Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на бъбреците Клинична патология на бъбречнокаменна болест

Клинична патология на бъбречнокаменна болест

от 23 март 2012г., обновено на 28 окт 2020г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на бъбречнокаменна болест - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Бъбречнокаменната болест (nephrolithiasis, гр. lithos - камък) е хронично заболяване, при което на всяко ниво в уринарния тракт могат да се намерят уплътнени минерало-органични маси - конкременти, различни по брой, размери, форма и състав. Те могат да предизвикат при придвижване болезнени спазми (колика) и запушване на пикочните пътища, хематурия и възпалителни усложнения. Заболяването засяга 5-10% от населението, предимно мъже. В повечето случаи то е едностранно, най-често с първа проява в третото десетилетие. Съществува фамилно и генетично предразположение.

Различават се две групи фактори - общи етиологични фактори и местни етиологични фактори. Общи етиологични фактори за бъбречнокаменна болест са:

  • Наследствени и придобити нарушения на минералния обмен (подагра, хиперпаратиреоидизъм, наследствена цистинурия, първична хипероксалурия)
  • Нарушения в алкално - киселинното равновесие (ацидоза)
  • Диета с преобладаване на въглехидрати и животински мазнини
  • Прекомерна употреба на мляк
  • Неблагоприятен минерален състав на питейната вода
  • Авитаминоза А
  • Хипервитаминоза Д

Общите фактори водят до наднормено образуване на оксалати и пикочна киселина (или цистин). Местни етиологични фактори за бъбречнокаменна болест са:

  • Възпалителни процеси
  • Намаляване на количеството и промяна на рН на урината
  • Нарушения в трофиката и мотилитета на уринарния тракт
  • Причини, водещи до застой на урината

Дехидратацията е основен фактор за нефролитиаза. Затлъстяването също е водещ рисков фактор. Високият прием на животински протеини в храната, натрий, захари, включително мед, сок от грейпфрут и ябълков сок може да увеличи риска от образуване на бъбречни камъни.

Бъбречните камъни могат да се дължат на метаболитно състояние, като дистална бъбречна тубулна ацидоза, болест на Дент, хиперпаратиреоидизъм, първична хипероксалурия, болест на Crohn и други.

Бъбречнокаменната болест вероятно е причинена от два основни явления. Първият феномен е пренасищането на урината от съставки, образуващи камъни, включително калций, оксалат и пикочна киселина. Кристалите или чуждите тела могат да действат като гнезда, при които йоните от свръхнаситената урина образуват микроскопични кристални структури. Получените камъни пораждат симптоми, докато преминават към пикочния мехур.

Бъбречнокаменната болест стартира с възникване на критично ядро в бъбречната медула, което по-късно нараства в чашките и легенчето. То може да се образува извънклетъчно като "свободна частица" в просвета на бъбречно каналче. След като бъде екскретирана, свободната частица може да се задържи в тесен сегмент на пикочните пътища и там да нарасне до конкремент. Този модел се основава на несъмнената връзка между състава на урината на болните (свръхнаситен разтвор) и състава на конкрементите. Механизмът на "свободната частица" е малко вероятен на нивото на бъбрека (урината не се задържа достатъчно време, за да преципитира в събирателните каналчета или в легенчето), но е възможен в пикочния мехур.

Според алтернативната хипотеза, в горните отдели на отделителната система конкременти могат да възникнат само ако свободните кристали в урината се прикрепят към епитела на тубулите. Според тази теория за "фиксираната частица" кристалоидът се натрупва вътреклетъчно в тубулния епител. По-късно той излиза на повърхността му или се излива в просвета на каналчето. Благодарение на редица "биологични лепила" (вкл. матриксна субстанция, А и полимеризиран белтък на Tamm-Horsfall) кристалоидите полепват в отделни участъци по хода на каналчетата. Този модел се подкрепя от случаите с калкулоза в бъбречния паренхим и при първична хипероксалурия. Той обяснява прогресията на огнищните дистрофични калцификати в папилите до конкременти. По-нататъшната кристализация се извършва по физикохимични закономерности, в условия, които се определят от местните фактори.

Дори и наличието в урината на "литиазни" съставки (при хиперкалциурия, хипероксалурия и хиперурикозурия) обаче не означава, че такива непременно ще възникнат. Затова се счита, че литогенезата се определя по-скоро от недостатъчност на инхибитори на кристалообразуването в урината (пирофосфат, дифосфонат, цитрат, глюкозаминогликани и един глюкопротеин, наречен нефрокалцин).бъбречнокаменна болест

Според характеристиката на конкрементите при бъбречнокаменна болест всеки камък съдържа органичен мукопротеиден матрикс (до 5% от масата му). Според преобладаващия химичен състав се срещат 4 химични типа бъбречни конкременти:

  • Калциеви (калциев оксалат 70% или смесени с калциев фосфат) - общо 75% от конкрементите. Калциево - оксалатните конкременти са твърди, малки (под 5 милиметра), множествени. Могат да бъдат гладки, окръглени, но по-често са с грапава, тъмно оцветена повърхност (заради импрегниране с пигменти от кръвоизливите, които предизвикват при придвижването им).
  • Магнезиево-амониеви фосфати - 15%. При инфекция с микроорганизми, които разлагат уреята (Proteus и някои стафилококи), урината остава алкална и това благоприятства образуването на магнезиево-амониево-фосфатни конкременти. Това са т.нар. "инфекциозни камъни". Те са единични, големи, трошливи и като светлокафяви отливки могат да изпълнят цялото легенче и чашките (като "еленови рога").
  • Урати - 6%. Уратните камъни са гладки, твърди, жълтеникави, малки: от песъчинки до 2 сантиметра, често множествени. В една четвърт от случаите болните имат подагра. Уратни камъни се образуват и при бърз клетъчен разпад, например при левкози. Те възникват в кисела урина.
  • Цистинови - 1-2%. За разлика от оксалатните и инфекциозните конкременти, уратните, цистиновите и ксантиновите са рентгенологично негативни.

Конкрементите невинаги са образувани там, където ги намираме (днес най-често в чашките и бъбречното легенче, а в миналото - в уретерите и пикочния мехур). Уретерните конкременти и голяма част от мехурните са образувани в бъбрека. Големината им варира от песъчинки до значителни размери (дори 2100 грама). Описани са и над 1000 конкремента в един хидронефротичен бъбрек.

Освен с колика, бъбречнокаменна болест се изявява и с хематурия, обструктивни и възпалителни усложнения (пиелит, пионефроза, остър и хроничен пиелонефрит). Ако камъкът обтурира чашката на бъбречното легенче, разширяването й от задържаната урина се означава като хидрокаликоза. Ако бъде обтуриран пиелоуретералният сегмент, в началото се развива пиелоектазия (разширение на легенчето), а когато се прибави и атрофия на бъбречния паренхим - хидронефроза. Обтурацията на уретер води до уретерохидронефроза. Бъбрекът има увеличени размери (псевдохипертрофия), зад които се крие атрофия от натиск първоначално на бъбречната медула, впоследствие и на кората.

Хистологично хидронефротичната трансформация на бъбрека е близка до картината на пиелонефритна нефросклероза (хидронефрозата рядко е асептична). В крайната фаза бъбрекът се трансформира в тънкостенен мехур, пълен с урина. Обикновено хидронефрозата се инфицира и се превръща в пионефроза.

3.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 90
47.00лв.

РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 90

БИОХЕРБА ВИТАМИН C + ШИПКА капсули 450 мг * 100
15.00лв.

БИОХЕРБА ВИТАМИН C + ШИПКА капсули 450 мг * 100

ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ ПО ЛАМБРЕВ * 70 гр. ПАКЕТ
2.40лв.

ЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ ПО ЛАМБРЕВ * 70 гр. ПАКЕТ

БИОХЕРБА ТИНКТУРА БЪБРЕЦИ ПО ЛАМБРЕВ 50 мл
7.70лв.

БИОХЕРБА ТИНКТУРА БЪБРЕЦИ ПО ЛАМБРЕВ 50 мл

АНГЛИЙСКИ ЧАЙ ФИЛТЪР ЕХИНАЦЕЯ И ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА * 20
4.60лв.

АНГЛИЙСКИ ЧАЙ ФИЛТЪР ЕХИНАЦЕЯ И ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА * 20

АЛКАЛУРИН ГРАНУЛИ 150 гр.
9.60лв.

АЛКАЛУРИН ГРАНУЛИ 150 гр.

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2518455/
https://emedicine.medscape.com/article/437096-overview#a4
https://en.wikipedia.org/wiki/Kidney_stone_disease
https://www.mdedge.com/ccjm/article/95015/nephrology/nephrolithiasis-treatment-causes-and-prevention
http://www.pathologyoutlines.com/topic/kidneyurolithiasis.html


Коментари към Клинична патология на бъбречнокаменна болест

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на бъбречнокаменна болест
    www.framar.bg 
    на 27 February 2021 в 23:01
    Коментирайте "Клинична патология на бъбречнокаменна болест"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на бъбреците
  • Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
  • Камъни в бъбреците
  • Натурални средства срещу камъни в бъбреците
  • Билки за лечение на бъбреците
  • д-р Ведат Ведатов Сабриев
  • Лечение с алопуринол
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
  • Бяла акация, Бял салкъм
  • Едно зрънце бял тамян на гладно срещу камъни в бъбреците

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах