Открита рана на главата МКБ S01
› Причини и механизъм на получаване на открита рана на главата
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Нараняване на главата е всяко нараняване, което води до травма на черепа или мозъка. Термините травматично мозъчно увреждане и нараняване на главата често се използват взаимозаменяемо в медицинската литература. Нараняванията на главата обхвщат множество причини, включително инциденти, падания, физическо нападение или пътнотранспортни произшествия.
Броят на новите случаи е 1,7 милиона в САЩ всяка година, като около 3% от тези инциденти водят до смърт. Възрастните имат наранявания на главата по-често, от която и да е възрастова група в резултат на падане, катастрофа с моторно превозно средство, сблъсък или удар с предмет. Децата обаче също могат да претърпят наранявания на главата от случайни падания, водещи до хоспитализация.
При открита рана на главата се наблюдава фрактура на черепа като също се засяга и твърдата мозъчна обвивка. Това води до кървене. Много често при засегнатите пациенти се наблюдава неврологична симптоматика. Човекът може да стане сънлив, да се държи необичайно, загуба на съзнание, повръщане, силно главоболие, трудност за движение на определени части на тялото и др. Някои от симптомите могат да се проявят мигновено след нараняването на главата, но други могат да се проявят на по-късен етап.
Нараняванията на главата включват както наранявания на мозъка, така и на други части на главата, като скалпа и черепа. Травмите на главата могат да бъдат закрити или открити. При закритите травми на главата твърдата мозъчна обвивка остава непокътната. Проникващите или откритите наранявания на главата възникват, когато предмет пробие черепа и наруши твърдата мозъчна обвивка. Мозъчните наранявания могат да бъдат дифузни, възникващи в широка област, или фокални, разположени в малка, специфична област. Нараняването на главата може да причини фрактура на черепа, която може или не може да бъде свързана с нараняване на мозъка. Някои пациенти може да имат линейни или вдлъбнати фрактури на черепа. Ако възникне вътречерепен кръвоизлив, хематом в черепа може да окаже натиск върху мозъка.
Причини и механизъм на получаване на открита рана на главата
Всяко произшествие може да доведе до отворена рана на главата. Те могат да възникнат при:
- огнестрелно оръжие
- автомобилни катастрофи
- спортни травми
- трудови злополуки
- остри предмети
Ако обектът излиза от различно място от това, където той е влязъл, като при огнестрелна рана, тази рана е известна като перфорираща отворена рана на главата.
Откритите рани на главата могат да се класифицират според вида на фрактурите, които се получават на черепа:
- Линеарна фрактура на черепа
- Депресионна фрактура на черепа
- Базиларна фрактура
- Диастазна фрактура
При проникващи наранявания на главата с висока скорост, които се получават са както от първоначалните разкъсвания и увреждане на мозъчната тъкан от снаряда, така и от последователно образувалата се кавитация. Високо скоростните обекти чрез ротаторното си движение създават ударна вълна с голяма енергия, която причинява увреждане на участъка образуваш кухина, която е три до четири пъти по-голяма в диаметър от самия увреждаш агент. Тази кухина упражнява натиск на тъканите около нея причинявайки още по-големи увреждания.
Травмиращите агенти с ниска скорост обикновено причиняват наранявания на местата, където костите са по-тънки и по-лесно се чупят. Това са темпоралните кости на черепа или орбиталните повърхности. Уврежданията от проникващи обекти с по-ниска скорост са ограничена до мястото на прободната рана, защото по-ниско скоростните обекти не образуват по-голяма кухина от самия обект. Въпреки това ниско скоростните проникващи обекти, като например бавните куршуми могат да рикошират във вътрешността на черепа и да продължат да увреждат тъканите, докато не спрат да се движат.
Патофизиология
Повечето смъртни случаи от проникваща травма, са причинени от увреждане на кръвоносните съдове, което може да доведе до интракраниални хематоми и исхемия, което от своя страна да доведе до биохимична каскада нарича исхемична каскада. Нараняването при проникваща мозъчна травма е най-вече местни (това означава, че засяга специфична област от тъканите).Изследвания с позитрон емисионна томография (PET) и транскраниално доплерово изследване на проникваща травма на главата са показали промени в мозъчния кръвоток като хипоперфузия и вазоспазъм.
Тези промени може да се задържат в продължение на две седмици. Исхемичната каскада води до клетъчни и метаболитни промени, които водят увреждане и некроза на невроните. Понякога в проникващи наранявания на мозъка отделя тромбопластин, който може да води до промени в кръвосъсирването.
Симптоми
Клиничната картина на откритa ранa на главата зависи най-много от увреждането на мозъка. При отворена рана на главата травмиращия агент или костни фрагменти от черепа могат да увредят чувствителна тъкан на мозъка и да доведе до увреждане на мозъчната функция. Това се нарича травматично увреждане на мозъка.
