Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Термични и химични изгаряния Термични и химични изгаряния на окото и вътрешните органи Термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му

Термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му МКБ T26

от 10 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Термични и химични изгаряния,  ограничени в областта на окото  и придатъците му МКБ T26 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Продукти
Коментари
Свързаност

Изгаряния на окото могат да включват термично или химично увреждане на склерата, конюнктивата, роговицата и клепача. Химичните очни изгаряния се срещат по-често, както и представляват по-голяма заплаха за дълготрайни последствия.

Информация за анатомия на окото може да прочетете тук:

  • Орган на зрението - око (oculus)

Термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му, възникват вследствие на експозиция на термични и химични агенти: висока температура, киселини, основи.

Термично увреждане на очите обикновено възникват в резултат на излагане на гореща течност, открит пламък, пара или горещи предмети като цигари и маша. Термично очно изгаряне възниква рядко, но при такива случаи често се увреждат от изгаряне и околните структури - вежди, клепачи, мигли. Експозицията на термичен агент предизвиква рефлекс на мигване, благодарение на който окото се предпазва от вредното влияние.

Бързината на рефлекса запазва окото от дълготрайни увреждания и последствия. Тъй като клепачът поема по-голямата част от термичното увреждане, това води до изключително висок процент на наличие на контрактури на клепача след инцидента.

Тежестта на термичните изгаряния на очите е свързана с продължителността на експозицията, както и с естеството на причинителя. В сравнение с горещите течности на водна основа, горещите течности на мастна основа са по-прилепчиви и следователно водят до дълбоко термично увреждане.

Класифицирането на термичните изгаряния на клепача е подобно на това на изгаряния в други области на кожата.

Първа степен термично изгаряне или повърхностно изгаряне на клепачите засяга само епидермалния слой на кожата. Този тип на изгаряне се характеризира с болка, зачервяване и оток.

Втора степен термично изгаряне засяга както епидермалния слой, така и дермалния слой на кожата. Проявява се с болка и зачервяване, както и наличие на мехури.

Трета степен термично изгаряне уврежда кожата на клепачите в цялата дълбочина на дермата, както засяга и подкожната тъкан. При пациентите се наблюдават черни или бели струпеи върху околните очни структури на кожните придатъци, които могат да доведат до контрактури. Изгаряне в пълната дебелина на кожата увреждане нервните окончания и е по-малко болезнено или дори безболезнено.

Химичните изгаряния на очите са често срещани, особено в промишлена обстановка, и представляват спешно състояние. Според проучване химичните очни изгаряния са сред водещите причини за трудови злополуки на очите.

Тежестта на очното изгаряне е пряко свързана с продължителността на излагане и на причинителя. По-специално, степента на химическите изгаряния зависи до рН на разтвора, продължителността на контакта, количеството на веществото и способността за проникване на веществото.

Тъканните щети от изгаряне са първоначално чрез денатурация и коагулация на клетъчни протеини и вторично чрез предизвикване на съдово исхемично увреждане.

Изгаряне може да настъпи от излагане на окото на химично вещество в твърдо, течно или газообразно състояние. Почистващи препарати и козметика са чести причинители на химично очно увреждане. Мощните алкални и киселинни вещества, съдържащи се в тези продукти, предизвикват увреждане от химично изгаряне.

Химични експозиции на окото могат да доведат до значително увреждане на повърхностния епител на окото, на роговицата и предния сегмент на окото. Перманентно едностранно или двустранно зрително увреждане може да възникне.

Алкални вещества могат да бъдат особено вредни. Алкалните химични вещества причиняват коликвационна некроза на повърхностния епител, която води до бързо проникване на химичния агент в по-дълбоките слоеве на окото. Възможно е да възникне необратимо увреждане на роговичната строма и ендотела, както и на структурите на предния сегмент.

Повечето киселинни вещества причиняват коагулационна некроза при експозиция на роговицата. Реакцията утаява повърхностни протеини, които служат като бариера за по-дълбоко увреждане, поради което увреждането от киселини има тенденция да бъде повърхностно.

Външната част на окото е покрита с роговица централно и конюнктивата периферно. И роговицата, и конюнктивата произвеждат некератинизиран епител, като имат способността за бърза регенерация и подновяване на повърхностния епител при възстановяването от увреждането.

