Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Смущения в развитието на организма Вродени пороци в развитието на женските полови органи

Вродени пороци в развитието на женските полови органи

от 20 фев 2018г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Вродени пороци в развитието на женските полови органи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Вродените пороци в развитието на женските полови органи се дефинират като отклонения от нормалната анатомия в резултат на ембрионално неразвитие на Мюлеровите или парамезонефричните канали. Аномалиите на женските гениталии често не се появяват преди или след пубертета.

Вродените малформации на женските полови органи могат да бъдат в резултат на ясни смущения в един стадий на ембрионално развитие или да са резултат от смущения в повече от един стадий на нормално образуване. Следователно, въпреки че гениталните аномалии могат да бъдат изолирани, е от съществено значение внимателната оценка за евентуални основни нарушения, по-специално хромозомни или метаболитни, да са изключително широки анатомични вариации и голям брой комбинации от вродени малформации на женския генитален тракт.

Причините за вродени пороци в развитието на женските полови органи могат да бъдат или екологични или генетични (хромозомни аномалии).Невинаги е лесно да се разделят двата фактора, и двете могат да работят в един и същи ембрион или плод. Бързо растящите ембрионални органи са най-чувствителни към влиянията на околната среда. Периодът, в който агентите на околната среда могат да повлияят на развитието на ембриона, е много кратък, като почти приключва до края на осмата седмица от бременността.

Органогенезата възниква от 13-ти до 60-ти ден, тератогенните агенти са най-опасни през този период. Съществува времева връзка между специфичните системи от органи и чувствителността към факторите на околната среда, както и връзката между специфичните тератогени и специфичните органи. Примери за това са инфекциите с рубеола, появяващи се през първия триместър, с висока честота на катаракта, глухота и сърдечни малформации и употребата на талидомид, с различни малформации на ръцете и краката.

Nugent е оценил подробно механизмите на действие на различни тератогенни фактори в околната среда. Те включват следното:

  • йонизираща радиация
  • заболявания и свързани инфекции
  • химически фактори
  • имунологични смущения
  • хормони
  • хранителни фактори

Вродените пороци в развитието на женските полови органи могат да се класифицират по следния начин:

  • аномалии на вътрешните полови органи - агенезия на матката и влагалището, атрезия на влагалището, атрезия на тръбите, атрезия на матката, седловидна матка, двурога матка, двойна матка
  • аномалии на външните полови органи - агенезия, хипоплазия и хипертрофия на клитора, срастване на малките и големи полови устни, разцепване на клитора, зарастване на химена, аплазия на половите устни и химена. От страна на яйчниците се наблюдава агенезия, хипоплазия, развитие на добавъчен яйчник, кисти на яйчниците и други.

Вагиналната атрезия е вроден дефект, водещ до обструкция на утеровагиналния изходен тракт. Това се случва, когато каудалната част на вагината не се образува. Тази каудална част на вагината е заменена с фиброзна тъкан. Атрезията и агенезията на влагалището са вродени аномалии на женския урогенитален тракт и могат да се появят като изолиран дефект в развитието (изключително редки) или като част от комплекс от аномалии (по-често). Примери за някои от тези асоциации са следните:

  • синдром на Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser, наричан още синдром на Mayer-Rokitansky или синдром на Rokitansky-Küster-Hauser
  • синдром на Bardet-Biedl
  • синдром на Kaufman-McKusick
  • синдром на Фрейзър
  • синдром на Уинтърс

През 1998 година Американското дружество за репродуктивна медицина класифицира маточните анатомични видове като мюлерови аномалии или вагинални аномалии. Според тази класификационна система вагиналната атрезия е аномалия, класифицирана като тип I, която се отнася до агенезия и хипоплазия на матката. Вследствие на това вагиналната атрезия понякога се нарича мюлерова агенезия.микроскопско изследване на вагинална атрезия

Вагиналната атрезия е причинена от ембриологично недоразвито развитие на мюлеровия канал, което води до агенезия или атрезия на вагината, матката или и двете. Вагиналният канал е значително съкратен и може да се появи като гънка под уретрата. Може да е налице единичен остатък на матката в средната линия или могат да съществуват маточни рогове (със или без ендометриалнакухина). Яйчниците, като се има предвид техният отделен ембриологичен източник, обикновено имат нормална структура и функция, въпреки че те могат да бъдат открити в нетипични места.

