Сънливост през деня по време на бременност
Сънливост през деня по време на бременност: състояние на съненост, умора и отпадналост през целия ден при бременни жени. Състоянието може да се наблюдава във всеки етап от бременността, но най-често в първия и третия триместър.
Често като причина се посочват промените настъпващи в организма на бъдещата майка. Освен влиянието на хормоните, сънливостта, която жените изпитват в началото на бременността, би могла да бъде и физиологична, тъй като матката се увеличава и плодът расте, а това води до увеличаването на теглото и натрупването на течности в тялото. Настъпват и още промени, които показват, че тялото работи по-усилено – формира се плацентата, за да подхранва развиващия се плод, кръвоснабдяването се увеличава и сърцето бие по-бързо.
Емоционалните фактори също могат да играят роля. Вълнението и очакването от появата на бебето, страховете от предстоящото майчинство, тревогата от самото раждане могат да бъдат стресиращи и да доведат до повишена сънливост през деня, както и умора.
На бременните жени се препоръчва най-малко 7 часа сън. За някой това е трудно постижимо, тъй като промените настъпващи в организма причиняват известен дискомфорт, а това може да се отрази на заспиването и качеството на съня.
Трябва да се има предвид, че бременността предразполага и към нарушения в съня. Ако заедно с повишената сънливост през деня по време на бременността се проявят и други признаци като хъркане, задъхване или апнея може да се предполага, че състоянието се причинява от нарушено дишане по време на сън.
Проучвания направени с бременни жени установяват, че тези имали по-малко от 6 часа сън през нощта са 4,5 пъти по-склонни да родят чрез цезарово сечение или ако изберат нормално раждане, то средната му продължителност е 10 часа или повече в сравнение с майките, които са спяли по 7 часа или повече.
Сънливостта през деня по време на бременност може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - болест на Адисон (Addison's disease), синдром на Кушинг (Cushing's disease), захарен диабет, хиперпаратиреоидизъм, хипотиреоидизъм, недоимък на желязо, хиперкалцемия, хипонатриемия.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - анемия.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, безпокойство, депресия, разстройства на съня.
- Болести на дихателната система - астма, хроничен бронхит.
- Болести на нервната система - синдром на хроничната умора, обструктивна сънна апнея, нарколепсия.
- Болести на органите на кръвообращението - застойна сърдечна недостатъчност.
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекциозна мононуклеоза, сепсис.
- Бременност, раждане и послеродов период - прееклампсия.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - фибромиалгия.
- Новообразувания - злокачествено заболяване.
- Други - продължителна липса на сън, неудобно легло, възглавница, прекомерно или недостатъчно физическо натоварване, употреба на наркотични вещества.
Сънливост през първи триместър
В ранните месеци на бременността повишаването на нивата на прогестерон може да накара бременните да почувстват повишена сънливост. Но това може отчасти да се дължи и на честите позиви за уриниране, които водят до чести събуждания и ставания през нощта, а това се отразява на количеството и качеството на съня. За да се доведат до минимум тези нощни ставания може бременните жени да намалят приема на течности, но само вечер (в противен случай рискуват да се обезводнят или да се сдобият с друг проблем, като например запек). Освен това е желателно да се избягва включването на светлина, за да не се затруднява допълнително заспиването след това.
Друг фактор, който може да доведе до сънливост и умора е гаденето. Въпреки че то най-често е сутрин - може да се случи и по всяко друго време, включително и през нощта.
Ако най-удобната и предпочитана поза за сън на бременната жена е по корем, това също може да доведе до проблеми със съня. Тази поза ще предизвиква дискомфорт още от самото начало на бременността, тъй като гърдите стават по-чувствителни и болезнени.
Друга причина за лош сън и съответно повишена сънливост през деня по време на бременнонст е ако в помещението, което бременната жена спи е прекалено топло или прекалено шумно.
Сънливост през втори триместър
През второто тримесичие на бременността се появяват мускулни крампи на краката през нощта, което може да се отрази на съня. Това съответно води до повишена сънливост през деня. Ако бременните жени имат анемия и ниски стойности на желязо може да страдат и от синдром на неспокойните крака, който също се влошава през нощта.
Друг проблем, който се проявява във второто тримесичие са киселините. С напредването на бременността матката на жената нараства и може да доведе до притискане на стомаха, което провокира парещо усещане в областта на гърдите.
Сънливост през трети триместър
Третият триместър от бременността оказва най-голямо влияние върху качеството и количеството на съня, тъй като корема на бременната жена вече е доста нарастнал, а плода става все по-активен. Това затруднява намирането на удобна поза за сън или води до често събуждане в резултат на движенията на плода.
В този период най-препоръчваната поза за сън при бременните е странична на ляво – тя подобрява притока на кръв и хранителни вещества към развиващия се плод, а също към сърцето, матката и бъбреците на жената. Освен това се препоръчва и използването на възглавници, които може да бъдат поставяни под корема, между коленете, зад гърба – за осигуряване на по-голямо удобство на бременните жени.
Библиография
https://www.news-medical.net/news/20120831/Excessive-daytime-sleepiness-during-pregnancy-should-raise-the-alarm.aspx
https://www.livescience.com/50713-pregnancy-sleep.html
Коментари към Сънливост през деня по време на бременност