Регенеративен процес започва в рамките на минути при леко вреда на епитела на роговицата. При по-голяма вреда оздравяването може да отнеме 4-5 часа, за да започне. Увреждания, които разрушават базалната мембрана, могат да изискват до 6 седмици за пълно излекуване. След значителни увреждания пълно възстановяване на роговицата може да не се случи.

Тежестта на увреждането от химично изгаряне е право пропорционално на областта на контакт на роговицата и дълбочината на проникване на веществото.

Алкални вещества проникват в окото по-лесно, отколкото киселини. Хидроксилните йони на основата причиняват осапунване на мастни киселини в роговицата, водещо до разрушаване и смърт на епителните клетки.

В зависимост от степента на проникване редица структури могат да пострадат от увреждане, включително епитела на конюнктивата и роговицата, базалната мембрана, стромалните кератоцити, лещата, стромалните нервни окончания, еписклерата, ириса и цилиарното тяло.

Редица алкални вещества предизвикат очно увреждане. Най-сериозните алкални изгаряния са свързани с експозиция на амоняк (увреждане на предния сегмент в рамките на една минута) и луга (дълбоко увреждане в рамките на 3-5 минути).

Магнезиев хидрооксид, който се съдържа във фойерверките, може да доведе до сериозни наранявания, тъй като причинява и двата вида увреждане - термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му.

При пациент с алкално изгаряне се установява хиперемия, хемоза и замъгляване на роговицата. Стромата може да има лек оток. Тежки алкални изгаряния се характеризират с непрозрачност на роговицата и лимбална исхемия.

Киселините причиняват по-малко тежки, по-фокални тъканни увреждания. Епителът на роговицата предлага умерена защита срещу слаби киселини. Водородните йони променят повърхностното pH, докато свързаните с тях аниони реагират с епителни и повърхностни стромални клетки, за да се утаят и денатурират повърхностните протеини.

Коагулираните протеини функционират като повърхностна бариера и предотвратяват вътреочно увреждане. Силни киселини могат да проникнат и да произведат модел на увреждане, подобен на този при изгаряне с основи, като се появява дълбоко увреждане, когато киселината е с pH 2,5 или по-малко.

Сярната киселина е най-честата причина за изгаряне от киселина. Тя рядко произвежда сериозни наранявания, освен ако няма допълнителни щети от термично увреждане. Киселини, съдържащи тежки метали, могат да проникнат и да произведат увреждане, подобно на тези, наблюдавани при алкални изгаряния.

Експозиция на флуороводородна киселина може да предизвика потенциално най-сериозните очни киселнни увреждания и заслужава специално внимание. Тя е с ниско молекулно тегло и се намира в множество промишлени и търговски продукти. Флуороводородната киселина може да съществува в газообразна или течна форма. След експозиция тази киселина прониква дълбоко в тъканите и причинява коликвационна некроза, която много прилича на причинена от основи. Флуороводородната киселина прониква бързо в структурите на предната камера и причинява опустошително очно увреждане.

При изгаряния, причинени от силни киселини, роговицата и конюнктивата бързо стават бели и непрозрачни. Епителът може да се излющи, оставяйки относително ясна строма. Това може първоначално да прикрие сериозността на нараняването. Роговицата в крайна сметка става непрозрачна. Много тежки изгаряния от киселина също така причиняват пълна роговична безчувственост, лимбална бледност и увеит.

Химичните изгаряния се класифицират в четири степени.

При първа степен химично изгаряне е налице загуба на роговичен епител. Няма конюнктивално исхемия. Прогнозата е много добра.

При втора степен химично изгаряне се установява оток и замъгляване на роговицата. Конюнктивалната исхемия засяга по-малко от една трета от лимбата. Някои трайни белези могат да се появят.

При трета степен химично изгаряне се наблюдава значително потъмняване на роговицата и лимбалната исхемия е по-малко от половината от лимбата. Прогнозата е променлива. Зрението обикновено е нарушено.

Четвърта степен химично изгаряне се характеризира с непрозрачност на роговицата и лимбална исхемия, по-голяма от половината от лимбата. Възможна е перфорация на очната ябълка. Прогнозата е лоша.

За термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му, тежестта се определя от дълбочината и степента на увреждане на епитела и лимбалната исхемия. Ако лимбата е засегната значително, роговицата може да развие повтарящи се епителни дефекти и може да се появи конюнктивална инвазия върху роговицата на окото в резултат на загуба на стволови клетки, отговорни за подновяване на роговичния епител.

Прогнозата зависи както от бързо разпознаване на състоянието, така и от спешна медицинска намеса. Това е особено важно при пострадали със съпътстваща политравма, при която други наранявания често са приоритет, но особено внимание трябва да се обърне на очните изгаряния, които чувствителни към време.

Химичните изгаряния са често двустранни и водят нерядко до опустошителна загуба на зрение. Очните усложнения на тежки изгаряния включват глаукома, перфорация на роговицата, катаракта, драскотини на роговицата, усложнения на конюнктивата и клепачите, отлепване на ретината и язви на роговицата.

Лечението на термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му, се провежда най-честото в спешно отделение.

На мястото на инцидента окото се измива с най-малко литър вода, ако е възможно промивката да продължава и по време на транспорта. В болницата лечението продължава. Окото е най-често в блефароспазъм, затова се прилагат местни антисептични и обезболяващи продукти. Отстраняват се чужди тела, промивката се извършва с 0,9% NaCl или вода, най-добре със спринцовка, докато pH стане неутрално. Установява се наличие на лезии посредством флуоресценция.

При изгаряне от флуороводородна киселина се прилага калциев глюконат. Консултациите и лечението от специалист са задължителни. Продължаващото лечение зависи от поражението. При по-продължително действие се увреждат клетъчните мембрани и другите структури. Често се уврежда периферията на корнеята, като централно тя е запазена.

При централни увреди може да се стигне до неоваскуларизация и цикатризиране, които изискват реконструктивни операции. Не са редки и други усложнения - катаракта (перде), иридоциклит. Те изискват хирургически интервенции, като блефаропластика, корнеална пластика и други пластично реконструктивни операции.

4.0/5 8 оценки

Видове Термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му МКБ T26

  • T26.0 Термично изгаряне на клепача и периокуларната област
  • T26.1 Термично изгаряне на корнеята и конюнктивалния сак
  • T26.2 Термично изгаряне, водещо до разкъсване и разрушаване на очната ябълка
  • T26.3 Термично изгаряне на други части на окото и придатъците му
  • T26.4 Термично изгаряне на окото и придатъците му с неуточнена локализация
  • T26.5 Химично изгаряне на клепача и околоочната област
  • T26.6 Химично изгаряне на корнеята и конюнктивалния сак
  • T26.7 Химично изгаряне, водещо до разкъсване и разрушаване на очната ябълка
  • T26.8 Химично изгаряне на други части на окото и придатъците му
  • T26.9 Химично изгаряне на окото и придатъците му с неуточнена локализация

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ШИФА ЛЕПЕНКИ ЗА ОЧИ * 10
6.60лв.

ШИФА ЛЕПЕНКИ ЗА ОЧИ * 10

КОРНЕРЕГЕЛ гел 5% 10 г
12.18лв.

КОРНЕРЕГЕЛ гел 5% 10 г

СТЕРИЛЕН КОМПРЕС ЗА ОЧИ * 1
0.60лв.

СТЕРИЛЕН КОМПРЕС ЗА ОЧИ * 1

ТРИО ВИЖЪН капки за очи, суспезия 5 мл
9.89лв.

ТРИО ВИЖЪН капки за очи, суспезия 5 мл

ШИФА ДЕТСКИ ЛЕПЕНКИ ЗА ОЧИ * 10
6.90лв.

ШИФА ДЕТСКИ ЛЕПЕНКИ ЗА ОЧИ * 10

3M NEXCARE ЛЕПЕНКИ ОРТОПТИЧНИ ЗА ОЧИ 1539 OPTICLUDE 5.0 x 6.2 cm * 20
27.50лв.

3M NEXCARE ЛЕПЕНКИ ОРТОПТИЧНИ ЗА ОЧИ 1539 OPTICLUDE 5.0 x 6.2 cm * 20

Коментари към Термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му МКБ T26

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Термични и химични изгаряния,  ограничени в областта на окото  и придатъците му МКБ T26
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 01:31
    Коментирайте "Термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му МКБ T26"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Орган на зрението - око
  • КП № 133 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ГЛАУКОМА, СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ОКОТО И НЕПЕРФОРАТИВНИ ТРАВМИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бяло течение от окото - склерата ли е?

преди 1194 дни, 23 часа и 6 мин.

Болка в областта на гърдите след приема на Креатин

преди 1914 дни, 11 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 4 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 4 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 4 часа и 54 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 5 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival