Пешеходец, пострадал при сблъскване с тежкотоварен автомобил или автобус МКБ V04
Тежестта на травматичните увреждания на пешеходец, пострадал при сблъскване с тежкотоварен автомобил или автобус, зависят от: скоростта на движение; вида на удара (с предната, страничната или задната част на превозното средство); степента на натовареност на камиона или автобуса; здравословното състояние и възраст на пешеходеца и др.
Камионът е тежкотоварно моторно превозно средство с цел пренасяне на товари над 3500 кг. Автобусът се определя като моторно превозно средство за превоз на повече от 10 човека. Водачът и на автобуса, и на камиона трябва да притежава специално право за управление.
При сблъскване с предната част на тежкотоварния автомобил или автобус уврежданията на пешеходеца се определят от изпъкналите части на машината и отразяват характера на удрящата част. Например при удар с броня се наблюдават по двата долни крайника на еднаква височина широки напречни лентообразни кръвонасядания. Подлежащите меки тъкани са кръвонаседнати и отслоени. Възможни са фрактури на бедрените кости. Ударите се нанасят на нивото на бедрата, седалището, гръдния кош или главата. При удар от фара се установяват получени от него кръвонасядания, локализирани по бедрата или седалището. Имат форма, която частично или пълно съответства на формата на фара.
Вследствие на удара могат да се получат едностранни фрактури на черепа, придружени понякога с увреждане на мозъка в мястото на удара и срещуположната му част.
В някои случаи има фрактури на ребра, травми на вътрешните органи в гръдната и коремната кухина - кръвонасядане, разкъсване на бъбреци, черен дроб, бели дробове и др. Възможно е и частично откъсване на вътрешния орган в мястото му за прикрепяне.
При сблъсъка тялото на жертвата се отхвърля напред, тъй като ударът е по-високо от центъра на тежестта на тялото, и се удря в платното. Получават се увреждания по предната част на туловището, главата и горните крайници. Поради инерция тялото се приплъзва по платното, в резултат на което се образуват допълнителни увреждания.
При страничния удар уврежданията могат да се образуват от стъпалото на кабината, предния ъгъл, предпазния кант, болтове и други части на каросерията. Травмите са разположени в тазовата област, туловището, главата.
Случаи на пешеходец, пострадал при сблъскване с тежкотоварен автомобил или автобус със задната част на превозното средство при маневра със заден ход се срещат рядко. Механизмът на травматичните увреждания зависи не само от скоростта, която при такива случаи не е висока, но основно от височината и формите на частите по задната част на превозното средство, които са причина за травмите.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
- Други и неуточнени травми на гръдния кош
- Счупване на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на костите на предмишницата
- Счупване на ниво китка и длан
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
- Счупване на стъпалото без счупване на глезена
Коментари към Пешеходец, пострадал при сблъскване с тежкотоварен автомобил или автобус МКБ V04