Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Патология на устната кухина и храносмилателната система Клинична патология на възпалителни заболявания на тънкото черво Остър ентерит

Остър ентерит

от 13 март 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Остър ентерит - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Острият ентерит представлява възпаление на тънките черва. Острите инфекциозни ентерити са широко разпространени в световен мащаб. В развиващите се страни те са една от водещите причини за детската смъртност. При около 70% от случаите инфекциите се причиняват от вирусни агенти, главно ротавируси.

В 90% случаите на остър ентерит са причинени от четири патогена, Norovirus, Rotavirus, Campylobacter и Salmonella. Други чести причини включват бактерии като Shigella и Е. coli, както и вируси като аденовирус, астровирус и калицивирус. Други по-рядко срещани патогени са Bacillus cereus, Clostridium perfringens, Clostridium difficile и Staphylococcus aureus.

Campylobacter jejuni е един от най-честите източници на остър ентерит и най-често срещаният бактериален патоген, открит при 2-годишни и по-малки деца с диария. Той е свързан с консумацията на замърсена вода и храна, най-често с птиче месо и мляко. Заболяването има тенденция да бъде по-малко тежко в развиващите се страни, поради постоянната експозиция, която хората имат с антигена в околната среда, което води до ранно развитие на антитела.

Ротавирусът е отговорен за заразяването на 140 милиона души и причиняването на 1 милион смъртни случая всяка година, най-вече при деца на възраст под 5 години. Това го прави най-честата причина за тежка смъртност от диария в света. Той селективно се насочва към зрелите ентероцити в тънките черва, причинявайки малабсорбция, както и предизвикване на секреция на вода. Наблюдавано е също, че причинява вилозна исхемия и повишава чревната подвижност. Нетният резултат от тези промени е предизвикана диария.

Некротичният ентерит е често фатално заболяване, причинено от β-токсин на Clostridium perfringens. Това причинява възпаление и сегменти на некроза в стомашно-чревния тракт. Тя е най-често срещана в развиващите се страни, но е документирана и в Германия след Втората световна война. Рисковите фактори включват намалена активност на трипсин, който предотвратява деградацията на токсина в червата и намалява чревния мотилитет, което увеличава вероятността от натрупване на токсини.

Най-общо морфологичните промени при остър ентерит се представят под формата на катарален, псевдомембранозен, фоликуларен, язвен или язвено-некротичен възпалителен процес.

Катарален ентерит е възпаление на мукозната мембрана на тънките черва. Макроскопски лигавицата на червото е зачервена, оточна и покрита обилно със слуз. Микроскопски в собствения слой на лигавицата има оток, кръвонапълнени съдове, слава неутрофилна инфилтрация и хиперсекреция на слуз от чашковидните клетки.

Псевдомембранозен ентерит (ентероколит) е проява на тежка болест на тънкото и дебелото черво, която обикновено се свързва с инфекцията с Clostridium difficile, но може да бъде причинена от редица различни етиологии. Преди употребата на антибиотици с широк спектър, заболяването е по-често свързвано с исхемична болест, обструкция, сепсис, уремия и отравяне с тежки метали. Списъкът на свързаните етиологии е обширен, въпреки че инфекция с Clostridium difficile е все още основна причина.

Макроскопски лигавицата е покрита със сивкаво-жълтеникави псевдомембрани, дебели няколко милиметра. Те се отделят лесно. Под тях се откриват ерозии или плитки язви. Лигавицата изглежда като "покрита с трици". Псевдомембраните могат да бъдат с диаметър до два сантиметра, разпръснати между областите на нормална или еритематозна лигавица.микроскопско изследване на остър ентерит

Микроскопски псевдомембраните представляват некротична материя, фибрин, слуз и единични неутрофили. Ендотелиалното увреждане от първоначалното събитие или болестния процес причинява малки области на некроза на повърхностния епител (фигура 1). Излизането на неутрофилите, ядрените остатъци и други възпалителни елементи от ламина пропия върху епитела води до псевдомембранообразуване

Макроскопски фоликуларен ентерит (колит) се характеризира с хиперплазия на лимфните фоликули и Пайеровите плаки. Те са набъбнали, покрити с неравна (набраздена) лигавица, заобиколена от хиперемиран вал. Между набъбналата лимфна тъкан лигавицата изглежда непроменена. Тези изменения се наблюдават по-често в терминалния илеум. Микроскопски лигавицата е инфилтрирана с възпалителни клетки, които обхващат и лимфните фоликули. Поради това, освен че последните са хиперплазирали (увеличени по брой и големина), нормалната им структура е заличена.

Язвен ентерит (ентероколит) се среща значително рядко. Макроскопски по лигавицата на тънкото черво, в свободния му край или в мястото на залавяне на мезорадикса, се виждат надлъжни и изключително рядко напречно разположени язви. Те са с различна дълбочина и могат да причинят перфорация на стената. Микроскопски около язвата има зона на некроза и кръвоизливи, обилна инфилтрация от неутрофили и хиперемирани съдове.

Некротичен ентерит (ентероколит) е един от най-тежко протичащите. Макроскопски червото е раздуто, изпълнено с хематинна материя или кръв. Стената е изтънена, къслива, с тъмночервен до черен цвят. Микроскопски некрозата обхваща най-напред покривния и жлезния епител. При отпадане на некротичните части се оформя язва. Язвите са заобиколени от мононуклеарна възпалителна инфилтрация. Неутрофилите са редки. Наблюдават се оток и кръвоизливи. В артериолите, капилярите и венулите се намират фибринни тромби. Мезентериалните лимфни възли реагират с фоликуларна хиперплазия, синусна хистиоцитоза, плазматизация или остър лимфаденит.

Още по темата:
  • Стафилококови ентерити Стафилококови ентерити
  • Салмонелозен ентерит Салмонелозен ентерит
  • Клинична патология при остър панкреатит Клинична патология при остър панкреатит
5.0/5 2 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017477/
http://www.grsmu.by/files/file/university/cafedry/patologicheskoi-anatomii/files/acute_enteritis.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Enteritis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2622058/?page=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4402243/


Коментари към Остър ентерит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър ентерит
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 07:57
    Коментирайте "Остър ентерит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Патология на устната кухина и храносмилателната система
  • Клинична патология на възпалителни заболявания на тънкото черво
  • Диета № 2 – при гастрити, колити, ентерити
  • КП № 84 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР И ХРОНИЧЕН ОБОСТРЕН ПИЕЛОНЕФРИТ
  • Остър и подостър ендокардит Остър и подостър ендокардит
  • КП № 197 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ОСТРИ КОРЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
  • Канадска колинсония
  • КП № 29 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРА И ИЗОСТРЕНА ХРОНИЧНА СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ БЕЗ МЕХАНИЧНА ВЕНТИЛАЦИЯ
  • Стафилококови ентерити
  • КП № 195 ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ОСТЪР ПЕРИТОНИТ
  • КП № 111 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ ВНЕЗАПНО ВЪЗНИКНАЛИ СЪСТОЯНИЯ В ДЕТСКАТА ВЪЗРАСТ
  • КП № 54 ДИАГНОСТИКА И СПЕЦИФИЧНО ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРА И ХРОНИЧНА ДЕМИЕЛИНИЗИРАЩА ПОЛИНЕВРОПАТИЯ (ГИЛЕН-БАРЕ)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4012 дни, 13 часа и 27 мин.

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4230 дни, 15 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 20 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 11 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 11 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 11 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival