/035722_cataracts_natural_remedies_pascalite.html
http://www.natural-homeremedies.com/blog/seven-effective-natural-cures-for-cataract/
http://www.findhomeremedy.com/9-great-home-remedies-for-cataract/
http://www.allaboutvision.com/conditions/cataracts.htm
http://www.life-saving-naturalcures-and-naturalremedies.com/natural-remedy-for-cataracts.html
http://www.earthclinic.com/cures/cataracts.html
https://normshealy.com/castor-oil-for-cataracts/

Коментари към Билки и натурални продукти срещу катаракта

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Билки и натурални продукти срещу катаракта
    www.framar.bg 
    на 02 March 2021 в 19:51
    Коментирайте "Билки и натурални продукти срещу катаракта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Натурални продукти
  • Здраве от природата
  • Катаракта
  • Излекувайте перде на окото само с мед
  • д-р Ирина Вълчева Василева
  • д-р Дарина Иванова Керековска-Йорданова
  • Обикновеният магданоз ще ви помогне срещу перде на очите
  • д-р Светлина Богданова Димитрова
  • д-р Кремена Петкова Минкова
  • д-р Юлия Димитрова Праматарова
  • д-р Иво Кирилов Ралчовски
  • д-р Васил Димитров Василев

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах