Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход Токсично въздействие на други газове, дим и пари Азотни окиси

Азотни окиси МКБ T59.0

от 20 юли 2013г.
Азотни окиси МКБ T59.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Азотните оксиди са смес от газове: азотен оксид, азотен диоксид, азотен триоксид, азотен тетраоксид, азотен пентаоксид. Най-опасните азотни окиси са азотен оксид и азотен диоксид. Азотният оксид е безцветен газ, а азотният диоксид е червеникавокафяв газ.

Азотните оксиди се образуват естествено по време на окисляването на съдържащи азот съединения като въглища и дизелово гориво. Азотни оксиди също се образуват по време на заваряване, гравиране, взривяване на динамит, като компоненти на ракетно гориво и реакции на нитриране като например в производството на нитроексплозиви (пироксилин, динамит и TNT). Те се произвеждат и с търговска цел. Азотните оксиди са междинни съединения в производството на лакове, бои и други химикали.

Азотните оксиди са дразнещи за очите, кожата, лигавиците и дихателния тракт. Азотният диоксид е корозивно вещество, което образува азотна и азотиста киселина при контакт с вода. Той е по-силно токсичен от азотния оксид. Азотният оксид е мощен и бърз индуктор на метхемоглобинемия.

Вдишването на азотни окиси оказва дразнещ ефект върху дихателните пътища и белите дробове дори при ниски концентрации. Само едно или две вдишвания на много висока концентрация може да причини сериозни токсични ефекти.

Азотният диоксид е по-тежък от въздуха, така, че експозиция в помещения с лоша вентилация, затворени или ниските места може да доведе до задушаване. Децата могат да бъдат подложени на по-високи нива на азотен диоксид отколкото възрастните на едно и също място поради ниския им ръст и по-високите нива на азотен диоксид близо до земята.

Счита се, че азотният диоксид уврежда белите дробове по три начина:

  • превръща се в азотна и азотиста киселина в дисталните дихателните пътища, като по този начин директно уврежда структурни и функционални белодробни клетки
  • инициира производство на свободни радикали, което води до протеиново окисление, липидна пероксидация и увреждане на клетъчната мембрана
  • намалява устойчивостта към инфекции чрез изменения на макрофагите и имунната функция

Възможно е да има незабавен отговор при излагането, които могат да включват кашлица, умора, гадене, задушаване, главоболие, болки в корема и затруднено дишане. Периодът без симптоми в продължение на 3-30 часа може да е последван от поява на белодробен оток, тревожност, обърканост, летаргия, загуба на съзнание. Ако пострадалият оцелее, след развитие на облитериращ бронхиолит няколко седмици по-късно.

Излагането на азотни оксиди може да доведе до промени в дихателната система включително белодробен оток, пневмония, бронхит, бронхиолит, емфизем и вероятно метхемоглобинемия. Кашлица, хиперпнея и диспнея могат да се установят след известно закъснение.

Абсорбцията на азотни оксиди може да доведе до слабо ускорен пулс, дилатирано сърце и циркулаторен колапс. Експозиция при висока доза азотен оксид може да доведе до метхемоглобинемия и нарушен транспорт на кислород.

Обструкция на бронхиолите може да доведе до животозастрашаващо състояние няколко дни седмици след експозиция. Пациентите страдат от неразположение, слабост, повишена температура, кашлица, прогресивен задух, кръвоизлив на белите дробове или бронхиолите, синьо оцветяване на кожата, дихателна недостатъчност, сърцебиене и недостатъчна оксигенация на тъканите.

Особено чувствителни към азотни окиси са хората, страдащи от астма, хронична обструктивна белодробна болест или сърдечно заболяване. Жертвите на токсично вдишване могат да пострадат от синдром на реактивна дисфункция на дихателните пътища след еднократно остро излагане на висока концентрация.

Експозиция на относително високи концентрации на азотни окиси във въздуха може да доведе до дразнене и възпаление на очите. Продължително излагане на очите може да причини потъмняване на очната повърхност и слепота.

Дермален контакт с азотен диоксид може да доведе до образуване на азотна киселина, която може да причини втора и трета степен изгаряния на кожата.

Хроничното излагане може да доведе до перманентна обструктивна белодробна болест поради бронхиалното увреждане. При деца се повишава риска от респираторни инфекции.

4.0/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Азотни окиси МКБ T59.0

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Усещане за отпадналост
  • Затруднено дишане
  • Недостиг на въздух
Всички

Коментари към Азотни окиси МКБ T59.0

От сайта (1) От форума
Напиши коментар 1 коментар
  1. Silvia 
    на 05 December 2012 в 15:08
    Какво ще посъветвате живущите в Стара Загора и подложени на периодични обгазявания хора. Вече месец ме мъчи суха кашлица и чувство за задух. Личният лекар не чува хрипове и няма лечение. Оказа се, че и много други хора имат същите оплаквания, успоредно с новини за обгазяване с азотен диоксид - тровят ни системно.

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах