Алтернативно лечение на колит

Колитът е хронично, възпалително, неспецифично заболяване на ректума и цялото дебело черво (colon). Етиологията на заболяването все още не е напълно изяснена. Доказана е нарушена регулация в имунната реакция на лимфните образувания разположени в мукозата (лигавицата) на дебелото черво, към бактериалната флора в колона или към някоя хранителна съставка. Много често състоянието на болния се влошава при повишени изисквания на околната среда (повишени нива на стрес) или при заболяване извън храносмилателната система.
Алтернативното лечение на колит включва различни техники за релаксация и енергизиране на организма, диетолечение и билково лечение. Проведени са много проучвания свързани с ефективността от алтернативните методи. Тези изследвания има противоречиви данни и изводи, но все пак билковото лечение се приема за по-щадящо и с по-малко странични нежелани реакции.
Билково лечение и колит
Използва се прилагането на билки, в различни форми: чай, отвари, спиртни извлеци, таблетки. Лечението е по-продължително от конвенционалното. Най-често се използват следните били: дяволски нокът, очеболец, Алое Вера и други. Тяхното благотворно действие се обяснява с антиинфламаторният им ефект (намалява възпалението в лигавицата на дебелото черво). Билите, които имат антиоксиданти са също полезни.
Алое вера и колит
Алое вера е известен с противовъзпалителното си действие и би могла да се използва при алтернативно лечение на колит. Механизмите на действие на това растение са все още не добре проучени. Има проучвания в ин витро условия, че алоето инхибира секрецията на инфламаторните фактори интерлевкин 8 и простагландин Е2.
Алоето е най-ефективно при лечението на колит, когато се приема под формата на сок. Дозата е 100 милилитра сок един път дневно, в продължение на месец.
Босвелия (Boswellia Serrata) и колит
Босвелия е билка известна още като индийския тамян. Използвана е с лечебни цели в Аюрведа. Основната биоактивна съставка в това растение е Бозвелова киселина, която инактивира 5-липоксигеназа, ензимът отговорен за синтезата на медиаторите на възпалението.
Изследвания върху животни са установили, че екстрактът от кората на дървото може да намали директно хиперактивирания мотилитет на дебелото черво, при някои форми на колит. Механизмът, по които се намаляват прекалено силните перисталтични вълни включва блокира на бавни Л калциеви канали (L-тип Са2 + канали).
България Boswellia Serrata може да се намери под таблетна форма. Препоръчителната доза е 350 милиграма, приемана 3 пъти дневно. Максималният период за приемане на Boswellia е 6 седмици. По-продължителна употреба е възможно под медицински контрол.
Редки нежелани странични ефекти са: кожни обриви, гадене, диария.
Женско биле (Licorice) и колит
Корена от женско биле има имуномодулиращ ефект и е силен адапоген, поради което намира приложение при лечението на колит. Освен това има силни детоксикиращи свойства, които допълнително подобряват общото състояние на болния. Диамониевият глицеризинат е активната субстанция, която се екстрахира от корена и се приготвят таблетки.
Билката може да намерите под формата на чай, на екстракт или на таблетки. Използването на екстракт от билката не се препоръчва, защото най-често екстрактите са спиртен или алкохолен извлек, а спирта и алкохола допълнително може да раздразнят лигавицата.
За да си направите чай от корените на женското биле са ви необходими: 1 супена лъжица от корените на билката (фино нарязани), 400 милилитра вода. Когато водата заври силно се отстранява от котлона и към нея се добавя 1 супена лъжица от корените. Оставя се да престои така за минимум 5 часа. Прецедете и изпийте чая на 3 пъти.Ако предпочитате таблетната форма се препоръчват по 1350 милиграма, три пъти дневно.
Очеболец екстракти (Tormentil) и колит
Тази билка има силни антиоксидантни свойства. Активните субстанции в това растение са: хининова киселина, гликозиди, дъбилни вещества. При проведени клинични изследвания с билката се установява намаляване на симптомите на болните от колит. Като лабораторните показатели за възпалителна реакция в организма (например С реактивен протеин) били също намалени.
