Доброкачествени тумори на хранопровода
Доброкачественият тумор на хранопровода е растеж, който не нахлува или унищожава нормалните клетки и не се разпространява (метастазира) в други части на тялото. Нераковите тумори и състояния обикновено не са животозастрашаващи. Обикновено те се отстраняват чрез операция и обикновено не рецидивират.
Доброкачествените лезии на хранопровода имат разнообразен спектър от етиологии по отношение на клиничното протичане и основните патологични характеристики. Доброкачествените езофагеални тумори, макар и нечести в сравнение с езофагеален карцином, понякога могат да причинят дисфагия, но често имат незначителни клинични резултати. Ендоскопските находки са от съществено значение за откриване, диагностика, поставяне и планиране на лечението. Доброкачествените езофагеални тумори са редки, с честота по-малко 0,5%, докато доброкачествените тумори представляват 20% от езофагеалните неоплазми при аутопсия. Тъй като много от тези тумори са малки и асимптоматични, малко доброкачествени тумори на хранопровода привличат клиничното внимание. Езофагеалните лезии могат да бъдат класифицирани по два различни начина:
- хистологично в зависимост от засегнатия слой в епителни или субепителни лезии
- ендоскопски в зависимост от ендоскопски признаци като плоски, повдигнати или кистозни лезии
Различни доброкачествени масови лезии могат да възникнат от различни слоеве на стените в хранопровода. Тези тумори обикновено са асимптоматични и бавно нарастващи, отбелязани само като случайни находки по време на рутинна радиография или ендоскопия. Понякога те могат да бъдат открити при оценка на дисфагия или неясен дискомфорт в гърдите. Най-честият доброкачествен езофагеален тумор е лейомиомът. Най-често се среща при хора на възраст между 30 и 60 години. Повечето лейомиоми са малки и не се нуждаят от лечение. Малък брой лейомиоми стават достатъчно големи, за да причинят частична обструкция на хранопровода, което може да доведе до затруднено преглъщане (дисфагия) и болка или дискомфорт. Тъй като туморът възниква от muscularis propria, той е покрит с непокътната субмукоза и лигавица, което затруднява ендоскопската биопсия.
Други видове доброкачествени тумори на хранопровода, включително тези, които се състоят от съединителна тъкан (фиброваскуларни полипи) и нервни тъкани (шваноми), са редки.
Подраздели на Доброкачествени тумори на хранопровода
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАЛИВИТА МЕГА ПРОТЕКТ таблетки * 90
Безплатна доставка за България!НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES МАСЛИНОВ ЛИСТ 30 мл
ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАГА С ДЖИНДЖИФИЛ * 24
РЕЙШИ капсули * 100 NATURE`S WAY
ПРОМОБИОВЕА РОДИОЛА капсули 300 мг * 30
НУТРИ ФУНГИ ЕКСТРАКТ НА ПРАХ ОТ РЕЙШИ 75 гр.
Библиография
https://www.msdmanuals.com/home/digestive-disorders/tumors-of-the-digestive-system/esophageal-tumors-that-are-noncancerous
https://www.pathologyoutlines.com/esophagus.html
http://www.cancer.ca/en/cancer-information/cancer-type/esophageal/esophageal-cancer/non-cancerous-tumours/?region=on
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4306152/
СТАТИЯТА е свързана към
- Клинична патология
- Патология на устната кухина и храносмилателната система
- Клинична патология на тумори на хранопровода
- Натурални средства срещу липоми
- Как гладът убива рака
- Ендоскопия
- Преднизон
- CA 125 туморен маркер
- Лечение с циклофосфамид
- Рентгеново изследване (рентгенография) на хранопровод
- Езофагогастродуоденоскопия (Горна ендоскопия)
- Риноскопия
- Алтернативно лечение на аденом на хипофизата
Коментари към Доброкачествени тумори на хранопровода