Двурога матка МКБ Q51.3
› Класификация на вродените малформации на матката
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Двурогата матка представлява малформация на матката, която се характеризира с наличие на вдлъбнатина в маточното дъно. Тази аномалия се получава поради увреждане на сливането на Мюлеровите канали. Малформацията е рядка, но е свързана с по-лоши репродуктивни резултати, като повтаряща се загуба на бременност и преждевременно раждане.
Класификация на вродените малформации на матката
Вродените аномалии на матката са следствие от аномалия в сливането и резорбцията на преградата по време на развитието на Мюлеровите канали. Според Американското дружество по репродуктивна медицина тези аномалии се класифицират в седем класа:
- Клас I - агенезия/хипоплазия на влагалище, маточна шийка, матка, маточна тръба или комбинация
- Клас II- Еднорога матка, IIa с рудиментарен общ рог; IIb с елементарен некомуникиращ рог; II c с рудиментарен рог без кухина: II d без рудиментарен рог
- Клас III- Didelphys uterus
- Клас IV - двурога матка (IV a с пълна, IV b е с частична бифуркация)
- Клас V- Преградена матка
- Клас VI - дъговидна матка
- Клас VII- Свързани с диетилстилбестрол аномали
Изображение: William's Gynaecology
През 2016 година дъговидната матка е включена към здравата матка. Двурогата матка е резултат от частично сливане на Мюлеровите канали, което води до сърцевидна матка вместо нормалната крушовидна форма. Двурогата матка се разделя на два подвида в зависимост от преградата на шийката на матката с пълна и с частична бифуркация.
Етиология
Причините за възникване на Мюлеровите аномалии все още не са достатъчно изяснени. Смята се, че етиологията е мултифакторна, включваща генетични и външни фактори. Някои проучания съобщават за нарушения в генната експресия е няколко гена - Pax, Lim1, Emx2, Wnt4, Wnt9b. Като външен фактор за развитието на Мюлерови аномалии се определя излагането на диетилбестрол по време на бременност. Диетилбестролът е нестероидно естрогенно лекарство, което днес почти не намира приложение. В миналото се използвал широко в акушерството и гинекологията при бременност след повтарящи се спонтанни аборти, като хормоналната терапия по време на климактериум. Поради нежеланите лекарствени реакции като безплодие, спонтанен аборт и извънматочна бременност, развитие на рак на шийката на матката, продуктът не намира приложение в лечебния план. Мюлеровите аномалии засягат около 8,0 % от жените по литературни данни.
Двурогата матка може да съществува като изолирана аномалия или заедно с други малформации. Повечето проучвания показват, че наличието на двурога матка е свързано със значителна степен на репродуктивни усложнения като спонтанни аборти, преждевременно раждане, ниско тегло на плода при раждане, неправилно предлежание на плода.
Симптоми
Повечето жени с двурога матка нямат никакви симптоми в юношеската възраст. Симптомите, които се асоциират с двурога матка, са метрорагия и дисменорея, които се обясняват с наличието на две маточни кухини. Най-често диагнозата се поставя по време на рутинен преглед по време на бременност. Надлъжна вагинална преграда съществува при около 25 % от случаите с двурога матка. При наличие на такава може да се наблюдава диспареуния или болка по време на полов контакт. В допълнение може да се срещне и невъзможност на овладяване на менструалното кървене с поставяне на влагалищен тампон.
Бъбречните аномалии се срещат често заедно с Мюлеровите. Това се дължи на взаимосвързаното ембрионално развитие. Най-често се наблюдава бъбречна агенезия заедно с двойна матка (uterus didelphys). Двурогата матка с некомунициращи кухини е свързана с бъбречна агенезия и сляпа хемивагина, характеризиращи се с остра задръжка на урина, тазови болки и дисленорея.
Диагноза
Диагнозата двурога матка най-често се поставя с помощта на способите за образна диагностика. Хистеросалпингографията е рентгенов метод за оценка на маточната кухина и пропускливостта на маточните тръби. Използва се за оценка на случай на безплодие. Заключението двурога матка се поставя по междуроговият ъгъл. Ултразвуковата оценка на състоянието на женската полова система е най-разпространената днес. Използването на 2D и 3D ехографията има важно значение за поставяне на диагнозата двурога матка. Най-добре е ултразвукът да се направи по време на секреторната фаза на менструалният цикъл, защото задебеленият ендометриум е важен ориентир за отдиференциране на Мюлеровите аномалии. Ядреномагният резонанс е най-добрият способ за оценка на двурогата матка, поради неговата неинвазивност, липса на радиация и способността за създаване на снимки в много равнини.
Изображение: radiopaedia.org
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза на двурогата матка се прави с:
Лечение
Необходимостта от лечение на наличието на двурога матка се определя от акушерската анамнеза на жената. Ако една жена се яви на рутинен преглед по време на бременност и бъде диагностицирана с двурога матка е необходимо щателно пренатално проследяване и наблюдение за предотвратяване на акушерски усложнение. При анамнеза за повтарящи се спонтанни аборти или преждевременно раждане в предишни бременности може да се обмисли оперативно лечение. Хирургичната процедура, която се използва за обединяване на матката е метропластиката на Strassman. Процедурата е описана за пръв път през 1907 г в 4 етапа. Първо се прави напречен разрез върху фундуса на матката, който стои далеч от остиумите на маточните тръби. След това маточната кухина се отваря и се премахва преградата, обуславяща сърцевидната форма на тялото на матката. Тази процедува обединява кухината на матката. Следва зашиване на матката. В момента метропластика може да се прави и по лапароскопски път.
Изображение: William's Gynaecology
Усложнения
Пациентите с двурога матка могат да имат неприятни усложнения. Най-често срещаното усложнение е преждевременното раждане. Бременността при двурога матка може да бъде свързана и със следродилен кръвоизлив. Двурогата матка е и рисков фактор за разкъсване на матката по време на бременност. Рискът от индуцирана от бременността хипертония също е увеличен, поради асоциацията на Мюлеровите аномалии с бъбречни малформации.
Заглавано изображение: tommys.org
Библиография
Williams Gynecology
Kaur P, Panneerselvam D. Bicornuate Uterus. [Updated 2022 Jul 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560859/
https://radiopaedia.org/articles/bicornuate-uterus
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/uterus-bicornis
https://en.wikipedia.org/wiki/Bicornuate_uterus
Коментари към Двурога матка МКБ Q51.3
Kremena Borisova
Здравейте бременна съм в 4 месец,при преглед миналия месец на видеозона се показа едно бебе,а този месец лекарката ми си изуми.Оказа се,че са 2 и всяко едно е поотделно тъй като съм с двурога матка.Четох по форумите че това може да бъде проблемна бременност понеже и аз имам болки от време на време ниско долу. Каква трябва да направя,някакви допълнителни изследвания?
Здравейте бременна съм в 4 месец,при преглед миналия месец на видеозона се показа едно бебе,а този месец лекарката ми си изуми.Оказа се,че са 2 и всяко едно е поотделно тъй като съм с двурога матка.Четох по форумите че това може да бъде проблемна бременност понеже и аз имам болки от време на време ниско долу. Каква трябва да направя,някакви допълнителни изследвания?
Интересува ме при двурога матка може ли да се постави спирала?Благодаря предварително!