Термично изгаряне на окото и придатъците му с неуточнена локализация МКБ T26.4
Термично увреждане на окото представлява около 7-18 % от всички очни наранявания. Термична очна травма се причинява обикновено от експозиция на открит пламък, горещи газове и изпарения, горещи течности или нагорещени предмети (като маша).
Термично изгаряне на окото и придатъците му с неуточнена локализация може да се случи както на работното място, така и у дома. Изгарянията обикновено са двустранни и засягат най-вече младите мъже.
Това е сравнително рядко явление, но често при наличието му се засягат околни структури, като мигли и вежди. При експозиция на термичен агент се задейства бърз защитен рефлекс на мигване, който предпазва окото от термично увреждане. Поради това повечето случаи на термично очно увреждане засягат предимно клепачите и оставят контрактури по тях, много малък процент увреждат и вътреочните структури.
Повече информация за термичната очна травма и увреждане на отделните очни структури може да прочетете тук:
- Термични и химични изгаряния, ограничени в областта на окото и придатъците му мкб T26
- Термично изгаряне на клепача и периокуларната област мкб T26.0
- Термично изгаряне на корнеята и конюнктивалния сак мкб T26.1
Тежестта на очната травма е пряко пропорционална на продължителността на излагане, както и на характеристиката и особеностите на причинителя.
Термичните агенти на мастна основа имат потенциал да причиняват по-дълбоко термично увреждане. Контакт с твърдо вещество, имащо потенциал да запазва топлината, и с термични агенти с висока температура на топене може да причини дълбоки лезии и дори да доведе до загуба на очната ябълка.
За всички термични наранявания на очите първият приоритет е да се премахне индивида от източника и да се охладят тъканите възможно най-бързо. Първата помощ при лечение на термично изгаряне на окото и придатъците му с неуточнена локализация е иригация на засегнатото око с физиологичен разтвор, лактатен разтвор на Рингер или чешмяна вода.
Първоначалната употреба на локални анестетици се прилага в спешното отделение, но дългосрочното приложение на тези средства забавя епителното възстановяване. Студени компреси се прилагат на засегнатите области с цел намаляване на термичното увреждане и облекчаване на дискомфорта. Термичните изгаряния са доста болезнени, поради което се предписват орални и парентерални нестероидни средства и наркотични аналгетици.
След установяване на контрол над болката, се изследва зрителната острота за установяване на всички зрителни дефицити. Приложение на изкуствени сълзи се извършва в случаи на засягане на сълзотечението. Предписват се локални или системни антибиотици за предотвратяване на инфекция, циклоплегични средства, мидриатици.
Коментари към Термично изгаряне на окото и придатъците му с неуточнена локализация МКБ T26.4