Билки за лечение на бъбреците
› Същност и особености на бъбречните заболявания
› Лечение на бъбречни заболявания
› Билки за лечение на бъбреците
› Пирей
› Глухарче
› Ремания
› Хвойна
Билкова рецепта срещу камъни и пясък в бъбреците
Същност и особености на бъбречните заболявания
Нефропатия представлява широкообхватен термин за различни нарушения и състояния, които могат да повлияят върху здравето и функцията на бъбреците. Бъбречните заболявания може да бъдат остри или хронични. Едни от най-честите бъбречни заболявания са инфекции и камъни в бъбреците (нефролитиаза), но често срещани са и хронични бъбречни заболявания, които могат да доведат до бъбречна недостатъчност с неблагоприятна прогноза.
Хронично бъбречно заболяване означава, че бъбреците постепенно намаляват способността си да филтрират кръвта. В този случай, излишната вода и отпадъци от тялото не може да се филтрират, което води до натрупване на токсини и много други усложнения като проблеми с кръвното налягане, производството на червени кръвни клетки и здравето на костите.
Бъбречните заболявания могат да се проявят с различни симптоми, като гадене, подуване на очите, подпухналост на лицето или на подбедриците, намалено или учестено уриниране, промяна в цвета на урината, поява на кръв в урината, лесна уморяемост, лошо настроение, нарушена концентрация и други.
Повече информация за някои бъбречни заболявания може да откриете в следните статии:
Лечение на бъбречни заболявания
Медикаментозната терапия при хронични бъбречни заболявания цели да се забави прогреса на хроничните заболявания, така че бъбреците да продължат да си вършат работата, а именно да филтрират и отстраняват отпадъците и излишната вода от кръвта. Конвенционалното лечение на бъбречни заболявания може да включва диуретични средства, противовъзпалителни, антибиотици, болкоуспокояващи и други, в зависимост от конкретното заболяване и причина.
Освен лекарства, обикновено се налага и промяна в диетата. Като допълнение на конвенционалното лечение и диетата усепшно могат да се прилагат и някои билки и билкови продукти, които да подпомогнат лечението и да облекчат симптомите.
Билки за лечение на бъбреците
Пирей (Agropyron repens, Gramineae)
Пирей е растение известно още с наименованията пир, житняк, полски троскот.
Пиреят съдържа полизахариди (включително тритицин), етерично масло (основно агропирен), сапонини (слузни вещества) и други биоактивни субстанции. Тази билка има редица лечебни ползи, но е най-известна с диуретичното си и антисептично действие в уринарния тракт. Препоръчва се като допълнително средство при лечението на цистит и уретрит. Спред някои билкари пиреят може да се използва при лечението на камъни в бъбреците. Освен това, има данни, че житнякът облекчава симптомите при простатна хиперплазия.
Начин на приложение: Пиреят може да бъде приготвян като чай, корените му могат да бъдат смлени и след това използвани за направата на кафе.
Котешки мустачки, Orthosiphon aristatus (Lamiaceae)
Котешки мустачки е растение произхождащо от тропическите райони на Азия, разпространено още в Източна Индия, Индокитай и Индонезия. Като лек се използват изсушените листа и клонки. В търговската мрежа може да се открие още като "Индийски бъбречен чай" или "Java чай".
Билката котешки мустачки съдържа флавоноиди, най-известният от тях е синенсетин (sinensetin). Друга важна активна съставка е глюкозидът ортосифонин (orthosiphonin), за които се предполага се, че имат голямо значение за отстраняване на остатъчните азотсъдържащи съединения от организма като подобряват бъбречната филтрация и увеличават диурезата. Това прави билката подходящ билков лек срещу бактериални и възпалителни заболявания на пикочните пътища и бъбречни камъни.
Глухарче
Глухарчето е билка, която може да бъде от полза за бъбречната недостатъчност. To e богато на бета-каротин и калий. С лечебна цел се използват листата, цветята и корените на растението. Според д-р Шарол Тилгнер, натуропатичен лекар и автор на книгата "Herbal Medicine From the Heart of the Earth", глухарчето действа диуретично, леко слабително, холеретично и холекинетично. Също така, глухарчето намира приложение и като билково средство за почистване на бъбреците и може да бъде полезен при лечение на бъбречна недостатъчност.
Преди да използвате глухарче, за да помогнете за лечението на бъбречната недостатъчност, говорете с Вашия лекар за възможните нежелани реакции, правилна доза и потенциални лекарствени взаимодействия.
Ремания
Ремания е билка с лилави цветове и големи лепкави листа. Съдържа антиоксиданти, с най-важен представител рехманин (rehmannin), гликозиди (включително catapol) и фитостероли. Употребата на ремания като лечебна билка датира от най-малко 2000 години, като коренът се счита за един от 50-те най-важни билки в традиционната китайска медицина, особено за нарушения, свързани с бъбреците и надбъбречните жлези.
Ремания се използва още и за лечение на анемия, сърцебиене, остеопороза и надбъбречна умора. Според традиционната китайска медицина, Ремания подхранва кръвта и тонизира жизнената сила (дзин). Смята се, че стимулира производството на бъбречен хормон еритропоетин, който действа върху костния мозък, за да стимулира пролиферацията на прекурсорни клетки и тяхното узряване в еритроцити (червени кръвни клетки).
Установено е също, че Ремания увеличава бъбречния кръвен поток, което в някои случаи позволява нормализиране на бъбречните показатели. Ненормално високите бъбречни стойности са свързани с бъбречно заболяване и бавна бъбречна функция.
Освен за лечение на бъбречни заболявания тази билка оказва благоприятно влияние и при заболявания на черния дроб, фибромиалгия, ревматоиден артрит, множествена склероза, менопауза, намалено либидо при мъжете.
Мечо грозде
Мечо грозде е една от най-известните билки, използвана за лечение на бъбречни заболявания в България. Тя е богата на хидрохинони – арбутин, танини, фенолни гликозиди и флавоноиди. Най-разпространена е употребата й като антисептик на пикочните пътища при цистит и други възпалитлни заболявания.
Най-широка употреба Мечото грозде намира под формата на чай и отвара. Трябва да се има предвид, че прекалено честата употреба на билката и прекалено голямо количество от нея не е препоръчителна. Мечо грозде не трябва да се приема от бременни жени!
Хвойна, Смрика, Синя хвойна (Juniperus communis)
В България хвойната е много разпространена. Представлява храст, с тъмносини плодове. Смриката съдържа етерични масла, смоли, танини, горчиви гликозиди. Тези активни субстанции стимулират бъбречната функция, в резултат на което се повишава екскрецията на токсичните вещества от организма през бъбреците. С лечебна цел се използват плодовете на хвойната, които могат да бъдат приготвени под формата на чай или във вид на тинктура.
За да приготвите чай от хвойна, добавете една чаена лъжица от плодовете в 100 милилитра вряща вода. За да направите тинктура, смачкайте 1 супена лъжица от плодовете на хвойна с 8 супени лъжици водка или джин и оставете да се накисне поне 10 дни. След това получената тинктура се разрежда с вода в съотношение 1:1 и се приема по 1 чаена лъжичка 3 пъти дневно.
Алое Вера
Сокът от алое вера е бистра течност, получена от листата на растението Aloe barbadensis. Той е богат на хранителни вещества и притежава антисептични и противовъзпалителни свойства,обусловени от минерали, витамини, захари, ензими, лигнини, сапонини и антрахинони. Според "Encyclopedia of Natural Medicine" лигнините осигуряват дълбоко проникване в тъканите, сапонините проявяват антимикробни свойства, антрахиноните действат аналгетично и намаляват болката, а съединенията, наречени индол оцетна киселина и гиберелин, осигуряват противовъзпалителното и заздравяващо действие на сока от алое вера.
Според проучване, публикувано в изданието от 2007 г. на "Journal of the American Medical Association", бъбречните заболявания са една от честите причини за смърт , но често остават скрити дълго време, тъй като могат да останат скрити, докато органите загубят поне 75 процента от своята функция. Честите симптоми на бъбречна недостатъчност включват високо кръвно налягане, неразположение и гадене поради натрупване на токсини и отпадъци в кръвта, болки в бъбреците, хормонални смущения и отоци.
Освен че подобрява бъбречната функция, алое вера има и детоксикиращ ефект. При проблеми с бъбреците може да използвате прясно изцеден сок от листат на алое вера като го разредите с малко вода и добавите мед, за да подобрите вкусовите му качества.
Златна пръчица, жълт енчец, горски енчец - Solidago virgaurea
Златна пръчица е растение, което цъфти жълто. В Българската народна медицина е известно още като “пръчката на св. Петър”.
Използваемата част от растението са цветовете и листата. Чаят от Жълт енчец има диуретично и противовъзпалително действие. Според народните лечители златната пръчица може да се прилага при пиелонефрити и при хронична бъбречна недостатъчност, без да има странични ефекти.
Известна е следната рецепта от народната медицина: В равни части (по две супени лъжици) се смесват 3 билки: жълта мъртва коприва, енювче, горски енчец.Тези билки се накисват с 600 милилитра гореща вода, оставя се да се кисне поне 15 или 10 минути и се пие 1 ден. Тази отвара се пие в продължение на 15 – 20 дни.
Гръмотрън
Гръмотрънът е често срещана билка в България. Благоприятното й действие при бъбречни заболявания и цистит се обяснява с наличието на няколко биоактивни вещества. Най-известните от тях са: изофлавоновите гликозиди (оноспин, ононин), етерични масла и сапонини, които имат диуретичен ефект.
Приготвяне на чай от гръмотрън: 1 чаена лъжица от изсушените корени на гръмотръна се залива с 200 милилитра вяла вода и се запарват за 5-10 минути. Полученото количество се изпива на 3 приема през деня.
Билкова рецепта срещу камъни и пясък в бъбреците
Най-честата причина за тяхното образуване е не докрай излекувано възпаление на бъбреците и пикочния мехур. Основно средство за лечение на заболяванията на пикочните пътища е безсолната диета, а като спомагателна терапия могат да се приложат отвари от билки. Белият чамсакъз, мечото грозде, плодовете от синя хвойна и магданозът се препоръчват.
Ето и две изпитани рецепти:
2 супена лъжица магданоз се вари в 600 мл вода, докато изври наполовина. Получената смес се пие 3 пъти на ден по 100 мл преди ядене.
1 супена лъжица цикория 1 супена лъжица мечо грозде 1 супена лъжица хмел. Сместа се вари в 600 мл вода около 5 мин. Пие се по 100 мл 3 пъти дневно половин час преди хранене.
Още рецепти може да откриете в: Билкови рецепти при камъни в бъбреците
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РАДХА РОЛЕР ОТ НЕФРИТ - ГЛАДЪК / НАБРАЗДЕН
РАДХА НЕФРИТЕНА МАСКА / НЕФРИТЕНА МРЕЖА
РОЛЕР МАСАЖОР ЗА ЛИЦЕ С НЕФРИТЕН ВАЛЯК ЕЛИНА
НЕФРИТЕН МАСАЖОР ЗА ЛИЦЕ 15673
РАДХА ГУА ША ОТ НЕФРИТ
РАДХА РОЛЕР + ГУА ША ОТ НЕФРИТ
Библиография
https://www.organicfacts.net/home-remedies/kidney-disease.html
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-kidney-disease-treatment#1
http://docarun.com/how-to-rebuild-kidney-function.html
https://www.koop-phyto.org/en/medicinal-plants/cats-whiskers-orthosiphon.php
https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/rehmannia
https://www.livestrong.com/article/547708-does-aloe-vera-juice-help-kidney-failure/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Диета №7 - при остър нефрит
- Камъни в бъбреците
- Натурални средства срещу камъни в бъбреците
- д-р Ведат Ведатов Сабриев
- Лечение с алопуринол
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Полпала
Коментари към Билки за лечение на бъбреците