Велосипедист, пострадал при сблъскване с тежкотоварен автомобил или автобус МКБ V14
Велосипедът е немоторно превозно средство на две колела, което се придвижва с помощта на мускулната сила на водача чрез педали на краката.
Велосипедът се състои от рамка, кормило и седалка, педали, спирачки и верига, задно и предно колело.
Велосипедите се разделят на няколко типа според вида на тяхната употреба - например планински, градски, пистов и др.
В голям брой градове на много държави има велоалеи, които са предназначени за каране на велосипед. Те са обозначени със специална маркировка и са локализирани в най-дясната част на платното.
Лицето, управляващо велосипеда, се нарича велосипедист или колоездач. Задължен е по закон да има светлоотразителна жилетка и звънец.
Автомобилът представлява моторно превозно средство с четири или повече колела, което е предназначено за превоз на пътници или товар.
Автомобилите според някои признаци се разделят на: леки, автобуси, товарни и тежкотоварни.
Тежестта и обширността на травматичните увреждания на велосипедист, пострадал при сблъскване с тежкотоварен автомобил или автобус, се обуславят от много фактори: особеностите на мястото на произшествието; вида на удара; скоростта на движение на велосипеда и тежкотоварния автомобил или автобус; здравословното състояние и възрастта на велосипедиста; наличието на каска на главата на велосипедиста и др.
В повечето случаи злополуките на велосипедисти с тежкотоварни автомобили или автобуси са тежки, вследствие на което уврежданията са обширни, водещи дори до летален изход.
Травмите по главата се характеризират с охлузвания и кръвонасядания; разкъсно-контузни рани; сътресение, натъртване и кръвоизлив на мозъка; счупване и деформации на черепа. Най-често срещаната причина за смърт на велосипедиста е именно черепномозъчната травма.
Падането върху страничната част на главата се обуславя с пукнатини в слепоочните кости и субарахноидални кръвоизливи.
В зависимост от тежестта на злополуката вътрешните органи в гръдната и коремната кухина могат да бъдат кръвонаседнати, с кръвоизливи, частично или пълно откъснати и разкъсани.
В резултат на падането освен фрактури на костите на крайниците е възможно да се получат разкъсвания на ставните им връзки, компресионни счупвания на прешлените в шийната и поясната област на гръбначния стълб, фрактури на тазовите кости, на ребрата.
При последващо прегазване уврежданията са множествени и тежки. Установяват се отслоявания на кожата от подкожната мастна тъкан и фасциите, многофрагментни фрактури на черепа, деформация на гръдния кош, тежки травми на вътрешните органи.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
- Други и неуточнени травми на гръдния кош
- Счупване на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на костите на предмишницата
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
Коментари към Велосипедист, пострадал при сблъскване с тежкотоварен автомобил или автобус МКБ V14