Чувен, Див спанак, Дива лобода, Влашки спанак
Чувен (Chenopodium bonus-henricus) представлява тревиста растителност, която представлява интерес за медицината и кулинарията, принадлежаща към семейство Chenopodiaceae (Лободови). Растението е известно още с имената: Див спанак, Дива лобода, Влашки спанак. Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Дивият спанак е склад на основни хранителни вещества, които дават възможност на тялото да се бори срещу някои опасни заболявания.
Устройство на чувен
Влашкият спанак е едногодишно или многогодишно растение, което расте до 400-800 мм височина. Листата са с дължина 50-100 мм и с широка, триъгълна до ромбовидна форма, с чифт широки заострени лобове в близост до основата, с леко восъчна, сочна текстура. Цветовете се произвеждат във висок, почти безлист шип с дължина 100-300 мм. Всяко цвете е много малко (с диаметър 3-5 мм), зелено, с пет чашелиста. Цъфти от май до август месец. Семената са червеникаво-зелени, с диаметър 2-3 мм.
Разпространение на чувен
Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката произхожда от Централна и Южна Европа. Установено е и в Западна Азия и части от Америка. Расте покрай храсталаци, в необработени ниви и пасища. Може да се открие из цялата ни страна на надморска височина до 2000 метра. Дивият спанак се отглежда като зеленчук от стотици години, въпреки че сега това се случва рядко и видът по-често се счита за плевел.
Използваема част на чувен
Употребяват се корените на билката. Те се вадят късно през есента или рано на пролет, преди развитието на растението. Корените се почистват, нарязват и нацепват по дължина, след това се сушат в сушилня, при 50 градуса.
Химичен състав на чувен
Коренните съдържат:
- сапонини;
- смоли;
- гликозиди;
- флавоноиди;
- слузни вещества и др.
Листата на чувена са добър източник на желязо. Растението е богато на желязо, калций, фосфор, калий, витамин C, тиамин, магнезий, рибофлавин, ниацин, натрий, цинк, витамин B6, витамин B12, витамин А, витамин Е, пантотенова киселина, фолати и др.
Лечебни свойства и приложение на чувен
Билката е успокояващо, слабително и противопаразитно средство. Това лекарство не трябва да се използва от хора, страдащи от бъбречни оплаквания или ревматизъм. Билката се използва за почистване и заздравяване на хронични рани, циреи и абсцеси. Семето е нежно слабително средство, което е подходящо за деца.
Свойства на чувен
- слабително;
- противовъзпалително;
- укрепващо капилярите;
- пречиства кръвта;
- пикочогонно.
Състояния и заболявания, при които се прилага чувен
- при хроничен запек;
- хемороиди;
- изгаряния;
- вътрешни кръвоизливи;
- абсцеси;
- язви;
- отоци;
- циреи;
- рани и др.
Чудесно средство е за пречистване на кръвта. Намалява риска от развитие на сърдечни заболявания и високо кръвно налягане. За лечение на устойчиви наранявания може да се приложи гъста смес от листата, което със сигурност ще донесе облекчение на патологичната зона. Традиционно се използва за лечение на стомашни болки, произтичащи от лошо храносмилане.
Начин на употреба
- отвара - около 1 чаена лъжичка сухи корени се варят в 500 мл. вода, в продължение на 10-15 минути. Отварата се прецежда и се пие по 1 кафена чашка, преди ядене 3 пъти на ден.
Изображение: Krzysztof Golik , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Листата и семената на всички представители на този род са повече или по-малко ядливи. Въпреки това, много от видовете от съдържат сапонини, макар и обикновено в количества, твърде малки, за да нанесат някаква вреда. Въпреки че са токсични, сапонините се усвояват слабо от тялото и повечето преминават през него без да създават проблем. Те също се разграждат до голяма степен в процеса на готвене. Сапонините се намират в много храни. Растенията съдържат и оксалова киселина, която в големи количества може да "заключи" част от хранителните вещества в храната. Въпреки това, дори и като се има предвид това, те са много питателни зеленчуци в разумни количества. Готвенето на растенията ще намали съдържанието им на оксалова киселина. Хората със склонност към ревматизъм, артрит, подагра, камъни в бъбреците или хиперацидност трябва да бъдат особено предпазливи, ако включат това растение в диетата си, тъй като това може да влоши състоянието им.