Билката може да се използва за направата на чай и таблетки.
Чай може да си приготвите като към 250 милилитра вряща вода добавите 2 супени лъжици от корена на растението и оставите да ври за още 15 минути. Приема се до 4 чаши чай дневно, след хранене.
Препоръчителната доза, ако приемате таблетки е максимум 3000 мг на ден, разделена 3 приема.
Kуркума и колит
Къркуминът е основната активна съставка в куркумата, която има редица позитивни ефекти подобряващи състоянието при колит: стимулира производството на по-голямо количество жлъчен сок, който подобрява храносмилането на мазнините; предотвратява хиперактивния мотилитет на тънките и дебелите черва; намалява хранителните продукти, ферментиращи в дебелото черво; намалява секрецията на солната киселина в стомаха, което има протективен ефект върху лигавицата не само на стомаха, но и на целия храносмилателен тракт; стимулира синтезата на много антиоксидантни ензими в организма.
Дневната доза на куркумата е 550 милиграма два тъпи дневно, след храна. След два месеца може да увеличите приема на куркумина, като приемате същата доза три пъти.
Препоръчва се всяка храна да бъде подправяна с куркумин.
Гугул (Guggul) и колит
Смолата, която се извлича от този малък храст наречен Commiphora wiighti се прилага много отдавна в Аюрведа лечението. Тази смола е известна със свойството си да намалява лошия холестерол и да увеличава добрия. Guggul е популярен и със силните си антиоксидантни свойства, които имат и имуномодулиращ ефект, намаляват възпалението. Има важна роля и за по-бързото регенериране на увредените от възпалителни процеси тъкани.
Препоръчителна дневна доза 700 милиграма, 2 пъти дневно, след хранене.
Athaea (бяла ружа) и колит
Смята се, че тази билка има свойството да образува защитен слой в лигавицата на стомаха и червата. Предотвратявайки увреждането тази билка помага и за по-бързото възстановяването на вече увредените части на червото.
Чаят от бяла ружа може да се направи като прибавите 1-2 супени лъжици към 1 чаша вряща вода. Оставете да се накисва за една нощ. Препоръчва се да се пие по 1 чаша чай дневно.
Чаят може да доведе до рязко спадане на кръвната захар, затова ако имате диабет не се препоръчва приемането на билката, поради повишен риск от хипогликемии (намаляване на кръвната захар в кръвта). Има описани случай на алергия към това растение.
Дяволският нокът и колит
Това растение е с африкански произход. Активните субстанции са иридоидни гликозиди, носещи названието харпагоиди (harpagosides), които се извличат от сърцевината на корените.
В африка това растение се е използвало в продължение на хиляди години за лечение на ревматоиден артрит, кожни заболявания, заболявания на стомаха и бъбреците.Силните му противовъзпалителни и антиоксидантни свойства са полезни и при намаляване на симптомите, съпровождащи колита.
Билката може да се приема в три варианта: като чай, тинктура или на капсули. В България най-лесно се открива на капсули. Препоръчителната доза е 50 милиграма от активната субстанция.
Ако откриете корен от дяволски нокът може да си направите чай по следния начин: една чаена лъжичка от ситно нарязаните корени се накисват с 2 чаши вряла вода, за период от 20 минути. След като изстине чаят се разделя на две равни части. Пие се след 2 основни хранения. Подобрява храносмилането и пречи на ферментирането на недоразградените хранителните продукти в дебелото черво.
Диетотерапия и колит
Намалете или напълно изключете от диетата си:
- хранителни продукти, съдържащи висок процент рафинирани захари;
- червеното месо;
- алкохол;
- консервирани зеленчуци;
- грах;
- консервирани плодове;
- пащърнак;
- бобови кълнове;
- соя;
- брашно;
- консервирана риба;
- мляко или сухо мляко;
- топени сирена;
- бира;
- шоколад;
- царевично нишесте;
- кетчуп;
- кленов сироп;
- сладолед;
- инстантно кафе.
Тези храни не се усвояват напълно и създават условия за ферментация и образуване на много газове и токсични продукти, стимулират прекомерно увеличаване на броя на патогенните бактерии, които потискат растежа на нормалната микрофлора. Колкото по-често се консумират, толкова повече засилват симптомите на колит.
Задължително включете в диетата си:
- храни, богати на витамин С (червените чушки, магданоз, ягоди и спанак);
- пресни, сурови или сушени плодове;
- прясна риба на фурна;
- варени яйца;
- домашно кисело мляко;
- домашна извара;
- ленено масло;
- авокадо;
- зехтин;
- мазни риби (сьомга, скумрия, но правени само на фурна);
- домашно сирене;
- ананас.
Ленено масло и колит
Маслото от ленено семе от есенциално значение при диетолечението на колите. Проучвания в Америка през 1966-2003 година установили, че всекидневната употреба на ленено масло или рибено масло намалява с 30 % възпалителните изменения в дебелото черво, причина за болезнените спазми при колита.
Може да прилагате лененото масло като добавка в салати или да го приемате под формата на таблетки.
Друг вариант е сутрин веднага след ставане да изпивате по 2 супени лъжици от лененото масло. Препоръчителната дневна доза при колит е 1000 милиграма, два пъти дневно. Приемането на лененото масло трябва да продължи минимум 5 месеца, за да има по-трайни резултати. Препоръчва се също едновременно с капсулите ленено масло да вземате и силни антиоксиданти на таблетки (като например селен, витамин Е, витамин А и други)
Ананас (бромелин) и колит
Бромелинът е изолиран за първи път от сок от ананас. По-късни проучвания установили, че бромелина се съдържа в много по-висока концентрация в стъблото на ананаса.
Бромелинът има редица позитивни свойства, подобряващи състоянието на болни с колит:
- противовъзпалителна активност като намалява синтезата на цитокини (възпалителни медиатори) в ин витро условия;
- намалява оточността на тъканите;
- повишава регенеративния потенциал на възпалените тъкани;
- има протеолитични ензимни свойства, тоест води до разграждане на сложните белтъчни молекули на по-малки структури, които много по-лесно и по-бързо се усвояват от организма.
За да си набавите достатъчно бромелин трябва да изпивате по 500 милилитра прясно изцеден сок от ананас.
Приемането на бромелина като хранителна добавка е много по-лесно. Обикновено се предлагат под формата на дъвчащи капсули. Препоръчителната дневна доза е 100 милиграма, два пъти дневно. Най-добър ефект се получава, когато приемате дъвчащата капсула по време на хранане, особено ако консумирате храна, богата на белтъци.
Методи за релаксация и енергизация на тялото и колит
Стресът е един от най-важните фактори благоприятстващи изявата на много болести. Една от тях е и колита.
Според древната източна медицина нарушенията в нормалната функция на храносмилателната система се дължат на блокиране на втората чакра. Има редица начини, по които може да отворите тази чакра.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИО - КУЛТ капсули * 30
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
ПРАНАРОМ БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
ГАСТРОВАЛ ФОРТЕ капсули * 12
СТОМАХОН капсули * 30 НАТУРФАРМА
ЕФЕКОЛ ФИБРИ саше * 14
СТАТИЯТА е свързана към
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Разстройство
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Хранителен режим (диета) при диария
- Какво лекува английската сол
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Знаем ли всичко за пръцкането - десет въпроса, които ще ви замислят
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Натурални средства срещу нервен стомах
Коментари към Алтернативно лечение на колит
Вели
Спрях да пия Салофалк, мога ли да мина на били, с улцерозен колит съм, и кои билки?
Здравейте! Тази статия може да Ви е полезна: Лечение с билки при улцерозен колит
Все пак преди прием е препоръчително да се консултирате с лекаря си.
Спрях да пия Салофалк, мога ли да мина на били, с улцерозен колит съм, и кои билки?