- Прозрачна или кървава течност, изтичаща от носа или ушите
- Загуба на съзнание
- Главоболие
- Проблеми със зрението
- Затруднение в дишането
- Конвулсии
- Потрепвания
- Световъртеж
- Неясен говор
- Парализа
- Гадене или повръщане
- Сънливост
Диагноза
Има няколко метода, използвани за диагностициране на нараняване на главата. Първоначално лекарят снема подробна анамнеза за вида на травмата, начин на възникване и определя по какъв начин нараняването засяга общото състояние на пациента. Слухът, зрението, равновесието и рефлексите също могат да бъдат оценени като индикатор за тежестта на нараняването.
Неконтрастна компютърна томография на главата трябва да се извърши незабавно при всички, които са претърпели умерена или тежка травма на главата. С помощта на скенер може да се определи дали има вътрешно кървене или оток на мозъка. Компютърната томография е основен метод на избор при травма на главата поради своята точност, надеждност, безопасност и широка достъпност.
Скалата за кома на Глазгоу е най-широко използваната точкова система, използвана за оценка на нивото на тежест на мозъчно увреждане. Този метод се основава на обективни наблюдения на специфични черти за определяне на тежестта на мозъчното увреждане. Основава се на три основни белега отваряне на очите, вербален отговор и двигателен отговор. Въз основа на скалата за кома на Глазгоу тежестта се класифицира, както следва:
Лечение
При всяка открита рана на главата пострадалия трябва да получи незабавна медицинска помощ. Откритите рани крият опасност от инфекция - менингит, които се лекуват трудно и могат да доведат до трайно увреждане на мозъка или дори смърт. Бактериална или вирусна инфекции се лекуват с антибиотици и медикаменти за намаляване на отока.
В някои случаи, при открити наранявания на главата ще се наложи операция, за да възстановят фрактури на черепа и да се спре на вътрешно кървене. Може да се наложи отстраняване на фрагменти от черепа ако упражняват натиск върху мозъка. След операцията, лекарите трябва да следят възможни усложнения като вътречерепното налягане или оток на мозъка. В един момент, може да се наложи допълнителна операция, ако натискът върху мозъка продължава и събралата се под черепа кръв трябва да бъде дренирана.
Усложнения
Усложнения на открита рана на главата могат да бъдат:
- Кървене - поради богатото кръвоснабдяване на скалпа, разкъсванията могат да доведат до обилно кървене, което дори може да доведе до хеморагичен шок, ако не се лекува своевременно.
- Инфекция - замърсените рани, раните от ухапвания, задържаните чужди тела представляват по-висок риск от инфекция на раната.
- Припадъци
- Кома
Прогноза
Прогнозата на открита рана на главата или вероятният прогрес зависят от естеството, местоположението и причината за мозъчното увреждане. При деца с неусложнени леки наранявания на главата рискът от интракраниален кръвоизлив през следващата година е рядък 2 от 1 милион случая. В някои случаи могат да възникнат преходни неврологични нарушения, които продължават минути до часове. Злокачественото посттравматичен мозъчен оток може да се развие неочаквано при стабилни пациенти след нараняване, както и посттравматичните гърчове.
Мозъчните наранявания са много трудни за прогнозиране на резултат. Необходими са много тестове и специалисти, за да се определи вероятността от прогнозата. Хората с леки мозъчни увреждания могат да имат различни странични ефекти. Страничните ефекти от мозъчното нараняване зависят от местоположението и реакцията на тялото към нараняване. Дори леко сътресение може да има дълготрайни ефекти, които може да не отзвучат.
Изображения: freepik.com
Видове Открита рана на главата МКБ S01
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ОКАДЕКС ДЕРМАЛЕН СПРЕЙ 50 мл
Безплатна доставка за България!ЦИКАТРИДИНА спрей 125 мл НАТУРФАРМА
ЙОДАСЕПТ маз 40 г ТЕВА
ЦИКАТРИДИНА маз 60 г НАТУРФАРМА
ЙОДАСЕПТ маз 90 г ТЕВА
РИВАНОЛ маз 1% 15 г ГАЛЕН - ФАРМА
БРАУНОВИДОН унгвент 20 г
БРАУНОЛ разтвор 1000 мл
КРЕМ ВИТАСИН С ГЕРАНИЕВО МАСЛО 50 мл
ЙОДАСЕПТ разтвор за кожа 100 мл ХИМАКС ФАРМА
БРАУНОЛ разтвор за кожа 100 мл
РИВАНОЛ разтвор 0,1 % 100 мл ГАЛЕН ФАРМА
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541038/
https://medlineplus.gov/ency/article/000028.htm
https://www.healthline.com/health/head-injury
https://en.wikipedia.org/wiki/Head_injury
https://emedicine.medscape.com/article/433855-overview
Коментари към Открита рана на главата МКБ S01