Прекомерно изпотяване
Прекомерното изпотяване представлява засилена функция на потните жлези, в резултат на която се наблюдава прекомерно потене без физическо натоварване или в необичайни ситуации, например при по-студено време. Състоянието се означава с термина хиперхидроза. В зависимост от произхода й се различават два вида:
- Първичната хиперхидроза (наричана още фокална или есенциална хиперхидроза) причинява прекомерно изпотяване на ръцете, подмишниците, лицето и краката без видима причина.
- Вторичната хиперхидроза (наричана още генерализирана хиперхидроза) причинява прекомерно изпотяване по цялото тяло или в по-голяма част от тялото и може да бъде причинена от прекомерна топлина, както и от медицинско състояние или лекарства.
Прекомерното изпотяване може да се дължи на:
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, безпокойство, страх, емоционални разстройства (нервност, гняв), паническо разстройство, генерализирана тревожност, остра стресова реакция, посттравматично стресово разстройство.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене, консумация на алкохол.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - пубертет, тиреотоксикоза, хипертиреоидизъм, карциноиден синдром, кистозна фиброза, хипогликемия, затлъстяване, акромегалия.
- Болести на пикочо-половата система - менопауза, заболявания на бъбреците, аменорея.
- Болести на храносмилателната система - чернодробни заболявания, перитонит, холецистит, остър панкреатит, холангит, болест на Крон (Cronh disease).
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска.
- Болести на органите на кръвообращението - сърдечна недостатъчност, стенокардия, първична хипертония, остър инфаркт на миокарда, сърдечна аритмия, хипотония.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит.
- Болести на дихателната система - грип, пневмония, астматичен статус.
- Инфекциозни и паразитни болести - СПИН, грип, туберкулоза, малария, Лаймска болест (Lyme disease), инфекциозна мононуклеоза, разноцветен лишей.
- Болести на нервната система - апнея по време на сън.
- Новообразувания - болест на Ходжкин (Hodgkin's disease), феохромоцитом.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от лекарства.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - топлинен удар.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - милиариа рубра.
- Други - консумация на пикантни храни.
По-чести причини за прекомерно изпотяване
Стрес, тревожни разстройства, паник атаки
- Стрес: Стресът е психофизическа тревожна реакция, която се проявява като повишена активност на симпатиковия дял на вегетативната нервна система и ендокринните органи в отговор на потенциална опасност. В отговор на стресогенни фактори се наблюдава физиологична реакция, известна като "борба или бягство". Тя се характеризира с активиране на симпатиковия дял на вегетативната нервна система и отделяне на хормони и невротрансмитери. Основните хормони на стреса са адреналин, норадреналин и кортизол. Под тяхното действие се ускорява сърдечната и дихателната честота, стимулира се изпотяването и др.
- Тревожни разстройства: Те са група от психични заболявания, които причиняват постоянно и непреодолимо чувство на безпокойство и страх. Прекомерната тревожност може да доведе до избягване на работа, училище, семейни събирания и други социални ситуации, което може да предизвика или влоши симптомите Ви. Към тях спадат паника, страх, прекомерно изпотяване, сърцебиене, гадене, световъртеж и други. Ефективни методи за намаляване на тези симптоми са психотерапията и приемът на медикаменти.
- Паник атаки: Паническата атака представлява внезапна и временна алармена реакция на организма, свързана с чувство на силен страх и други вегетативни симптоми, която възниква без обективно разбираема причина. Към симптомите на паник атаките спадат ускорена сърдечна честота, треперене, задух, повишено изпотяване, усещане за предстояща гибел, главоболие и други. Установено е, че както психотерапията, така и лекарствата са ефективни за намаляване на честотата и интензивността на пристъпите на паника.
Прием на определени храни и напитки
Известно е, че някои храни и напитки причиняват изпотяване по време на хранене. Те включват горещи и пикантни храни.
Някои хора също откриват, че се потят повече, когато пият алкохол. Това е така, защото алкохолът естествено разширява периферните кръвоносни съдове, което кара тялото да отделя топлина.
Съществува и рядко неврологично заболяване, наречено синдром на Фрей, което причинява прекомерно изпотяване (хиперхидроза) и зачервяване по време на прием на всякаква храна. Обикновено се появява като усложнение след оперативно лечение на паротидната жлеза, процедури за лифтинг на лицето или други травми в областта на жлезата.
Менопауза
Менопаузата е краят на женския репродуктивен живот. Това е физиологичен процес, който започва като перименопауза на около 45-годишна възраст и прогресира до последната менструация и края на плодовитостта. Той е съпроводен с редица класически симптоми, които могат да повлияят на качеството на живот. Към тях спадат горещите вълни и прекомерните изпотявания, обикновено през нощта. Около 75% от жените в менопауза и перименопауза изпитват тези симптоми. Те се дължат да хормоналните промени, с които се характеризира този процес. Смята се, че драматичният спад в нивата на естроген влияе на частта от мозъка, която осъществява контрол върху телесната температура, така че дори най-малкото температурно колебание може да доведе до повишаване на телесната температура. Това от своя страна води до изпотяване, което е естествен процес, който има за цел да охлади тялото.
Бременност
По време на бременност настъпват редица физиологични адаптации в организма на майката, които имат за цел да осигурят необходимите условия за правилното развитие на плода. Промените засягат редица системи в организма като ендокринната, сърдечно-съдовата, дихателната, пикочно-половата система, както и целия метаболизъм.
Прекомерното изпотяване по време на бременност е симптом, който се появява като резултат на съвкупност от промени в женския организъм. Измененията в хормоналните нива, повишената циркулация на кръвта и покачването на тегло могат да доведат до повишено изпотяване. Нормално е то да продължи по време на цялата бременност, но обикновено е най-често и най-обилно през първия и третия триместър.
Грип и други вирусни инфекции
Възможно е да се прояви прекомерно изпотяване при някои инфекции особено когато те са свързани с повишаване на телесната температура (треска). Треската се явява адаптивен отговор на тялото към дадена инфекция. При среща с антиген е възможно клетките на имунната система да започнат отделянето на пирогени в кръвта, които предизвикват повишаване на телесната температура. Когато треската премине, тялото трябва да се върне към нормалната си температура, като основният му механизъм за охлаждане е потта.
Хипертиреоидизъм
Хипертиреоидизмът представлява състояние, при което щитовидната жлеза произвежда повишено количество хормони (Т3-трийодтирони и Т4-тироксин). Основните им ефекти са свързани с повишаване на основната обмяна, топлопродукцията и кислородната консумация. При повишената концентрация на тироидни хормони се увеличава телесната температура, която активира топлоотделящите механизми като изпотяването.
Най-честата причина за хипертиреоидизъм е Базедовата болест (болест на Грейвс). При нея свръхпродукцията на Т3 и Т4 са причинени от автоантитела (TRAb), насочени срещу TSH-рецепторите на клетките на щитовидната жлеза. Тези антитела се явяват активатори на рецептора и стимулират отделянето на повече хормони.
Инфаркт
Инфарктът на миокарда е състояние, изискващо спешна медицинска помощ, което се причинява от блокиране на кръвоснабдяването към сърцето. Прекъснатият кръвен поток може да увреди или унищожи засегнатата тъкан. Сърдечните удари се случват внезапно, но обикновено са резултат от дългосрочно сърдечно заболяване.
Честите признаци и симптоми на инфаркт включват:
- Натиск, стягане, болка или усещане за притискане или болка в гърдите или ръцете, което може да се разпространи към шията, челюстта или гърба
- Гадене, лошо храносмилане, киселини или коремна болка
- Недостиг на въздух
- Прекомерно изпотяване
- Умора
- Замайване
Хипогликемия
Хипогликемията представлява състояние, при което нивото на кръвната захар e под нормалната физиологична стойност. Обикновено се среща при пациенти с диабет след твърде висока доза инсулин. Ниската кръвна захар се характеризира със следните симптоми:
- Чувство за глад
- Тревожност
- Тремор
- Изпотяване
- Замаяност
Именно прекомерното изпотяване е сред първите симптоми на хипогликемия. То се получава заради повишената концентрация на адреналин, който се увеличава в следствие падането на нивата на глюкоза.
Страничен ефект от лекарства
Съществуват различни видове лекарства, прилагани за лечение на различни състояния, които потенциално могат да доведат до прекомерно изпотяване. Към тях спадат някои болкоуспокояващи (викодин, морфин, оксикодон, торадол и др.), психиатрични лекарства (антидепресанти, антипсихотици, анксиолитици и медикаменти за лечение на ADHD), хормонални лекарства и антибиотици.
Диагноза
За да се диагностицира причината за прекомерното изпотяване, Вашият лекар ще Ви разпита за медицинската Ви история и ще извърши физикален преглед. По негова преценка могат да бъдат назначени лабораторни изследвания, за да се установи дали хиперходрозата е в следствие на хипертиреоидизъм, хипогликемия или други състояния. Съществуват и редица тестове за определяне на областите на изпотяване и оценка на тежестта на Вашето състояние (йодно-нишестен тест, кожна проводимост, терморегулаторен тест за пот).
Лечение
При откриване на основно медицинско състояние, което причинява прекомерното изпотяване, то ще бъде лекувано. В случай че не се открие ясна причина за хиперхидрозата, лечението се фокусира върху контролиране и облекчаване на симптома. Прилагат се антиперспиранти и кремове с рецепта, медикаменти и инжекции с ботулинов токсин. Към хирургичните методи за лечение спадат микровълнова терапия, премахване на потните жлези и симпатектомия.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Прекомерно изпотяване
- Абсцес на белия дроб и медиастинума
- Адреномедуларна хиперфункция
- Азотни окиси
- Аменорея, неуточнена
- Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна
- Аневризма и дисекация на аортата
Библиография
https://www.healthline.com/health/stress#hormones
https://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/anxiety-disorders
https://www.psycom.net/panic-attacks-panic-disorder-symptoms
https://www.healthline.com/health/sweating-while-eating
https://www.webmd.com/menopause/features/menopause-sweating-11
https://www.verywellfamily.com/sweating-during-pregnancy-4687125
https://www.healthline.com/health/sweating-out-a-fever
https://www.healthline.com/health/heart-disease/warning-signs-heart-attack
https://www.everydayhealth.com/type-2-diabetes/symptoms/signs-of-low-blood-sugar/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/diagnosis-treatment/drc-20367173
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hyperhidrosis-causes-11
Коментари към Прекомерно изпотяване