Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Намалено или липсващо обоняние

Намалено или липсващо обоняние

от 18 ное 2011г., обновено на 14 фев 2025г.
Автор: д-р Станислава Симеонова-Димитрова
Намалено или липсващо обоняние - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари
Свързаност

Намалено или липсващо обоняние: силно понижена или липсваща способност за усещане на миризми. Медицинският термин, с които се означава липсата на обоняние е аносмия, а този за намалено обоняние - хипоносмия. Състоянието може да бъде временно или постоянно.

Обонянието на човек се задвижва от определени процеси. На първо място специални нервни рецептори (наречени обонятелни клетки), разположени в носа трябва да бъдат стимулирани от някаква миризма (например аромат от цвете). След това тези нервни клетки изпращат информация до мозъка, където се идентифицира специфичната миризма. Всичко, което пречи на тези процеси, като запушване на носа, възпаление или увреждане на самите нервни клетки, може да доведе до загуба на миризма.

Всеки проблем в този процес - запушен нос, възпаление, увреждане на нервите или мозъчната функция - може да повлияе на способността за усещане на миризми.

Промяната в обонянието е неприятна и често дава отражение върху вкуса. Без добро обоняние ще установите, че е трудно да се различават храните.

Състоянието обаче, обикновено не е сериозно и преминава в рамките на няколко седмици или месеци, в зависимост от предизвикалата го причина.

Намаленото или липсващо обоняние може да бъде резултат от:

  • Болести на дихателната система - остър ринит, запушен нос, сенна хрема, вазомоторен ринит, възпаление на лигавицата на околоносните кухини, остър синуит, полипи в носните кухини, алергичен ринит, остър назофарингит, хроничен синуит, хроничен ринит, грип.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - недоимък на цинк в храната, захарен диабет, болест на Ниман-Пик (Niemann-Pick disease).
  • Инфекциозни и паразитни болести – настинка, коронавирус (Covid-19).
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергии, попадане на чуждо тяло в носа, експозиция на химикали (формалдехид, инсектициди), мозъчна травма, нараняване на главата.
  • Новообразувания - туморни образувания в носа, менингиом.
  • Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.
  • Болести на нервната система - увреждане на обонятелния нерв, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease), множествена склероза.
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти (капки за нос), лъчетерапия.
  • Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Калман (Kallmann's syndrome).
  • Симптоми, признаци и отклонения от нормата – старост.
  • Психични и поведенчески разстройства – шизофрения.
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – синдром на Сьогрен (Sj?gren syndrome), болест на Пейджет (деформиращ остеит).

По-чести причини за намалено или липсващо обоняние

Старост

Подобно на зрението и слуха, обонянието също отслабва с напредване на възрастта. Всъщност обонянието на човек е най-добро между 30 и 60 годишна възраст, след което започва да намалява.

Лекарства

Често причината за намалено или липсващо обоняние може да се окаже прием на определени медикаменти. Примери за такива са: антибиотици, антидепресанти, противовъзпалителни и други.

Лекарства

Изображение: framar.bg ©

Блокиране на носните проходи

Намалено или липсващо обоняние може да възникне, ако нещо физически блокира преминаването на въздух през носа. Това може да включва: туморни образувания, носни полипи (неракови образувания в носа и синусите, които блокират носния проход), костни деформации или изкривяване на носната преграда.

Дразнене на носната лигавица

Дразнене на носната лигавица може да доведе до промени в обонянието. Най-често причини за това са: настинка, грип, тютюнопушене, алергия (алергичен ринит), синузит, хронична конгестия (неалергичен ринит).

Намалено или липсващо обоняние и COVID-19

Намаленото или липсващо обоняние е основният неврологичен симптом и един от най-ранните и най-често докладвани показатели за COVID-19. Проучвания показват, че промените в обонянието по-добре насочват към заболяването, отколкото други добре познати симптоми като висока температура и кашлица. Основните механизми за загуба на миризма при пациенти с COVID-19 обаче са неясни.

Международен екип от изследователи, ръководен от невролози в Медицинското училище в Харвард, идентифицира типовете обонятелни клетки в горната носна кухина, най-уязвими към инфекция от SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19. Изненадващо, сензорните неврони, които предават обонянието на мозъка, не са сред уязвимите клетъчни типове.

По-голямата част от пациентите, с COVID-19, имат някаква степен на намалено обоняние, но то най-често е временно. Анализите направени на електронни здравни досиета показват, че пациентите с COVID-19 са 27 пъти по-склонни да имат загуба на обоняние, но са само около 2,2 до 2,6 пъти по-склонни да имат кашлица, висока температура или затруднено дишане в сравнение с пациентите без COVID-19.

Някои проучвания показват, че намаленото или липсващо обоняние при COVID-19 се различава от това при други вирусни инфекции, включително от други коронавируси.

Например, пациентите с COVID-19 обикновено възстановяват обонянието си в продължение на седмици - много по-бързо от месеците, необходими за възстановяване от загуба на обоняние, причинена от други видове вирусни инфекции, за които е известно, че директно увреждат обонятелните сензорни неврони.

Освен това много вируси причиняват временна загуба на миризма, като предизвикват проблеми с горните дихателни пътища, като запушен нос. Някои пациенти с COVID-19 обаче изпитват аносмия без никаква назална обструкция.

Коронавирус

Изображение: CC0 Public Domain

Кога да посетите лекар?

Загубата на обоняние, причинена от настинка, алергия или инфекция на синусите, обикновено преминава след няколко дни. Ако това не се случи, е необходимо да се консултирате лекар - отоларинголог, за да изключи по-сериозни състояния.

В някои случаи загуба на обоняние изисква лечение. То се определя от лекаря в зависимост от причината - може да е необходим антибиотик, ако става въпрос за бактериална инфекция или да се наложи премахване на чуждо тяло, блокиращо носния канал. В други случаи се препоръчват деконгестанти, антихистамини, стероидни назални спрейове. Рядко загубата на обоняние може да бъде постоянна.

 

Заглавно изображение: freepik.com

3.5/5 13 оценки

Заболявания при симптом Намалено или липсващо обоняние

  • COVID-19, идентифициран вирус
  • Dextrocardia
  • Агенезия и недоразвитие на носа
  • Алергичен ринит, неуточнен
  • Алергичен ринит, причинен от полени
  • Аносмия
Всички

Библиография

https://www.mayoclinic.org/symptoms/loss-of-smell/basics/definition/sym-20050804
https://www.webmd.com/brain/anosmia-loss-of-smell#1
https://www.nhs.uk/conditions/lost-or-changed-sense-smell/
https://www.healthline.com/health/anosmia
https://www.healthline.com/health-news/covid-19-losing-sense-of-smell
https://hms.harvard.edu/news/how-covid-19-causes-loss-smell

Коментари към Намалено или липсващо обоняние

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Намалено или липсващо обоняние
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 03:55
    Коментирайте "Намалено или липсващо обоняние"

СИМПТОМА е свързан към

  • Как да си помогнем при загуба на обоняние
  • R43.0 Аносмия
  • R43 Нарушения на обонянието и вкусовата чувствителност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

преди 3160 дни, 12 часа и 23 мин.

За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и АСАТ

преди 4556 дни, 14 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 5 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 4 часа и 47 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 11 часа и 38 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 18 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival