Други коринебактерии
Обща характеристика
Освен основния патогенен вид - C.diphtheriae, към род Corynebacterium принадлежат и други коринебактерии, които са част от нормалната микрофлора на кожата и лигавиците. Това са видовете:
- C.jeikeium;
- C.urealyticum;
- C.minitissimum;
- C.matruchotii;
- C.pseudodiphtheriticum;
- C.xerosis;
- C.striatum;
- Stomatococcus mucilaginosus.
Грам-положителният Stomatococcus mucilaginosus е преместен в рода Rothia (Rothia mucilaginosa). Той е обикновен обитател на устната кухина и е свързан с бактериемия при имунокомпрометирани гостоприемници.
Групата аеробни Грам-положителни бацили включва голям брой бактериални видове, които варират от нормални представители на кожната микрофлора до вирулентни, патогенни щамове.
Corynebacterium jeikeium е мултирезистентна бактерия, която причинява инфекции най-често при имунокомпрометирани пациенти.
Микробиологична характеристика
Бактериите от тази група притежават всички морфологични характеристики на каринебактериите, те са Грам-положителни пръчици с дължина от 1 до 8 микрометра. На всеки полюс на бактериалната клетка се разполага по едно метахроматично телце (телце на Нилс-Бабеш), което след оцветяване по метода на Найсер се обагря в син до черен цвят, а бактериалната цитоплазма в жълто. В препарати от патологичен материал бактериите се подреждат под формата на латинските букви V или L.
Corynebacterium urealyticum (по-рано известен като coryneform CDC 79, група D2) е Грам-положителен, бавнорастящ, азахаролитичен (не разгражда захари), мултилекарствено устойчив микроорганизъм. Наречен е C. urealyticum, подчертавайки силната му способност да разгражда уреята.
Културелни особености
Бактериите от този раздел са аероби, растат в границите от 15 до 49 градуса и рН 7,4-7,8. Най-подходящи за развитието им са средата на Льофлер и кръвният агар. Образуват дребни, кремави колонии с диаметър от около 3-4 милиметра.
Епидемиология
C.jeikeium е част от нормалната микрофлора на лигавиците и кожата при човека, при 40% от болните се откриват по кожата, независимо от имунологичния статус на пациентите. Corynebacterium jeikeium е един от най-важните коринебактерии, които могат да причинят различни форми на инфекции, особено при пациенти със съпътстващи заболявания, включително имунокомпрометирани пациенти. Предразполагащи фактори са продължителната хоспитализация, наличие на антибиотична дисбактериоза и гранулоцитопения.
В устната кухина на човека и приматите се открива C.matruchotii, но инфекциите причинени от бактерия са рядко срещани. Рискови фактори за развитието на инфекция с C.urealyticum (важен причинител на уроинфекции) е прилагането на имуносупресивна терапия, урологични манипулации и предшестваща антибиотична терапия.
Патогенеза и клинична картина
Corynebacterium jeikeium е добре документиран като причинител на редица сериозни инфекции, включително сепсис, ендокардит на протезната клапа, менингит и перитонит, предимно, но не само в имуносупресирани пациенти.
C.minitissimum колонизира кожата в гениталната област и може да предизвика заболяването еритразма.
Еритразмата представлява повърхностна кожна инфекция, която причинява кафяви, люспести кожни петна. Най-честите симптоми на еритразма включват розови, червени или кафяви кожни петна, покрити с люспи и сърбяща кожа. Пластирите могат да варират по размер и обикновено започват като розови или червени петна. След това те стават кафяви и люспести, обикновено се появяват в гънките на кожата и са по-чести в областта на слабините, подмишниците или между пръстите на краката.
C.pseudodiphtheriticum, C.xerosis и C.striatum също са представители на нормалната микрофлора при човека, но в редки случаи могат да причинят опортюнистични (вътреболнични) инфекции.
Микробиологична диагностика
В зависимост от локализацията на бактериалната инфекция се изследват:
Натривките се оцветяват по Грам или Найсер, като наличието на Грам-положителни, пръчковидни бактерии и метахроматични телца е маркер за наличие на бактерии от род Corynebacterium. Микробиологичното изследване се последва от посявка върху средата на Льофлер.
Лечение
Лечението на еритразма включва:
- антибиотична терапия с еритромицин;
- почистване на засегнатата зона с антибиотичен сапун;
- прилагане на фузидинова киселина върху кожата;
- антибактериални разтвори или кремове върху кожата, като например разтвор на клиндамицин, крем с еритромицин или крем с миконазол.
При инфекции, причинени от C.jeikeium и C.urealyticum се прилагат широкоспектърни антибиотични средства.
Библиография
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214250917301841
https://en.wikipedia.org/wiki/Erythrasma
https://www.healthline.com/health/erythrasma#risk-factors
Коментари към Други коринебактерии