Причината за вагинална атрезия не е известна. Обикновено, създаването на вагиналния канал се осъществява в рамките на плода до 20-та седмица на бременността. Изследователите вярват, че при пациенти с вагинална атрезия, тръбите, известни като Mюлерови канали, не се развиват правилно през първите 20 седмици на бременността. Обикновено един от тези канали се развива във фалопиевите тръби, докато другите канали се развиват във влагалището и матката. Вагиналната атрезия се появява, когато урогениталният синус не допринася за образуването на долната част на вагината.

Точният механизъм за вагинална атрезия не е добре известен, тъй като специфичните молекулярни механизми, които водят до затваряне или отсъствие на вагината, не са ясни. Има различни пътища, които могат да поддържат или ограничават редовното вагинално развитие. Изследванията показват, че променящите се фактори могат да включват и паракринни и автокринни сигнали и промени в основата на развиващите се органи. Не са установени специфични модели на генетично предаване за това състояние. Нормалното производство на репродуктивни органи изисква навременна координация на следните системи: външни гениталии, вътрешна дуктална система и гонадална структура. Анормалното развитие на влагалището води до непълна единица (ниска, средна, висока напречна преграда), неуспех на епителиална дегенерация (непроходим химен) и вагинална атрезия.

Хистологично хименната мембрана се явява като хомогенна бяла еластична тъкан с променливо кръвоснабдяване (Фигура 1). Хименът се състои от съединителна тъкан, покрита от стратифициран сквамозен епител.

Кисти на яйчниците, спадащи към вродени пороци в развитието на женските полови органи, се срещат при деца и млади момичета и могат да бъдат открити поради налична симптоматика, физически прегледи и/или чрез образно изследване. Вероятната хистология варира в зависимост от възрастта на пациента.

Овариалните кисти могат да представляват физиологични кисти, доброкачествени неоплазми или злокачествени неоплазми. Те могат да бъдат свързани с болка или да са налице като асимптоматична маса. Макар и относително рядко, те са най-често срещаните генитални неоплазми, настъпващи в детството. Исторически всички кисти и маси на яйчниците, открити при бебета, деца и юноши, се отстраняват хирургически. Обаче идентификацията на туморни маркери и напредъкът в радиологичното изобразяване улесняват оценката на риска и позволяват по-консервативен подход към лечението на тези неоплазми, като финкциите на яйчниците е запазен, освен в случаите на рак.

Кистите на яйчника на плода първоначално се описват като пренатална находка от Valenti през 1975 година и се смята, че са рядко откритие. С последните технологични постижения в пренаталната сонография вродените кисти на яйчниците са били открити по-често. Аномалиите на яйчниците и гениталния тракт съставляват приблизително 20% от всички коремни маси на новороденото.микроскопско изследване на овариални кисти

Тези кисти се различават по размер, те могат да бъдат прости или сложни и обикновено са едностранни. Може да възникнат вътрематочни усложнения като торзия и разкъсване.

Nussbaum по този начин категоризира вродените кисти на яйчника според ултразвуковите критерии в две групи: прости (неусложнени) и сложни. Сонографските особености на неусложнените кисти са анекогенни, кръгли, с диаметър по-голям от 20 милиметра, едностранни, интраперитонеални или по-често интраабдоминални, едностранни или рядко двустранни, тънкостенни и по- малко мобилни. Сонографските особености на сложните кисти са хетерогенни с хиперехогенни компоненти, дебели стени, съдържащи свободно плаващ материал, с интраксистични септи и подвижни след торсионното притискане.

По-голямата част от кисти на яйчниците са доброкачествени кисти от герминативен/граафов произход, като фоликуларна, тека- лутеинова киста, киста от жълтото тяло и проста киста. Това са доброкачествени, функционални кисти, които са резултат от уголемяване на иначе нормалните фоликули, налични в третия триместър на бременността и ранен неонатален период.

Повечето детски овариални маси са доброкачествени. Фоликуларните кисти на яйчниците при фетуси и новородени са чести и се увеличават честотата с напредваща гестационна възраст и някои усложнения при майката, като захарен диабет, прееклампсия и резус изоимунизация. В една аутопсионна серия от 332 яйчника от мъртвородени и неонатални смъртни случаи, при 113 деца бе установена една или повече фоликуларни кисти, покрити с гранулозен епител и с диаметър по-голям от 1 милиметра. Сред живите раждания най-добрата оценка за честотата на клинично значими яйчникови кисти е 1 на 2500.

Хистологично, неонаталните кисти са предимно от фоликуларен произход или има наличие на некроза, което прави диагнозата невъзможна. При някои се наблюдава екстензивна коагулационна некроза, изобилна дистрофична калцификация, кръвоизлив и фокални многоядрени гигантски клетки, без идентифицирана остатъчна жизнеспособна яйчникова строма (Фигура 2).

Още по темата:
  • Вродени пороци в развитието на мъжките полови органи Вродени пороци в развитието на мъжките полови органи
  • Вродени пороци в развитието на кожата и кожните придатъци Вродени пороци в развитието на кожата и кожните придатъци
  • Вродени пороци в развитието на лицето, шията и устната кухина Вродени пороци в развитието на лицето, шията и устната кухина
  • Вродени пороци на сърдечно-съдовата система Вродени пороци на сърдечно-съдовата система
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРАНАРОМ ОЛЕОКАПС 5 ГИНЕКОЛОГИЧЕН КОМФОРТ капсули * 30
36.80лв.

ПРАНАРОМ ОЛЕОКАПС 5 ГИНЕКОЛОГИЧЕН КОМФОРТ капсули * 30

ДАМСКИ ПАРФЮМ С ФЕРОМОНИ БЕЗ АРОМАТ 7.5 мл
69.00лв.

ДАМСКИ ПАРФЮМ С ФЕРОМОНИ БЕЗ АРОМАТ 7.5 мл

УИЛКИНСЪН ЕКСТРИЙМ БЮТИ ДАМСКА САМОБРЪСНАЧКА ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА * 6 1943
17.20лв.

УИЛКИНСЪН ЕКСТРИЙМ БЮТИ ДАМСКА САМОБРЪСНАЧКА ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА * 6 1943

МИО МАРС БАНСКИ 902 XL - 2 ЧАСТИ
98.00лв.

МИО МАРС БАНСКИ 902 XL - 2 ЧАСТИ

НИВЕА РОЛ ОН ПРОТЕКТ ЕНД КЕЪР ЗА ЖЕНИ 50 мл
12.00лв.

НИВЕА РОЛ ОН ПРОТЕКТ ЕНД КЕЪР ЗА ЖЕНИ 50 мл

ПАРФЮМ ЕМПЕР LADY PRESIDENTE ЗА ЖЕНИ 80 мл
38.20лв.

ПАРФЮМ ЕМПЕР LADY PRESIDENTE ЗА ЖЕНИ 80 мл

Библиография

Color atlas of pathology, Section Congenital malformations
https://www.glowm.com/section_view/heading/Developmental%20Abnormalities%20of%20the%20Female%20Reproductive%20Organs/item/2
https://emedicine.medscape.com/article/954110-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Vaginal_atresia
https://www.uptodate.com/contents/ovarian-cysts-and-neoplasms-in-infants-children-and-adolescents
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3425273/
https://www.nature.com/articles/7211760
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213576613001474


Коментари към Вродени пороци в развитието на женските полови органи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вродени пороци в развитието на женските полови органи
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 23:04
    Коментирайте "Вродени пороци в развитието на женските полови органи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Смущения в развитието на организма
  • Интимно здраве на жената - какво знаем?
  • Полов акт при жената
  • Хормонална терапия за смяна на пола
  • Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
  • Промени в организма на майката по време на бременността
  • Жените остават сексуално активни и след 70-годишна възраст
  • КП № 163 ОПЕРАТИВНИ ИНТЕРВЕНЦИИ ЧРЕЗ ДОЛЕН ДОСТЪП ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА БОЛЕСТНИ ИЗМЕНЕНИЯ ИЛИ ИНВАЗИВНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЖЕНСКИТЕ ПОЛОВИ ОРГАНИ
  • Хормонално-заместителна терапия при менопауза
  • 5-дневна тренировъчна програма за цялото тяло проектирана за жени
  • 12 трика за лесна и ефектна прическа
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Гинофлор и Фемостон за жена на 49, в предменопауза

преди 1031 дни, 8 часа и 28 мин.

Какво обичате да си готвите вкъщи, когато жена ви я няма?

преди 2075 дни, 10 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 11 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 2 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 2 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 2 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Хомеопатия за жени Хомеопатия за жени

Хомеопатия за жени

от 24 апр 2025г. Прочети повече
Бедността в Обединеното кралство може да увеличи смъртността преди и след раждане Бедността в Обединеното кралство може да увеличи смъртността преди и след раждане

Бедността в Обединеното кралство може да увеличи смъртността преди и след раждане

от 18 яну 2023г. Прочети повече
N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени

N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Хормонално-заместителна терапия при менопауза Хормонално-заместителна терапия при менопауза

Хормонално-заместителна терапия при менопауза

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival