Сънливост
Сънливост: усещане за умора, отпадналост, летаргия, изтощение и желание за сън. Това състояние може да е нормално в края на работния ден (особено при тежка физическа работа). Сънливостта обаче може и да е признак на широка гама заболявания и нарушения, включващи нарушен сън, инфекции, възпаления, травми, болка, злокачествени заболявания, хронични и автоимунни заболявания. Постоянната умора и желание за сън може да доведе до намаляване на вниманието, проблеми с работата, училището и отношенията.
Сънливост може да се появи във всяка възраст. В зависимост от причината, усещането за сънливост може да бъде краткосрочно и бързо да изчезне – например, когато се дължи на прекомерно физическо натоварване или една нощ на безсъние. Но също може да бъде хронично и продължително, когато причината е патологично състояние.
Сънливостта може да се дължи на:
- Болести на нервната система - сънна апнея, обструктивна сънна апнея, менингит, инфекция на мозъка, нарколепсия, мигрена с аура, преходна исхемична атака, синдром на Клайн-Левин (Klein-Levin syndrome), синдром на неспокойните крака, церебрална парализа, болест на Паркинсон (Parkinson disease), безсъние, хиперсомния.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - нараняване на главата, сътресение на мозъка.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт, сърдечна тампонада, епидурален хематом, мозъчна аневризма, есенциална хипертония.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - ниски нива на натрий, хиперкалцинемия, хипотиреоидизъм, диабет, диабетна кетоацидоза, дехидратация, автоимунен тиреоидит, недостиг на витамини и минерали.
- Психични и поведенчески разстройства - делириум, никотинова зависимост, безпокойство, стрес, депресия, биполярно афективно разстройство, алкохолизъм, рецидивиращо депресивно разстройство.
- Новообразувания - мозъчен тумор.
- Инфекциозни и паразитни болести - болест на Кройцфелд-Якоб (Creutzfeldt-Jakob disease), розеола.
- Болести на пикочо - половата система - бъбречна недостатъчност.
- Болести на храносмилателната система - чернодробна недостатъчност.
- Болести на дихателната система - хипертрофия на тонзилите.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - анемия, полицитемия.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - странични ефекти на медикаменти (антихистамини и противогърчови средства).
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Прадер-Вили (Prader-Willi).
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - стресово състояние.
- Други - работа на смени, смяна на времева зона.
Прекомерната сънливост може да има значително въздействие върху здравето. Увеличава риска от заспиване по време на шофиране, повишава тревожността и депресията. Нарушения на съня като сънна апнея могат да повишат риска от хипертония, диабет, сърдечен удар, сърдечна недостатъчност, инсулт и внезапна смърт. Качеството на живот е значително компрометирано от лошия сън.
По-чести причини за сънливост
Фактори, влияещи върху начина на живот
Някои фактори, оказващи влияние върху начина на живот могат да дадат отражение върху качеството и количеството на съня. Пример за това е удълженото работно време, работата на смени и нощните смени. В повечето случаи сънливостта отминава, когато организма се адаптира към нововъведения график.
Психично състояние
Сънливостта може да бъде резултат от емоционалното състояние на човек. Състоянията на стрес, тревожност и депресия значително увеличават усещането за сънливост. Друга известна причина за повишаване на сънливостта е скуката. Ако човек има някое от тези състояния е много вероятно да чувства умора и апатия.
Изображение: freepik.com
Медицински състояния
Редица здравословни проблеми могат да причинят сънливост. Едно от най-често срещаните е диабетът. Други състояния, които също могат да доведат до сънливост са: проблеми с щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), нарушен метаболизъм, хипонатриемия, инфекции (инфекциозна мононуклеоза), синдром на хроничната умора и други.
Медикаменти
Приемът на някои медикаменти може да доведе до повишена сънливост. Пример за такива са: антихистамини, транквиланти, хапчета за сън. Обикновено в листовката на такива лекарствени средства е описано това им действие и има предупреждение за повишено внимание или забрана за шофиране и работа с тежки машини.
Изображение: framar.bg ©
Нарушения на съня
Това са състояния, които повлияват количеството и качеството на съня. Те водят до сънливост, умора, отпадналост. Такива състояния са: обструктивната сънна апнея, нарколепсия, синдром на неспокойните крака и други.
- Сънна апнея
Състояние, при което по време на сън многократно частично или напълно спира дишането. Това може да се случи десетки пъти на час и стотици през нощта. Спирането на дишането е последваното от силен хъркащ звук и кратко събуждане, докато човек поеме въздух. Това събуждане може дори да не бъде запомнено. Това нарушение на съня води до накъсване и лошо качество на съня, което води до повишена сънливост през деня.
Повече за състоянието може да намерите в темата: "Апнея по време на сън МКБ G47.3".
- Нарколепсия
Нарколепсията е хронично разстройство на съня, характеризиращо се с изключителна сънливост през деня и внезапни пристъпи на сън. Хората с този проблем често изпитват затруднения да останат будни за дълги периоди, независимо от обстоятелствата. Понякога нарколепсията може да бъде придружена от внезапна загуба на мускулен тонус (катаплексия), която може да бъде причинена от интензивни емоции.
Още за състоянието в темата: "Нарколепсия и катаплексия МКБ G47.4".
- Синдром на неспокойните крака
Състоянието се характеризира с неприятни усещания (мравучкане, изтръпване), които предизвикват постоянно движение на крайниците. Често симптомите се засилват при покой и в легнало положение. Това пречи на нормалния сън и води до повишена сънливост и умора.
Допълнителна информация може да намерите в: "Други уточнени екстрапирамидни и двигателни нарушения МКБ G25.8".
Кога да потърсите медицинска помощ?
Потърсете лекарска помощ, ако започнете да усещате сънливост след:
- новоназначено лечение;
- прием на по-голяма доза медикамент;
- травма на главата;
- измръзване.
Възможно ли е да се предотврати състоянието на сънливост?
Достатъчното количество качествен сън може да предотврати сънливостта. За повечето възрастни е необходим около 8 часа сън, за да се чувстват бодри. Но за някои е необходим повече – такива са хора със здравословни проблеми или особено активен начин на живот.
Необходимо е да се обърнете към вашия лекар, ако започнете да усещате промени в настроението, признаци на депресия или неконтролируемо чувство на стрес и тревожност.
Какво ще се случи ако не се предприеме лечение?
Сънливостта ще отмине от само себе си, ако е причинена от изграждането на нов график и вие свикнете с него или ако успеете да контролирате стреса и тревожността.
Ако обаче причината за сънливост е друг медицински проблем или нарушение в съня е малко вероятно да отмине без лечение. Дори може да се влоши ако не се вземат навременни мерки.
Някои хора успяват да живеят с усещането за сънливост, но това определено ограничава способностите им за безопасна работа, шофиране или работа с машини.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Сънливост
- Pseudomonas (aeruginosa)(mallei)(pseudomallei) като причина за болести, класифицирани другаде
- Автоимунен тиреоидит
- Азотни окиси
- Амилоидоза
- Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна
- Анормално дишане
Библиография
https://www.healthline.com/health/drowsiness
https://www.verywellhealth.com/reasons-why-you-feel-sleepy-3014818
Коментари към Сънливост