Термично изгаряне на други части на окото и придатъците му МКБ T26.3
Тежестта на очното изгаряне зависи от вида и особеностите на травматичния агент, както и от продължителността на експозиция. Термично изгаряне на други части на окото и придатъците му възниква при излагане на окото на термичен агент в газообразно, течно или твърдо състояние.
Термично увреждане на очите се среща най-често на работното място, където летят искри от заваръчна техника или когато горещи индустриални материали като горещи течности, газове и изпарения случайно влязат в контакт с очите. Пожари и нагорещени предмети, като цигара или маша, също могат да причинят термични щети на очите.
Излагането на термичен агент обикновено води до по-леки наранявания, тъй като експозицията на причинителя с висока температура предизвиква рефлекс на мигване, благодарение на когото очите са защитени.
Очните изгаряния от всякакъв вид се считат за спешна ситуация и изискват незабавно лечение и насочване към офталмолог за последващи грижи.
Лечението на термично изгаряне на други части на окото и придатъците му включва обилно промиване на засегнатото око с физиологичен разтвор, системни и локални аналгетици, локални стероиди и антибиотици, лубриканти за предотвратяване на адхезия на клепача на окото, капки за ограничаване на движението на очните мускули и лекарства за намаляване на вътреочното налягане при необходимост. Ако клепачите са били изгорени, студени солени компреси са полезни за облекчаване на болката.
Повече информация за термично изгаряне на други части на окото и придатъците му може да прочетете тук:
Коментари към Термично изгаряне на други части на окото и придатъците му МКБ T26.3