Поставяне и регулиране на други имплантирани приспособления МКБ Z45.8
Карциномът на гърдата е едно от най-често срещаните ракови заболявания, засягащи женския пол. Много често се налага отстраняване на новообразуванието, заедно с част или цялата млечна жлеза. Това представлява, не само психическа травма за жената, но и може да причини някои постоперативни усложнения, като болки в гърба, изкривяване на стойката и други. Някои жени преминават през процедурата, за да променят естетическия си вид.
Рубриката оставяне и регулиране на други имплантирани приспособления включва избора, подготовката и поставянето на гръдни импланти. Гръдният имплант е медицинска протеза, която се поставя вътре в гърдата, за да се увеличи или реконструира.
Гръдните импланти могат да се поставят по време на операцията по премахване на раковото образувание от млечната жлеза. По този начин с една интервенция се прави мастектомия (частична или органосъхраняваща) и реконструкция на гърдата. Операцията може да се извърши и на по-късен етап – след месеци или години. Късната реконструкция позволява на пациентите добре да обмислят и да се информират за възможностите. За реконструкция на гърдата може да се използва собствена тъкан (мастна тъкан) или специални импланти.
Видове импланти според състав
Салинни — изпълнени са със стерилен физиологичен разтвор, подобно на солена вода. Отвън са покрити със силиконова обвивка. Могат да бъдат напълнени с различно количество физиологичен разтвор. Това се отразява на усещането, твърдостта и формата на гърдата. Ако имплант се спука и започне да изтича, физиологичният разтвор ще се абсорбира и изхвърли от организма по естествен начин.
Силиконови — състоят се от силиконова външна обвивка и вътре са изпълнени със силиконов гел. Ако се случи да протече, гелът ще се настани в джоба на импланта. Тъй като силиконът е нещо чуждо за нашето тяло, може да доведе до тежки последици. Ако силиконов имплант се разкъса, тъй като е гел, ще изтече бавно, промени контурите на гърдата, възможно е да се образуват грануломи в лимфните възли или бучки.
Пациентите, които избират този тип протеза, трябва да посещават по-чесо лекарят си за контролни прегледи. ЯМР или ултразвуково сканиране може да провери състоянието на имплантите.
Алтернативните по състав импланти могат да бъдат напълнени с полипропиленова смес, соево масло или някакъв друг вид материал.
Преди да се премине към поставянето на гръдни импланти, се прави консултация със специалист, който да помогне за избирането на най-подходящия имплант, спрямо ръст, телосложение, физическа активност и желанията на пациента. Съществува голямо разнообразие от размери, видове импланти и начините им за поставяне.
Начини за поставяне на имплантите
- Трансумбиликален — чрез разрез в пъпа се достига до млечните жлези и се поставя имплантът, който по-късно се изпълва с физиологичен разтвор (само за салинни импланти). С този тип поставяне се избягват белези, този в пъпа е минимален и не се забелязва.
- Трансабдоминален — извършва се като трансумбиликалният, но разрезът се извършва в коремната стена.
- Периареоарен — извършва се по линията на ареолата, но чрез него е затруднено поставянето на импланта.
- Инфрамамарен — инцизията се поставя под гърдата. Така се осигурява максимален достъп за поставяне на импланта.
- Трансаксиларен — импланта се поставя от мястото на аксилата (подмишницата), като по този начин липсват белези по гърдите, но е възможно да не бъдат поставени правилно и понякога се налага допълнителен разрез, за да се коригира асиметрията в двете гърди.
Освен изборът за въвеждане на импланта, пациентът има правото да избере и как той да бъде поставен:
- Субгландуларен (под млечната жлеза) — Разполага се между големият гръден мускул и млечната жлеза.
- Субпекторален — Поставя се под големият гръден мускул, като се освобождават долните му връзки. Така горната част на импланта е разположена под мускула, а долната - в субгландуларната равнина.
- Субфасциален — Разполага се под фасцията на големия гръден мускул.
- Подмускулен — Поставя се под големият гръден мускул, но се освобождават връзките на страничните мускули, по този начин имплантът е изцяло покрит от мускула.
По форма може да бъде кръгъл или капковиден. Капковидните изглеждат по-естествено, но недостатък е, че могат да се разместят и да застанат по неестествен начин. Имплантите не са за цял живот. Няма точно време, след което да се подменят. Това изцяло зависи от вида на импланта и индивидуалните характеристики на пациента, но най-често се подменят през 10 години.
Възстановяване след процедурата
Веднага след излизане от операционната, пациентката се чувства замаяна, може да й се гади, но това е нормално и се дължи на анестезията. Следващите 3-5 дни са най-некомфортни за пациента, заради болката, която изпитва. След процедурата се носи специален сутиен, за да се позиционират правилно гърдите. Трябва да се избягва мокренето на местата, където са били разрезите в следващите 2 седмици.
Месец след процедурата гърдите ще продължават да са оточни (подути) и чувствителни, затова трябва да се избягват натоварващи физически дейности, който могат да покачат пулса, кръвното налягане или такива, при които ръцете и гръдният кош се натоварват.
Ако имплантът е поставен само в едната гърда, с времето естествената ще се промени, но реконструираната ще си остане същата, което ще доведе до асиметрия. Обикновено след процедурата двете гърди ще имат различия, но това е напълно нормално.
Лекарят трябва да прецени, кога е най-добре пациентката да се върне на работа, за някои са нужни около 2 седмици, докато за други — месец и повече.
Проблеми, свързани с позиционирането на имплантите
Спуснати надолу гърди – това се случва, ако хирургът е създал твърде голям джоб или са поставени твърде големи импланти и тъканта около тях се е разтегнала с времето.
Раздалечаване между тях – разположили са се твърде далеч от срединната линия на тялото. Този проблем се създава ако са направени твърде големи джобове за тях. При лягане в странично положение гърдата се измества встрани.
В редки случаи кожата и мускулите между двете гърди се отделят, което позволява на гърдите да се доближат повече и създава илюзията за една гърда. До това състояние се стига ако е отстранена твърде много тъкан.
Кърмене с импланти
Съществуват много дискусии относно кърменето от жени с гръдни импланти. Според някои лекари те са по-склонни към производство на по-малко количество кърма, което е недостатъчно за дневните нужди на кърмачето. Няма достатъчно доказателства, които да доказват, че кърменето със силиконови импланти може да навреди на детето, но при някои деца са установени по-високи нива на токсини.
Библиография
https://www.verywellhealth.com/how-to-care-for-your-breasts-after-breast-augmentation-2709756
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/expert-answers/breast-implants/faq-20058454
https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/5-things-know-about-breast-implants
https://www.medicalnewstoday.com/articles/263567.php
https://www.breastcancer.org/treatment/surgery/reconstruction/corrective/implant-displacement
Коментари към Поставяне и регулиране на други имплантирани приспособления МКБ Z45.8