Сънливост през деня при деца
Сънливост през деня при деца: състояние, което се характеризира с липса на енергия, постоянно прозяване, невъзможност за задържане на вниманието, промени в настроението, поведението и повишено желание за сън на децата, през деня. През последното десетилетие прекомерната сънливост сред децата и юношите е определена като основна социална тревога.
Прекомерната дневна сънливост се означава с термина хиперсомния или хиперсомнолентност.
Хиперсомнията бива два вида:
- първична – за нея няма идентифицирана причина;
- вторична – причината за нея е липсата на достатъчно сън или здравословен проблем (сънна апнея, миотонична дистрофия, проблеми с бъбреците, инфекции).
Основно при това състояние се забелязва прекомерна сънливост, често след сън продължение на 10 или повече часа през нощта. Характерни са още: безпокойство, загуба на апетит, тревожност, раздразнение.
Сънливостта през деня е нормално състояния при бебета, малки деца и деца в предучилищна възраст.
Сънливостта през деня при деца може да се дължи на:
- Болести на нервната система - сънна апнея, липса на сън, нарколепсия, синдром на неспокойните крака, миотонична дистрофия, церебрална парализа, Kleine-Levin синдром (синдром на "спящата красавица").
- Психични и поведенчески разстройства - неорганично безсъние, депресия, сънуване на кошмари, разстройство на ритъма сън-бодърстване, преяждане.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - нощно напикаване (енурезис).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - прием на храна бедна на витамини и минерали.
- Инфекциозни и паразитни болести - настинка, грип.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Прадер-Вили (Prader-Willi syndrome).
- Други - прием на някои медикаменти (антихистамини, антиконвулсивни), умствена и физическа преумора.
По-чести причини за сънливост през деня при деца
Натоварен ден
Много често натоварения ден на училище, повечето поставени задачи и прекалено късното лягане предходната вечер са причина за сънливост през деня при децата.
Инфекции
Редица инфекциозни заболявания могат да доведат до повишена умора и децата да чувстват сънливост и през деня. В зависимост от заболяването това може да продължи, дни, седмици, а понякога и месеци.
Странични ефекти от лекарства
Много често приемът на определени медикаменти могат да накарат дори и възрастни да усещат умора и отпадналост. Това важи в пълна сила и при децата. Пример за такива медикаменти са антихистамините.
Стрес и тревожност
Емоционалното състояние също може да окаже влияние върху качеството и продължителността на съня. Ако детето се чувства напрегнато, изпитва тревога или стрес това може да доведе до повишена умора и сънливост през деня.
Какво да направите ако детето се чувства уморено и сънливо?
Ако детето се оплаква от чувство за умора и сънливост повече от седмица или две е необходимо да уговорите преглед при лекар. Той ще извърши задълбочен физически преглед и ще назначи допълнителни изследвания, ако е необходимо.
Нужно е да разберете също така дали детето изпитва някакви тревоги и притеснения и при необходимост да посетите психолог.
В повечето случаи причината за умората и сънливост през деня при децата не е свързана с нещо сериозно.
Библиография
https://www.childrens.com/specialties-services/conditions/excessive-daytime-sleepiness
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12531133
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28778238
https://www.mja.com.au/journal/2005/182/9/9-common-causes-sleep-disruption-and-daytime-sleepiness-childhood-sleep
https://www.health.harvard.edu/blog/a-tired-child-heres-what-to-think-about-2018041713672
Коментари към Сънливост през деня при деца