Открита рана на устните и устната кухина МКБ S01.5
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травма на устните и устната кухина е често срещано явление. Меките тъкани на устните и техните открити части ги прави уязвими към нараняване. Всеки удар по лицето може да причини открита рана на устните и устната кухина и води до контузии и охлузвания. Нараняването може да обхване всяка част от устната кухина устните, френулума, езика, вътрешността на бузите, пода на устната кухина, твърдо и меко небце, и задната част на устата (сливиците и гърлото).
Оралните лезии, свързани с травма, са често срещани в клиничната практика на зъболекарите. Такива лезии могат да нарушат нормалната орална функция на пациентите и да причинят болка при хранене, дъвчене или говорене. След получаване на диагноза с анамнеза може да се приложи лечение, ако се отстрани причинителя. Нараняването на устната лигавица може да бъде резултат от физическа, химическа или термична травма.
Нараняванията на устата често водят до обилно кървене, тъй като в меките тъкани на устата има много кръвоносни съдове. Следователно, дори малко разкъсване на устните, лигавицата, венците или езика може да доведе до обилно кървене. Повечето от пациентите с открита рана на устните и устната кухина наблюдават спиране на кървенето преди пристигане в спешното отделение. Самата обработка на раната се преценя на място в спешното отделение дали тя ще има нужда от шев или не.
Анатомия на устните
Устните се състоят от 3 основни слоя - кожа, мускулен слой и устна лигавица. Те са много богато кръвоснабдени и инервирани. Филтрумът е вертикалната бразда, разположена непосредствено до и над горната устна и под носа. Комисурите са страничните граници на устната кухина, където е съединяват горната и долната устна.
Горната устна и кожата между горната устна и долния клепач се инервират от инфраорбиталния нерв от двете страни. Долната устна, венците и кожата между долната устна и брадичката се инервират от менталния нерв.
Честота и причини
Наличието на открити рани на устните и устната кухина е сравнително често срещана находка в денталната практика. Такива лезии възникват от травма, свързана с ухапване на букалната лигавица, страничната граница на езика или устните по време на дъвчене.
Причини за открита травма на устните и устната кухина са:
- Падане върху лицето
- Лек удар с тъп или режещ предмет
- Удар с юмрук
- При пътнотранспортни произшествия
- Спортни травми
- Промишлени аварии
Симптоми
Симптомите открита рана на устните и устната кухина включват:
- Образуване на хематом (подкожен кръвоизлив)
- Оток
- Кървене (поради богатото кръвоснабдяване на устната кухина)
- Локална болезненост
Потърсете медицинска помощ, ако:
- Кръвоизливът не може да се контролира с прилагане на студен компрес.
- Дълбока рана с обилно кървене.
- Ако нараняването се намира на границата между устните и кожата на лицето.
- Данни за вторична инфекция - признаците на инфекция обикновено се появяват около четири дни след нараняване. Те включват най-често зачервяване, треска, изтичане на гной от раната, болка и др.
- При разхлабване или счупване на зъб.
Диагноза
За диагностициране на открита рана на устните и устната кухина са нужни единствено подробна анамнеза и статус на пациента за определяне вида на травмата и нейната тежест.
За лекарите от значение е начинът за възникване на травмата. Обикновено не са необходими някакви допълнителни изследвания, освен оглед на засегнатата зона и устната кухина. По-дълбоките наранявания говорят, че раната има евентуална нужда от хирургична обработка.
Лечение
Първоначално самото лице трябва да бъде проверено за свързани наранявания като проблеми с дишането или преглъщането, фрактури на лицето, разклатени или липсващи зъби и сериозно загуба на тъкан. Серозните рани на лицето изискват обикновено консултация и лечение от хирург.
Лечението на нараняванията е важно както от козметична гледна точка, така и поради голямото кръвотечение. Налага се спешно спиране на кървенето като се прилага директен натиск върху раната с чиста кърпа и лед. Преди да потърсят лекарска помощ пациентите могат да промият раната с вода или антисептични разтвори.
Може да се приложи студен компрес от лед увит в кърпа или марля. По-малките разкъсвания могат да бъдат оставени без лечение. По-големите наранявания и отворените рани изискват хирургична обработка и най-вероятно шев. Зашиване на лигавицата на устната кухина е наложително, когато разкъсванията са по-големи от 2 см и достатъчно големи да попада храна в тях.
Усложнения и прогноза
Инфекцията е често срещано усложнение, което може да се предотврати с антибиотично лечение. Обикновено при открита рана се прилагат широкоспектърни антибиотици с цел покриване на по-голям спектър от бактериални причинители. При навременна интервенция и подходящо лечение прогнозата за пълно оздравяване и възстановяване след открита рана на устните и устната кухина е добра.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10967735/
https://www.fairview.org/patient-education/116249EN
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=cuts-and-wounds-of-the-mouth-and-lips-90-P02836
https://emedicine.medscape.com/article/83256-overview
https://www.emedicinehealth.com/mouth_wounds_and_treatments_in_adults_and_children/article_em.htm
Коментари към Открита рана на устните и устната кухина МКБ S01.5