Открита рана на главата с неуточнена локализация МКБ S01.9
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травма на главата е широк термин, обхващащ голям набор от наранявания, които възникват на скалпа, черепа, мозъка и подлежащите тъкани и кръвоносните съдове. Нараняванията на главата също често се наричат мозъчно увреждане или травматично мозъчно увреждане, в зависимост от степента на травмата на главата.
Открита рана на главата с неуточнена локализация е изключително срещано състояние в световен мащаб. Ежегодно средно около 1,7 милиона души с травма на главата търсят медицинска помощ.
Откритите рани възникват при наличието на силно увреждане, довеждащо до разкъсване на кожата и подлежащите тъкани. Разкъсванията на главата и скалпа се различават значително от разкъсванията в други части на лицето и тялото поради разликите в анатомията и кръвоснабдяването. Лекарите трябва да бъдат наясно с тези разлики и техният ефект върху оценката и управление на тези видове наранявания.
Честота и причини
Според епидемиологично проучване проведено в САЩ, разглеждащо честотата и тенденциите на разкъсванията между 1992 и 2002 г., установило, че разкъсванията и откритите рани представляват 8% от случаите, срещани в спешните отделения, като 28% от тези рани са по лицето. Приблизително две трети от пациентите са мъже. Откритите рани на лицето са по-чести при деца.
Раните обикновено са резултат от тъпа травма, причиняваща разкъсване на кожата и подлежащата тъкан. Примерите за случаи, при които възниква разкъсване на скалпа, варират от наранявания, причинени от падане, удари с тъпи предмети, до тежка травма, свързана с пътнотранспортно произшествие. Познаването на етиологията и механизма на възникване на травмата е от жизненоважно значение при оценката на пациенти, за да се предотвратят евентуалните усложнения.
Патофизиология
Скалпът се състои от пет слоя, обобщени от мнемониката SCALP:
- S - кожа
- C - подкожна тъкан
- A - апоневроза и мускулен слой (мускулоапоневротичен слой)
- L - субгалеална фасция
- P - периост
При наличие на тъпа травма на скалпа най-често увреждането първоначално засяга субгалеалната фасция. Мускулоапоневротичният слой съдържа повърхностната темпорална артерия, тъй като мускулите изискват обилно кръвоснабдяване, за да функционират. Разбирането на слоевете на скалпа и кръвоснабдяването е от съществено значение за успешното спиране на кървенето при открита рана, което в много случаи може да бъде значително.
Симптоми
Симптомите при открита рана на главата с неуточнена локализация включват:
- Главоболие
- Болка
- Подуване и зачервяване
- Обилно кървене поради богатото кръвоснабдяване
- Гадене
- Сънливост
- Умора
Симптомите на тежко нараняване на главата включват много от симптомите на леки наранявания на главата. Те могат също да включват:
Загуба на съзнание
Диагноза
Поставянето на диагнозата започва с подробна анамнеза за причинената травма, колко време е минало от нея, проявените симптоми и др. Също се оценява риска от замърсяване на раната (например раните от ухапвания за изложени на висок риск от инфекция). Раната трябва да бъде добре огледана на подходяща светлина като се оценяват нейната дължина, дълбочина, форма, замърсяване, наличие на чужди тела, данни за активно кървене. Ако има активно кървене върху самата рана се оказва натиск и се опитват други методи за хемостаза.
Внимателното изследване на главата и търсене на признаци свързани с наранявания като фрактура на черепа и вътречерепно нараняване са от съществено значение, тъй като те може да изискват незабавна намеса за предотвратяване на тежки усложнения. За правилна оценка задължително се прилагат различни образни изследвания като рентгенография на глава и компютърна томография.
Лечение
Лечението на наранявания на главата зависи както от вида, така и от тежестта на травмата. При леки наранявания на главата често няма други симптоми, освен болка на мястото на нараняване. Не трябва да се приемат нестероидни противовъзпалителни лекарства или аспирин, тъй като те могат да влошат кървенето.
Ако има обилно кръвотечение от откритата рана се прилага натиск върху мястото със стерилна марля или чиста кърпа върху самата. Ако кръвотечението не е обилно раната може да се почисти с антисептични разтвори и внимателно да се премахнат чужди тела, ако има такива.
Травматичните рани на скалпа често са резултат от тежка травма на скалпа и трябва да се възстановят за кратък период от време. В тези случаи е нужно пациентите незабавно да потърсят медицинска помощ. Повечето открити рани по окосмената част от главата изискват хирургично възстановяване на разкъсванията. Лечение за травма на главата с разкъсване включва още почивка, аналгетици и нестероидни противовъзпалителни медикаменти за облекчаване на болката, ваксина против тетанус и антибиотици за предотвратяване на инфекция.
Усложнения и прогноза
Прогнозата на открита рана на главата с неуточнена локализация при повечето пациенти е добра като пълно възстановяване се наблюдава в рамките на няколко седмици. Сред основните усложнения е рискът от инфектиране на раната. Антисептичната обработка е от голямо значение, както и антибиотичната профилактика. Основните цели са за насърчаване и създаване на безопасна среда за деца и възрастни и предотвратяването на наранявания на главата на първо място.
Използването на предпазни колани при шофиране с кола и носенето на каска при дейности като каране на велосипед, може да предпази от тежки наранявания. Хората, претърпели травма на главата, могат да загубят мускулна сила, фини двигателни умения, говор, зрение, слух, в зависимост от засегнатата мозъчна област и тежестта на мозъчното увреждане. Могат също да настъпят дългосрочни или краткосрочни промени в личността или поведението. Възстановителният процес е строго индивидуален при пациентите и основно зависи от тежестта на травмата, общото състояние на пациента, настъпили усложнения, както и наличието на придружаващи заболявания.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541038/
https://www.webmd.com/first-aid/treating-minor-head-injuries-in-children
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/head-injury
https://medlineplus.gov/ency/article/000028.htm
https://emedicine.medscape.com/article/1163653-overview
Коментари към Открита рана на главата с неуточнена локализация МКБ S01.9