Кулинарни употреби на чувен
Годни за консумация се оказват цветята, листата и семената на билката. Може да се готви заедно с чесън и спанак. Италианската кухня в древността зависела много от растението, тъй като всички негови части могат да се консумират. В древността за приготвяне на бульони са използвани листата на билката.
Младите листа се приготвят сурови или варени. Сочните триъгълни листа могат да се берат няколко наведнъж до края на август и да се готвят като спанак. Те бързо изсъхват след бране и затова трябва да се използват възможно най-скоро след прибирането на реколтата. Най-добри за консумация са през пролетта и началото на лятото, по-старите листа стават жилави и горчиви. Суровите листа трябва да се консумират само в малки количества, поради степента им на токсичност. Младите листа могат да бъдат нарязани и използвани като малка част от смесени салати. Младите листа са хрупкави за разлика от старите. Сготвените листа са приемлив заместител на спанака, но най-добре е да бъдат смесени с по-хубави листа. Младите цъфтящи издънки също могат да се консумират варени. Когато се отглеждат на добра почва, издънките могат да бъдат дебели като молив. Когато са дълги около 12 см, те се отрязват точно под земята, обелват се и се използват като аспержи. Чувенът е много приятен пролетен зеленчук. Млади цветни пъпки биха могли да се сварят и консумират. Смятат се за храна за гурме, въпреки че са доста малки и събирането на всяко количество отнема доста време. Семената - смлени и смесени с брашно, се използват за приготвяне на хляб и др. Преди това те трябва да бъдат накиснати във вода за една нощ, след което старателно да се изплакнат, преди да се използват, за да се отстранят всички сапонини от тях.
Други употреби на чувен
Златисти и зелени багрила могат да бъдат получени от цялото растение. В Германия растението се използва за храна на домашни птици предназначени за угояване
Внимание!
Странични ефекти от употребата на билката
- ако страдате от ревматизъм, подагра, хиперацидитет или бъбречни заболявания, въздържайте се от консумацията на зеленчука, поради това че той може да влоши състоянията и заболяванията;
- може да прояви известна токсичност, поради съдържанието на оксалова киселина в него;
- чувенът трябва да се готви и консумира в умерени количества, за да се избегне каквато и да е форма на дискомфорт, произтичаща от него. Преди да го използвате в диетата си се консултирайте с медицинско лице.
Чувенът не трябва да се консумира по време на бременност и кърмене.
Заглавно изображение: Jerzy Opio?a, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ГАСТРИНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ХЕМОРОИДИН таблетки * 120 ТОШКОВ
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Blitum_bonus-henricus
https://bgflora.net/families/chenopodiaceae/chenopodium/chenopodium_bonus-henricus/chenopodium_bonus-henricus.html
https://pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Chenopodium+bonus-henricus
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/c/chenopodium-bonus-henricus=good-king-henry.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5302328/
https://www.onlyfoods.net/chenopodium-bonus-henricus.html
https://practicalplants.org/wiki/Chenopodium_bonus-henricus
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Chenopodium-Bonus-Henricus-Cid6076
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
- Разред Caryophyllales
- Сем. Chenopodiaceae (Лободови)
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Какво лекува английската сол
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Домашно лечение срещу подути пръсти на ръцете
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Запек
- Билки и билкови рецепти при запек
- Инжекционни кортикостероиди
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Премахнете отока и синината след натъртване с природни средства
Коментари към Чувен, Див спанак, Дива лобода, Влашки спанак