Открита рана на клепача и околоочната област МКБ S01.1
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травми на клепачите са по-дълбоки от повърхностните драскотини и обикновено включват разкъсване на кожата. Клепачите представляват много нежни структури и имат най-тънкия слой кожа от тялото без никаква подлежаща мастна тъкан. Поради неговата нежна структура, в зависимост от местоположението и тежестта на разкъсването на клепача, структури като очна ябълка и слъзен канал също могат да бъдат увредени. Ако бъде засегнат и мускулният слой, то тогава може да се наблюдава нарушение в отварянето и затварянето на клепачите.
Многобройни механизми на тъпа и прободна лицева травма могат да доведат до увреждане на клепача, околоочната област, както и лакрималния канал. Дори привидно безвреден тъп предмет на работното място може да разкъса клепача в опитни работници.
Открита рана на клепача и околоочната област трябва да бъде внимателно изследвана за дълбочината, степента на разкъсванията, за костни фрактури, както и наличието на чуждо тяло.
Проникващи наранявания и разкъсвания на клепачите се нуждаят от специалист ако е разкъсана медиалната част на клепача, където има опасност от разкъсване на слъзния канал. Всяка анамнеза за високо скоростна травма в областта на окото(особено нараняване с чук и длето) трябва да насочи лекаря към наранявания на клепача и околоочната област. Очите трябва да бъдат огледани много внимателно, без никакъв натиск върху очната ябълка.
Честота и причини
Открита рана на клепача и околоочната област се причинява най-често от остри предмети, които проникват в различни слоеве на клепачите или от тъпи предмети, които причиняват разкъсване и отделяне на слоевете на самия клепач. Нараняванията се наблюдават основно при деца или юноши. Обикновено са причинени от падания, ухапвания от животни или контакт с остри предмети. При млади възрастни повечето причини за наранявания включват спорт, пътни инциденти и удари с юмруци.
Следователно общите рискови фактори за разкъсвания на клепачите включват:
- Възраст - разкъсванията на клепачите представляват около 20% от нараняванията на лицето при деца. Възрастовите групи, които са най-уязвими към наранявания на очите, включват малки деца, тийнейджъри и млади хора. По-възрастните също е вероятно да претърпят падане поради влошено зрение или координация.
- Пол - околоочните травми са наблюдавани по-често при мъже, отколкото при цени, тъй като те са по-склонни да участват във високорискови дейности, работна среда и др.
- Фактори на околната среда - те могат да включват различни фактори като ухапвания от животни, инциденти с моторни превозни средства.
- Наранявания на работното място - те могат да включват наранявания, причинени от тежки машини с остри или заострени ръбове, машини с части, движещи се с висока скорост и други. Такива наранявания е най-вероятно да се появят при нови или необучени работници.
Патофизиология
Повечето смъртни случаи от проникваща травма, са причинени от увреждане на кръвоносните съдове, което може да доведе до интракраниални хематоми и исхемия, което от своя страна да доведе до биохимична каскада нарича исхемична каскада. Нараняването при проникваща мозъчна травма е най-вече местни (това означава, че засяга специфична област от тъканите).Изследвания с позитрон емисионна томография (PET) и транскраниално доплерово изследване на проникваща травма на главата са показали промени в мозъчния кръвоток като хипоперфузия и вазоспазъм.
Тези промени може да се задържат в продължение на две седмици. Исхемичната каскада води до клетъчни и метаболитни промени, които водят увреждане и некроза на невроните. Понякога в проникващи наранявания на мозъка отделя тромбопластин, който може да води до промени в кръвосъсирването.
Симптоми
Болка и оток са най-честите признаци и симптоми при контузия на клепача и околоочната област. Първоначално, отока и промяна на цвета могат да бъдат леки. Увреждането често започва с леко зачервена кожа, а след това прогресира до по-тъмен нюанс. В крайна сметка, кожата около очите става виолетово, жълт, зелен или черен цвят. Промяната в цвета се дължи на окислението хемоглобина в кръвта. В рамките на няколко дни отокът намалява.
По-сериозни зрителни проблеми не са толкова чести, въпреки това може да има замъглено виждане и затруднено отваряне на очите поради отока. Главоболието също е често съпровождащо, поради директната тъпа травма в областта на главата.
Признаци на по-сериозни наранявания са: двойно виждане, загуба на зрението, загуба на съзнание, невъзможност за движение на окото, изтичане на кръв или бистра течност от носа или ушите, кръв по повърхността на око, постоянно главоболие.
При някои пациенти самото око също може да бъде засегнато. Наблюдават се червени петна по окото. Това е субконюнктивален кръвоизлив. Обикновено пациентите се възстановяват в рамките на 2 до 3 седмици.
Диагноза
Ако анамнезата или резултатите от прегледа предполагат проникващо нараняване или тежка тъпа травма, трябва да се направи компютърна томография на глава, за да се изключат някои по-сериозни наранявания като наличие на чуждо тяло, фрактура или вътречерепно нараняване.
Ако се подозира по-дълбоко нараняване, трябва да се извърши разширено образно изследване преди възстановяване на травмата. При съмнение за увреждане на слъзните канали може да се приложи инжектиране на флуоресцин в каналикулите при такива пациенти.
Пълен очен преглед е задължителен при такива пациенти като се изследват зрителна острота, размер на зеницата и нейната реактивност, вътреочно налягане и двустранно фундоскопско изследване. По време на прегледа трябва да се обърне специално внимание на изключването на травма на глобуса, меките тъкани на орбитата, преди възстановяване на клепача.
Лечение
След оценка на вида на травмата, тежестта и дълбочината, първично възстановяване и обработка трябва да се извърши в рамките на 12 до 24 часа след нараняването, за да се намалят последващите усложнения, като първата стъпка във възстановяването е обилно промиване на раната с физиологичен разтвор и антисептични разтвори, отстраняване на чужди частици, ако има такива. По този начин се избягва възпаление и инфекция на раната. При по-голямата част от пациентите е необходимо сутуриране на раната за възстановяване на нормалната форма и функция на клепачите и околоочната тъкан. Поради доброто кръвоснабдяване на главата, раните заздравяват за по-кратък период от време. Конците се свалят след около 5 до 7 дни.
За превенция на последваща инфекция се използват различни широкоспектърни антибиотици. Освен това при контакт с метални повърхности е препоръчително ваксина против тетанус. В редки случаи, когато травмата на клепача е свързано с други сериозни наранявания може да се наложи оперативно лечение.
Усложнения
Усложненията при открита рана на клепача и околоочната област могат да включват:
- Образуване на хематом - хематом представлява събиране и излизане на кръв извън кръвоносните съдове.
- Фрактура на очна орбита - рядко при контузия на клепача и околоочната област се наблюдава фрактура на очната орбита, но тя трябва да се изключи чрез рентгенографско изследване. Именно затова то се прилага при всички пациенти с данни за травматично нараняване на главата.
- Лагофталм (представлява неспособност да се затвори напълно очната цепка, поради парализа на лицевия нерв или увреждане на орбикуларния мускул)
- Експозиционна кератопатия
- Нараняване на роговицата
Изображения: freepik.com
Библиография
https://eyewiki.aao.org/Eyelid_Laceration
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470367/
https://www.webmd.com/first-aid/what-are-eyelid-lacerations
https://emedicine.medscape.com/article/1212531-overview
Коментари към Открита рана на клепача и околоочната област МКБ S01.1